spot_img

Ministerstwo Magii w bibliotekach i księgarniach

Książki o słynnym czarodzieju nie przestają być na topie. Coraz więcej osób czyta serię o Harrym Potterze jednym tchem. Właśnie sprzedaż publikacji J.K. Rowling przekroczyła 500 mln egzemplarzy na całym świecie. Oto kilka inspiracji z bibliotek na organizację wydarzeń dla fanów młodego czarodzieja.

Popularność od 20 lat

Autorka przygód Harrego Pottera może pochwalić się niegasnącą sławą. W 1997 roku stworzyła postać młodego czarodzieja, który zmaga się z wieloma przeciwnościami i przygodami. Książki pokochały dzieci, młodzież oraz dorośli. Właśnie tak zaczęła się potteromania, seria filmów i wyczekiwanie w długich kolejach przed księgarniami podczas premier książek.

Wczoraj ogłoszono, że padł nowy rekord sprzedaży książek o Harrym Potterze. W łącznym nakładzie liczba wszystkich egzemplarzy wynosi ponad 500 mln. Ponadto publikacje Rowling przetłumaczono na aż 80 języków.

Największa sprzedaż osiągnął tom pierwszy „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Warto tez dodać, że tytuł „Harry Potter i Insygnia Śmierci” jest najszybciej sprzedającą się książką w kategorii fiction.

Ministerstwo Magii w bibliotekach

Promocją książek J.K. Rowling błyskawicznie zajęły się też biblioteki. Już w prawie każdej bibliotece można wypożyczyć książki o młodym czarodzieju. Wraz z cały czas trwającą potteromanią w bibliotekach odbywają się spotkania fanów, premiery książek, głośne czytanie, zabawy w magików, konkursy na najlepsze przebranie i nie tylko. Oto kilka inspiracji:

  • Warto wspomnieć o akcji „Harry Potter – Noc Książek”, która miała miejsce na całym świcie 4 lutego – w niezapomniany Wieczór Zaklęć zaprosiła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu.
  • W ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” w Bibliotece Publicznej w Częstochowie zorganizowano po raz pierwszy LARP w konwencji Harry’ego Pottera.
  • W Bibliotece-Centrum Kultury w Szczuczynie dla czarodziei przygotowano prawdziwą Szkołę Magii i Czarodziejstwa w ramach akcji„Harry Potter w bibliotece”.
  • Wydostań się z pokoju Puszka! – propozycja takiego escape roomu wypłynęła od MBP w Gdyni.
  • W filiach MBP w Żorach odbyły się już m.in. ferie z Harrym Potterem, a w programie znalazły się: ceremonia przydziału, magiczny turniej gier Play Station, zaklęcia i uroki, zielarstwo i głośne czytanie Transmutacja.
  • W Bibliotece Norwida w Zielonej Górze sala wykładowa zmieniła się w krainę Harry’ego Pottera, gdzie swoją obecnością zaszczycili profesorowie ze szkoły magii i czarodziejstwa, odbiorcami wydarzenia byli uczniowie z lokalnych szkół.
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie przygotowała olimpiadę ze znajomości przygód Harry’ego Pottera. Jeżeli chcecie zrealizować olimpiadę w swojej bibliotece nic nie stoi na przeszkodzie. Zachęciłam autorkę olimpiady Agnieszkę Wróbel do podzielenia się materiałami z kolejnych etapów w czasopiśmie „Biblioteka Publiczna”. Scenariusze z etapów  zostały opublikowane w numerach 4-7, a już wkrótce kolejne pojawią się bezpłatnie na stronie bibliotekapubliczna.com.

Harry Potter w księgarniach

Na deser dodaję zdjęcie reklamy książkek Harry’ego Pottera w warszawskiej księgarni Autorska. Sprzedaje ona kilka wydań w różnych językach. Pozdrawiam lustrzanie 🙂

harrypotter_LustroBiblioteki