spot_img

Kibicuj naszym w bibliotece!

Sportowe emocje są porównywalne do tych czytelniczych. Tak samo, jak kolejne podanie, każda przeczytana strona zbliża do zwycięstwa. Oto inspiracje literackiego meczu oraz interesujące nowości wydawnicze Egmontu. Zobaczcie, też jak bibliotekarze z Prudnika kibicują naszym!

Strefa kibica

Piłkarskie emocje towarzyszą pracownikom i czytelnikom Biblioteki Publicznej w Prudniku. Powstała tu strefa kibica w dość spontaniczny sposób.

– Na pomysł utworzenia strefy wpadła Joanna Rosińska, pracownica czytelni. Przystroiliśmy pomieszczenie czytelni prasy w wiszące piłki, plakaty piłkarskie oraz gadżety związane z kibicowaniem, a przede wszystkim w książki związane z tematyką piłkarską. Początkowo Nasi Czytelnicy byli zaskoczeni, ale oczywiście pozytywnie. Z wyraźnym humorem podchodzili do strefy kibica i przyznają, że teraz lektura prasy, zwłaszcza sportowej, odbywa się w idealnych warunkach – relacjonuje Łukasz Kluza z Biblioteki Publicznej w Prudniku.

Kibicuj naszym w bibliotece!

Oprócz przyjemnej lektury, czytelnicy mogą obstawiać wyniki spotkań i sprawdzać aktualne wyniki mundialowe.

– W sąsiednim pomieszczeniu na tablicy powieszony jest terminarz rozgrywek, który jest aktualizowany przez pracowników, poprzez wpisywanie konkretnych wyników spotkań. Oczywiście najbardziej wszyscy oczekujemy na mecze Naszej reprezentacji – dodaje Łukasz Kluza.

Literacki mecz razy dwa

O pomyśle literackiego meczu pisałam wielokrotnie. Wakacje i Mistrzostwa świata w piłce nożnej to idealny okres na organizację rozgrywek. Oto mała inspiracja od Lustra Biblioteki: Mecz Bibliotekarze vs. Czytelnicy. To sposobność do połączenia miłości do książek i sportu. Stwórzcie dwie drużyny, zróbcie koszulki z nazwiskami swoimi lub znanych pisarzy. Zaproście do współpracy lokalny klub sportowy, który użyczy boiska, i poproście sędziego, aby nadzorował przebieg meczu. Ustalcie, o co gracie: o wyższość kryminałów nad romansami, o honor lepszych pisarzy lub o lepszą serię książek (wtedy podzielcie się na drużyny np. Pierścienia i Hogwartu). Zaproście mieszkańców, żeby wam kibicowali.

Kibicuj naszym w bibliotece!

Już 30 czerwca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. Podczas literackiego pikniku Jan Kochanowski wystosował specjalne zaproszenie do Zbigniewa Herberta. W tegorocznym programie przewidziano m.in. mecz poetycki, który dla widzów będzie oznaczał jedno – kibicowanie!

Zasady są proste: dwie drużyny losują wiersz, kapitan drużyny wybiera zawodnika ze swojej drużyny, który musi zaprezentować wiersz w dowolny efektowny sposób. Następnie publiczność tłumnie głosuje na lepszą propozycję przyznając punkt danej drużynie. Wygrywa oczywiście drużyna z większym wynikiem. W tym roku podczas „Bardzo europejskiego Meczu poetyckiego” o zwycięstwo walczyć będą drużyny z następującymi nazwiskami: Jacek Braciak, Anna Cieślak, Grzegorz Daukszewicz, Łukasz Garlicki, Aleksandra Justa, Rafał Królikowski, Izabela Kuna, Michał Meyer, Edyta Olszówka, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Maria Seweryn. Sędziować będzie Grzegorz Markowski, a gospodarzem meczu jest Biblioteka Narodowa.

Kibicuj naszym w bibliotece!

Seria piłkarska

Jeżeli piłka nożna to całe życie dla twoich czytelników zaproponuj im serię piłkarską wydawaną przez Egmont Polska. To książki dla młodych czytelników, które rozwijają pasje i zachęcają do czytania.

Starannie wydane książki to niezbędnik każdego wielbiciela futbolu, zilustrowane kolorowymi zdjęciami z życia piłkarzy, ubarwione opowieściami z boiska i nie tylko. Książki o niezwykłym talencie, sile marzeń i ciężkiej pracy. To w nich przeczytamy o tym, jak piłka nożna uczy działania zespołowego, jak wiele determinacji, konsekwencji i wysiłku, trzeba włożyć w trening, by odnieść sukces.

Kibicuj naszym w bibliotece!

Piłkarze na murawie i topie

W serii piłkarskiej znalazły się biografie znanych piłkarzy jak Lewandowskiego, Neymara, Suareza czy Messiego, które czyta się jednym tchem. To nazwiska, które rozpalają wyobraźnię, sprawiają, że każdy, nie tylko fan piłki nożnej, chce wiedzieć więcej! Więcej o samych zawodnikach, ale także o klubach piłkarskich, w których grają najlepsi. Historia klubu to wzloty i upadki drużyny, ale też ludzie, którzy tworzą jego legendę oraz kibice, o których mówi się, że są największą wartością zespołu. Oto dwie nowości:

  • Łukasz Piszczek to niezastąpiony piłkarz w drużynie Adama Nawałki, idol kibiców Borussii Dortmund, a zarazem skromny, życzliwy i zawsze uśmiechnięty chłopak! Kiedyś marzył o karierze napastnika i przez wiele lat grał w ataku. Zdobywał piękne bramki! Kiedy trener wystawił go na bocznej obronie, okazało się, że na tej pozycji gra o wiele lepiej niż w ataku. Jarosław Kaczmarek w pasjonującym sposób opowiada historię Łukasza Piszczka, którego futbolowa droga staje się pretekstem do pokazania pozytywnych wartości związanych ze sportem.
  • Królewska drużyna to fantastyczny przewodnik dla wielbicieli wielkiego futbolu. Opowiada historię klubu od pierwszych meczów na arenie walk byków po ostatnie sukcesy w Lidze Mistrzów. Zdjęcia, ciekawostki i anegdoty z boiska, historia Polaków grających w barwach Realu, relacje z meczów, w których polskie drużyny ścierały się z królewskimi. Po prostu wszystko co prawdziwy fan futbolu wiedzieć powinien.

Lewandowskiemu też patronujemy

To kolejny tytuł i powód do narodowej dumy. W serii Czytam sobie ukazał się tytuł Lewy. Gola! pod patronatem Lustra Biblioteki.

  • Robert Lewandowski to gwiazda niemieckiej drużyny – Bayern Monachium. Nasz rodak jako napastnik nie ma sobie równych. Tak było i tym razem! Przeczytaj pasjonującą relację z meczu Bayernu z Wolfsburgiem i przeżyj wielkie emocje. Ile goli tym razem strzeli Lewy? Czy znów poprowadzi drużynę do zwycięstwa?

Za przeczytanie książki mały czytelnik otrzymuje, dołączony do niej, dyplom z wybraną naklejką.

Kibicuj naszym w bibliotece!

Pojedynek książek – inspiracja warta uwagi

Zdjęcia: Zbigniew Wilk (BP w Prudniku), Mecz poetycki (Biblioteka Narodowa), Barbara Maria Morawiec (pozostałe)