spot_img

Gratka dla potteromaniaków

Świat magii od wielu lat cieszy się popularnością wśród nastoletnich czytelników. Gobelin. Obrońca Rowan to powieść rozpoczynająca nową serię Fantastyczne strony – jej autor jest kolejnym śmiałkiem, który próbuje zmierzyć się z tematem czarodziejskiej akademii. Jak wypada ten tytuł na tle innych historii dla fanów Harry’ego Pottera?

Początek przygody

Matka Maxa, pasjonatka sztuki zaginęła w tajemniczych okolicznościach – rokrocznie nastolatek z ojcem w dniu jej urodzin odwiedzają muzealne wystawy. Właśnie ten dzień jest początkiem szeregu niezwykłych zdarzeń, które nastąpią w życiu chłopca. Dziwny, śledzący go mężczyzna, tajemniczy gobelin i bijąca z niego tajemnicza poświata, werbunek do akademii magii – witajcie w świecie Rowan…

Rowling versus Neff

Czytając tę powieść, nie da się uciec od nieustannych porównań z sagą Joanne K. Rowling. Sposób, w jaki Max dostaje się do Akademii do złudzenia przypomina działanie eliksiru wielosokowego, Domostwo Hogwartowskie dormitoria, obrazy działają jak horksuksy, trójmasztowiec zacumowany w Rowan statek, którym przypłynęły uczennice Akademii Magii Beauxbatons… Podobieństwa między seriami można mnożyć w nieskończoność – nie oznacza to jednak, że powieść Neffa jest wobec Potterowskiej sagi wtórna czy zwyczajnie gorsza.

Gratka dla potteromaniaków

„To znaczy, że wkraczamy w niebezpieczne czasy”

Pomimo że oba magiczne światy są do siebie podobne, to powieści Rowling i Neffa na równi wciągają młodego odbiorcę do świata literatury. Maxa i jego bliskich dotykają te same szkolne tarapaty, rywalizacje, miłostki i egzaminy, co Harry’ego, Rona i Hermionę. Zestawiając Gobelin z poszczególnymi częściami Potterowskiej sagi, chyba najbliżej mu do czwartego tomu opowieści Rowling – w Rowan nie do końca wiadomo, kto jest zagrożeniem, a kto przyjacielem: właściwie nie jest jasne nawet, jaki charakter i jaki cel ma wróg…  Tekst Neffa jest nieco mroczny i to z pewnością przyciągnie starszych potteromaniaków.

Lustrzane inspiracje

Bibliotekarze lubią wracać do potterowskich inspiracji. Aranżacja specjalnego działu ksiąg zakazanych, organizacja escape roomu „Komnata tajemnic” czy biblioteczny turniej „Czara ognia’ to sprawdzone pomysły, które możecie zaproponować dzieciom i młodzieży na czas nadchodzących ferii. Warto sięgnąć również po inne pomysły bibliotekarzy zaczerpnięte z jednej z najpopularniejszych młodzieżowych sag.

Ministerstwo Magii w bibliotekach i księgarniach


TYTUŁ: Gobelin. Obrońca Rowan
AUTOR: Henry H. Neff
ILUSTRATOR: Katarzyna Rosłan
LICZBA STRON: 396
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec