spot_img

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Fantastyka to nie tylko przyjazne elfy, ukryte skarby czy podboje nowych ziem. Do dzisiejszej – drugiej odsłony – przeglądu tytułów tego gatunku trafiły przede wszystkim mroczne przykłady fantasy dla starszych nastolatków i dorosłych.

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

Zdolności superbohaterki – Prawda o kłamstwach

Wyobrażam sobie wnętrze swojej głowy jako bibliotekę – rozległą i piękną, z galeriami, antresolami i przesuwnymi drabinami, zalaną blaskiem słońca i pełną automatów z darmowymi przekąskami.

Jaźń Jess Wilson nie bez przyczyny musi mieć nadany właśnie taki kształt – bohaterka kolekcjonuje w nim wspomnienie każdego dnia, który przeżyła, cierpi bowiem na hipermnezję. Po przejściu licznych testów w laboratorium powszechnie szanowanej doktor Coleman postanawia uciec i zatrzeć ślady swojej prawdziwej tożsamości… Kto w jej nowym otoczeniu okaże się zdrajcą? Jakie tajemnice kryje przeszłość Jess?

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Bardzo ciekawy przykład fantasy z pogranicza science fiction, w którym główna bohaterka używa swoich niezwykłych, wręcz nadprzyrodzonych zdolności. Elementy sensacyjne w tej powieści sprawiają, że bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. Fabuła Prawdy o kłamstwach zainteresuje nawet te osoby, które niespecjalnie za fantastyką przepadają. Wielkim atutem tekstu Tracy Darnton są zamieszczone w nim wskazówki dotyczące zagadnień mnemotechnicznych. Co ciekawe, sama autorka ma uzdolnienia pamięciowe – pisze o nich w posłowiu, podsuwając czytelnikom stronę internetową, na której można znaleźć właśnie test pamięci twarzy.

TYTUŁ: Prawda o kłamstwach
AUTOR: Tracy Darnton
TŁUMACZ: Łukasz Małecki
WYDAWNICTWO: YA!
LICZBA STRON: 380
ROK WYDANIA: 2019


Strach z dzieciństwa – Bestia

Alys jest dziewczynką z wioski, której wszyscy członkowie zostali wymordowani przez dwie pożeraczki dusz w akcie zemsty za wyrządzone im dawniej krzywdy. Dziewczynka wciąż pamięta traumatyczne obrazy, jakie zobaczyła i, co więcej, czuje, że nosi w sobie zło. Kiedy Bestia w niej się ujawni? Czy stanie się taka, jak pożeraczki dusz? Mrok budzi strach i jednocześnie fascynuje, a ludzie wokół tylko czekają, aż Alys popełni błąd i pokaże swoją prawdziwą twarz…

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Bestia to wyjątkowo ciemna powieść – przyzywająca wszystkie strachy z makabrycznych rymowanek. Coś w tej powieści sprawia, że aż ciarki przechodzą po plecach – jest w niej ten pierwiastek, który znajdziecie w budzących skądinąd grozę baśniach Grimmów. Mrok, kuszenie, inność składają się na swoistą wewnętrzną psychomachię głównej bohaterki. Tekst, obok którego z pewnością nie przejdziecie obojętnie.

TYTUŁ: Bestia
AUTOR: Peternelle van Arsdale
TŁUMACZ: Paweł Łopatka
WYDAWNICTWO: Poradnia K
LICZBA STRON: 316
ROK WYDANIA: 2019


Zaginione artefakty – Pozłacane wilki

Severin jest dziedzicem jednego z czterech francuskich domów-rodów – niestety starsi pozbawili go należnego mu tytułu. Mężczyzna razem z wykluczonymi ze śmietanki towarzyskiej przyjaciółmi poszukuje sposobu, by odzyskać utracone dziedzictwo. Kluczem do odebrania należnego mu dobra może okazać się tajemniczy artefakt, Oko Horusa. Być może w tym celu będzie musiał sprzymierzyć się z odwiecznym rywalem. Na szali leży jednak dużo, dużo więcej…

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Włamanie, licytacje, fałszerstwo, kradzież – fabuła tej powieści zakłada nieustanne balansowanie na skraju złapania bądź udaremnienia przestępstwa. Bardzo oryginalnym pomysłem jest osadzenie tajnych aukcji, wyjątkowych zdolności formowania (tworzenia przedmiotów) głównych bohaterów, ukrytych obiektów w anturażu paryskiego fin de siecle. Ta wyjątkowo klimatyczna powieść ukazała się pod patronatem Lustra Biblioteki.

TYTUŁ: Pozłacane wilki
AUTOR: Roshani Chokshi
TŁUMACZ: Marta Duda-Gryc
WYDAWNICTWO: Galeria Książki
LICZBA STRON: 428
ROK WYDANIA: 2019


Współczesna Alicja ­– Alysa i obłęd

G. Howard podczas pracy w szkolnej bibliotece postanowiła napisać „mroczniejszą i drastyczniejszą opowieść, będącą hołdem dla Lewisa Carolla”. Alysa i obłęd to kontynuacja Alysy i czarów, w której współczesna nastolatka-imienniczka i potomkini rodu Liddellów trafia do krainy po drugiej stronie lustra. W drugim tomie jej przygód Alys rozdarta pomiędzy światem fantastycznym, a rzeczywistym, kompletnie nie potrafi odnaleźć swojego miejsca. Naciskana przez Morpheusa na powrót do krainy kier, zakochana i zazdrosna o Jebediaha będzie musiała zmierzyć się z trudnościami, które napotka w obu miejscach.

