Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Po wielkim sukcesie projektu pilotażowego „Mała książka – wielki człowiek” ponad 35 tys. trzylatków odebrało w bibliotekach Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki. Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja – zainteresowane biblioteki publiczne mogą się zgłaszać do końca marca.

Aktualizacja 01.04.2019: Termin zgłoszeń do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece został przedłużony do 10 kwietnia 2019 roku!

25 tys. nowych czytelników dzięki kampanii Instytutu Książki

Mała książka – wielki człowiek

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Przedszkolaki swoje Wyprawki Czytelnicze będą mogły odebrać w bibliotekach biorących udział w projekcie od września 2019 r. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Trwają zgłoszenia do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Zgłoszenie udziału w projekcie

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie prosimy o wypełnienie (do końca marca 2019 r.) formularza zgłoszeniowego: goo.gl/forms/fDP5n8IoP4lgMSZk1

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, którym będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy.

Regulamin projektu można pobrać tutaj: Regulamin akcji Mała Książka – Wielki Człowiek.

Rośnij z biblioteką! – czyli projekty startbookowe

Korzyści dla biblioteki

• Wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.
  • Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.
  • Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów małym czytelnikom bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.
  • Wspólnie postaramy się sprawić, aby czytanie książek stało się sposobem wspólnego spędzania czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki stały się miejscem, w którym mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.

Więcej informacji o kampanii „Mała książka – wielki człowiek” można znaleźć na stronie: wielki-czlowiek.pl

Źródło zdjęć: BMM, mat.pras.