spot_img

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

W poszukiwaniu dobrej powieści fantasy miłośnicy tego gatunku często szturmują biblioteczne gmachy. Jakie tytuły zaoferować czytelnikom fantastyki? Które serie powracają z nowymi odsłonami? W dzisiejszej – pierwszej części – przeglądu powieści fantastycznych znajdziecie książki dla dzieci i młodszych nastolatków.

Wydostać się z pułapki – Mroczna baśń

Wydawnictwo Egmont wypuściło na rynek bardzo ciekawą serię wydawniczą zatytułowaną Mroczna baśń. Są to wariacje na temat alternatywnych zakończeń znanych disnejowskich bajek takich jak Śpiąca królewna czy Mała syrenka. Ich bohaterki nie mają jednak tyle szczęścia co filmowe księżniczki. Aurora, bohaterka Dawno, dawno temu… we śnie nie zostaje wybudzona przez Filipa, który pokonawszy smoka, składa na jej nadobnych ustach pocałunek – tkwi za to w mrocznej, stworzonej przez Diabolinę pułapce. Wydostać się z niej może jedynie dzięki swoim umiejętnościom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przebudzenie z zakłamanej rzeczywistości może okazać się wyjątkowo bolesne…

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

Liz Braswell, kreując fabularną rzeczywistość, czerpie bardzo mocno z disnejowskiej scenerii – Zamku Cieni czy chatki wróżek – oraz filmowych rekwizytów (np. czepca Diaboliny w kształcie rogów). Dawno, dawno temu… we śnie swoją melodycznością przypomina walca, w rytm którego tańczyli bohaterowie Śpiącej królewny: wybrzmiewające w powieści słowa śpiewu Aurory są jednak dużo bardziej posępne. Braswell spowija wszystko mrokiem, spod którego można co prawda dostrzec sympatycznego króliczka, ale główna bohaterka musi tego dokonać… samodzielnie. Bohaterki Mrocznej serii potrzebują czasu, by dorosnąć i stać się silnymi kobietami, a nie biernymi marionetkami. Ta przemiana disnejowskich kreacji jest naprawdę ciekawa!

TYTUŁ: Dawno, dawno temu… we śnie. Mroczna baśń
AUTOR: Liz Braswell
TŁUMACZ: Dorota Radzimińska
WYDAWNICTWO: Egmont
LICZBA STRON: 392
ROK WYDANIA: 2019


Zapanować nad siłą – Gobelin. Drugie oblężenie

Drugi tom serii Henry’ego H. Neffa. Potężny demon, Astaroth po odzyskaniu sił, dąży do zdobycia mitycznej Księgi Thotha. Max i Daniel, obdarzeni niezwykłymi umiejętnościami uczniowie Akademii Rowan, próbują temu zapobiec, wiedząc, że magiczny przedmiot  pomnoży władzę przeciwnika. Tymczasem do walki dobra ze złem dołączają wiedźmy i nowi bohaterowie, chcący koniecznie przeciągnąć chłopców na swoją stronę. Kim tym razem bestia posłuży się, by zdobyć upragniony artefakt?

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

O ile w pierwszym tomie czytelnik dyskretnie przypatruje się Akademii Rowan, wrogowi ludzkości i jego podstępom, o tyle w drugiej odsłonie cyklu zostaje od razu wrzucony w sam środek walki o harmonię świata. Akcja powieści toczy się w dużej mierze poza rejonem szkoły – autor przenosi odbiorcę w klimatyczne miejsca, takie jak hiszpańska księgarenka czy niemieckie muzeum. To tam bohaterowie próbują schronić się przed niebezpieczeństwem i rozwiązać zagadkę księgi. Odkrywaniu jej tajemnic towarzyszą jednak trudne emocje – ambicje głównych bohaterów, ich tęsknoty i liczne próby sił, mające bezpośrednie przełożenie na wybory chłopców. Dobra, trzymająca w napięciu historia dla fanów fantasy!

Gratka dla potteromaniaków

TYTUŁ: Gobelin. Drugie oblężenie
AUTOR: Henry H. Neff
TŁUMACZ: Katarzyna Rosłan
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 396
ROK WYDANIA: 2019


Odkryć prawdę o sobie – Dwór. Alisanda i ognisty krąg

Trzeci tom historii tajemniczej posiadłości, do której przybywają postacie z niejasną przeszłością. Motywem przewodnim tej części są losy tytułowej bohaterki, wiążące się w ścisły sposób z podpaleniem. Dlaczego dziewczyna trafiła do dworu? Co spowodowało, że przybyła tam za pomocą innego środka komunikacji niż wszyscy pozostali mieszkańcy gmachu? Jak jej obecność wpłynie na relacje Liama i Clei? Główni bohaterowie sagi będą musieli odkryć prawdę, zanim spadnie na nich ogromne niebezpieczeństwo.