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Howard łączy wariację na temat Carollowskiego świata z sercowymi rozterkami współczesnej nastolatki. O ile te drugie spodobają się zapewne młodym czytelniczkom, o tyle do mnie bardziej przemawia autorska interpretacja Krainy Czarów. Lustrzane czary przebijają się do rzeczywistego świata w postaci niemalże nocnego koszmaru – i taka właśnie obłędna (rozgrzeszająca karykaturalne przerysowanie okładki książki) wersja z pewnością przypadnie do gustu fanom fantasy!

TYTUŁ: Alysa i obłęd
AUTOR: A. G. Howard
TŁUMACZ: Janusz Maćczak
WYDAWNICTWO: Uroboros
LICZBA STRON: 464
ROK WYDANIA: 2019


Miłosne fantasy – cykl Pan

W tym roku ukazała trzecia i ostatnia część wydawanej przez Adamadę serii Pan. Sięgnęłam po ten cykl, mając do dyspozycji wszystkie jego tytuły. Po przeczytaniu ciągiem ponad tysiąc stron jednej opowieści mogę stwierdzić z całą pewnością, że ta historia będzie gratką zarówno dla miłośników klasycznego fantasy, jak i dla miłośniczek powieści romansowych.

Pan opowiada o przygodach przeciętnej nastolatki imieniem Felicity i Lee – tajemniczego wysłannika króla Elfów, który według pradawnej przepowiedni ma poślubić właśnie tą śmiertelniczkę i dzięki temu uratować królestwo. Nieziemski przystojniak zstępuje na ziemię, by bliżej poznać swoją przyszłą małżonkę. Szybko okazuje się, że na drodze do ich potencjalnego związku oraz bezpieczeństwa elfów stanie wiele przeszkód…

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Główny wątek tej fantasy ma charakter romansowy – główni bohaterowie Regnier przypominają jedną z wyjątkowo popularną niegdyś parę wykreowaną przez Stephanie Meyer (kilkukrotnie zresztą w powieści pojawiają się żartobliwe porównania do bohaterów Zmierzchu). Dla nastoletnich odbiorców relacja głównych bohaterów z pewnością będzie niewątpliwie najciekawsza i to właśnie ze względu na nią będą chcieli sięgać po kolejne tomy, niemniej jednak warto podkreślić również inne znaczące dla tej serii wątki takie jak trudne relacje z opiekunami, szkolny hejt, wybór drogi zawodowej.

Ciekawymi elementami wplecionymi w opowieść o losach światów elfów i ludzi są motywy historyczne pojawiające się w powieści. Dla mnie to właśnie historyczne epizody z dziejów życia Ryszarda Lwie Serce czy Marii Antoniny oraz dzieje bursztynowej komnaty i rozmaite teorie spiskowe są w tej powieści najatrakcyjniejsze! Lekka, niewymagająca tudzież wciągająca lektura!

TYTUŁ: Pan. Sekretne dziedzictwo króla elfów / Pan. Mroczna przepowiednia króla elfów / Pan. Ukryte insygnia króla elfów
AUTOR: Sandra Regnier
TŁUMACZ: Anna Bień
WYDAWNICTWO: Adamada
LICZBA STRON: 416 / 400 / 360
ROK WYDANIA: 2017 / 2018 / 2019


Dobra i zła magia – Dzieci krwi i kości

Na koniec z serca rekomenduję powieść spod znaku afrykańskiej mitologii. Orisza to kraina, z której po ludobójczej czystce czarodziejów magia została całkowicie wytępiona. Oszczędzono jedynie dzieci – w krwi Zelie płynie pozostałość po dawnych czarach. Dziewczyna nie ma jednak mocy, by samodzielnie ją przebudzić. Na skutek przypadkowego spotkania z córką króla Oriszy, zacietrzewionego w walce z każdym przejawem dziedzictwa przodków, Zelie rusza w podróż, której ostatecznym celem jest przywrócenie magii…

Przegląd powieści fantasy [cz. II]

Dzieci krwi i kości to jedna z lepszych powieści fantasy, jakie miałam okazję czytać. Nie brakuje w niej jednak brutalności i okrucieństwa. Kilkukrotne morderstwa z zimną krwią, prześladowania, napiętnowanie… Barbarzyństwo przeplata się u Adeyemi z próbą przeciwstawienia się złu oraz z dylematami moralnymi. Te wszystkie akty nienawiści nie są jednak jedynie fabularnym motorem – autorka niejako tłumaczy się z nich w posłowiu, zwracając uwagę na liczne przejawy dyskryminacji we współczesnym świecie. Wartościowy, dobrze napisany i wciągający tekst!

TYTUŁ: Dzieci krwi i kości
AUTOR: Tomi Adeyemi
TŁUMACZ: Łukasz Witczak
WYDAWNICTWO: Dolnośląskie
LICZBA STRON: 512
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Tematyka fantasy jest niezwykle zróżnicowana i przyciąga ogromną ilość miłośników książek. Zachęcam do poświęcenia jednego ze spotkań klubów książek właśnie współczesnym gatunkom w obrębie tej grupy powieści. High fantasy, heroic fantasy, dark fantasy, science fantasy… – to tylko niektóre oblicza bohaterów i pozaziemskich światów występujących w tym gatunku!

Zaproponowane przeze mnie tytuły pokazują różnorodność tematyczną w obrębie tego gatunku. Warto wychodząc naprzeciw zainteresowaniom czytelników, zorganizować konwent fantasy, połączony z wykładami, grami, kiermaszem książek tego gatunku czy spotkaniem cosplayerów.

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

Źródło zdjęć: pixabay.com – Yuri_B (lead), Barbara Maria Morawiec