Evelyne Brisou-Pellen w fenomenalny sposób łączy historię Francji, bohaterów nie z tego świata oraz wątki detektywistyczne. Trzecia część historii utrzymana jest w tej samej konwencji co poprzednie: trzecioosobowa narracja, przedstawiająca docieranie Liama i Clei do prawdy przeplata się pamiętnikarskim monologiem tytułowej bohaterki. Świetnie napisana, choć momentami upiorna powieść z dreszczykiem!

TYTUŁ: Dwór. Alisanda i ognisty krąg
AUTOR: Evelyne Brisou-Pellen
TŁUMACZ: Marcin Surma
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
LICZBA STRON: 350
ROK WYDANIA: 2019


Ocalić świat – seria Doktor Proktor

Dalsze przygody trojga osób, które jako jedyne zawsze są gotowe, by ocalić świat. Doktorowi Victorowi Proktorowi, Lisie i Bulkowi tym razem przyjdzie zmierzyć się z inwazją kameleonów nie z tej planety (Doktor Proktor i koniec świata. Być może) oraz z trzema złodziejami, którzy ośmielili się targnąć na norweskie zapasy złota, i tak już nadszarpnięte przez dentystów, łatającym złotem dziury w zębach małych słodyczożerców (Doktor Proktor i wielki napad na bank). Cuchnące rury, kradziej skarpetek, siedmionogie pająki – niebezpieczeństwo czai się wszędzie, a jego znakiem rozpoznawczym mogą być… błędy językowe!

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

Ekscentryczne przygody szalonego wynalazcy i dwójki jego małych pomocników opierają się na dwóch filarach, którymi są komizm sytuacyjny oraz niezwykła kreatywność Nesbo. Mistrz kryminału w tej dziecięcej serii wyspecjalizował się w tworzeniu przedziwnych, wręcz szalonych konfiguracji zdarzeń. Charakterystyczny groteskowo-fantastyczno-absurdalny styl proktorowego cyklu sprawia, że te tytuły trudno byłoby pomylić z jakimkolwiek innym tekstem dla dzieci. Jeżeli szukacie fantastyki dla najmłodszych, która wykracza poza kanoniczne rozwiązania i motywy, to przygody Proktora sprawdzą się idealnie.

TYTUŁ: Doktor Proktor i koniec świata. Być może / Doktor Proktor i wielki napad na bank
AUTOR: Jo Nesbo
ILUSTRATOR: Peb Dybvig
TŁUMACZ: Iwona Zimnicka
WYDAWNICTWO: Dolnośląskie
LICZBA STRON: 408 / 288
ROK WYDANIA: 2019


Stać się nikczemnie dobrym – Zamek Zadzior

Ostatnia moja propozycja skierowana jest zdecydowanie do dzieci. Tytułowe zamczysko ma niewiele wspólnego z budzącą grozą posiadłością, opanowaną przez upiory. Wokół niego rosną mlecze, w środku jest niesprawna kanalizacja, a kilka metrów dalej milutka sąsiadka postawiła bielutki, ozdobny parkan. Mieszkańcy Zadziora – sługus, Minotaur i szmaciana laleczka z wbitymi w głowę szpilkami – zrobią natomiast wszystko, by znaleźć nowego pana zamku. Gdy do ich drzwi puka Molly – dziewczynka, podająca się za nikczemną czarownicę – w posiadłości zaczynają panować nowe porządki…

Przegląd powieści fantasy [cz. I]

Powieść Vernon jest wyjątkowo ciepłą historią fantasy dla dzieci. Autorka pokazuje, że od wielkiej magii ważniejsza jest przyjaźń, której nie da się kupić; stawia na szacunek do zwierząt (nawet tych nieco oślizgłych); zwraca uwagę na elementarne wartości, godne naśladowania w dziecięcym świecie. Jeśli dodacie do tego bibliotekę (z której usunięto co prawda wszystkie książki na literę H) oraz niebezpiecznie magiczne księgi zaklęć, otrzymacie powieść idealną do polecenia uczniom klas 4-6!

TYTUŁ: Zamek Zadzior
AUTOR: Ursula Vernon
TŁUMACZ: Barbara Łukomska
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 384
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

W niemal każdym z zaproponowanych przeze mnie tytułów pojawia się magia, która obejmuje swym zasięgiem także książki. W zamku Diaboliny wszystkie biblioteczne zbiory są puste – wiedźma, zakłamując rzeczywistość, posuwa się również do niszczenia literatury; Max poszukuje legendarnej księgi, w której zapisane są losy świata, z kolei biblioteka zamku Zadzior ma wiele tajemnych pozycji z zaklęciami. Warto pokazać dzieciom i młodzieży te najczęściej powtarzające się w literaturze fantasy okołoksiążkowe wątki.

Źródło zdjęć: pixabay.com – Yuri_B (lead), Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska