spot_img

Rośnij z biblioteką! – czyli projekty startbookowe

Paszport biblioteczny trzeba wyrabiać od najmłodszych lat. Jak zatem zachęcić rodziców do czytania dzieciom od kołyski? Jak biblioteka może pomóc w kształtowaniu nawyku czytania? Przyjrzyjcie się bliżej projektom startbookowym pomagającym nawiązywać relacje międzypokoleniowe i rosnąć z biblioteką!

Na rynku książki co roku pojawia się mnóstwo nowości wydawniczych dla najmłodszych, a wydawnictwa prześcigają się w specjalnych seriach do nauki. Jednak młodzi rodzice nie zawsze są w stanie wybrać odpowiednią i wartościową książkę spośród tysięcy tytułów. Z pomocą przychodzą biblioteki, które realizują projekty startbookowe polegające na przygotowaniu wyprawek czytelniczych dla dzieci od kołyski oraz kampanii informujących o korzyściach płynących ze wspólnej lektury.

Na dobry początek

Leci bocian, leci, w dziobie książkę ma dla dzieci – tą zachętą zaczyna się broszura projektu „Na dobry początek” adresowanego do noworodków i ich rodziców oraz par, które spodziewają się potomstwa. Od 2010 roku Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu sukcesywnie trafia z lekturą do swoich przyszłych dorosłych czytelników. Projekt jest realizowany ze wsparciem finansowym m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wydawnictw.

W ostatnich 2 latach w składzie wyprawki pojawiły się: książka Kukułka Wandy Chotomskiej z ilustracjami wrocławskiej artystki Beaty Zdęby, pierwsza karta biblioteczna dla dziecka, materiały informacyjne biblioteki i partnerów projektu. Dodatkowo każdy rodzic, odbierając wyprawkę w momencie zapisu dziecka do biblioteki, dostaje broszurę z propozycjami literatury dla dzieci oraz wskazówki, w jaki sposób na bazie książek organizować wspólne zabawy z dzieckiem. Zaś w samej bibliotece najmłodsi są zapraszani na różnego rodzaju atrakcje i wydarzenia, jak np. czytanie na dywanie, bal maluszka, zabawy czy spotkania z bajeczką.

Rośnij z biblioteką! – czyli projekty startbookowe

Z książką na start

Promocja czytelnictwa, kreatywności dzieci oraz wskazanie rodzicom i opiekunom możliwości spędzenia czasu z dziećmi, a tym samym zaangażowania w ich w prawidłowy rozwój w doborowym towarzystwie książki, to cele postawione przez Fundację Metropolia Dzieci, która jest organizatorem akcji „Z książką na start”. Wymienione cele są realizowane na terenie województwa pomorskiego. Adresy bibliotek uczestniczących i szczegóły akcji dostępne są na stronie www.zksiazkanastart.pl. Według obliczeń organizatorów i bibliotek przez 18 miesięcy trwania akcji do bibliotek zapisało się prawie 7 tys. dzieci.

W 65 lokalnych bibliotekach gminnych, miejskich i samorządowych każde dziecko otrzyma pakiet startowy złożony z paszportu bibliotecznego i książki w prezencie. Co ważne, do akcji może przystąpić dziecko w wieku do 6 lat, które rozpoczyna swoją przygodę z biblioteką, lub każde, które jest już czytelnikiem i ma kartę biblioteczną.

W paszporcie bibliotecznym dzieci mają za zadanie zbierać pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki. Po uzbieraniu 10 pieczęci maluch otrzymuje imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Fundacja Metropolia Dzieci przekonuje, że za pośrednictwem akcji nie chce w rezultacie tylko wpłynąć na wzrost czytelnictwa: Najważniejsze jest jednak zachęcenie, aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Wyprawki czytelnicze

Modne, jak 500+ i becikowe, jest również rozdawanie młodym rodzicom wyprawek czytelniczych. Warto przytoczyć polski projekt skierowany do najmłodszej Polonii w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Konsulat RP w pierwszym państwie rozdaje wyprawki dla dzieci do 5 lat, które odbierają swój pierwszy polski paszport. W pakiecie „Czytam po polsku” dla maluchów przewidziano: książkę Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci Juliana Tuwima, poradnik dla rodziców m.in. z listą polecanych polskich książek dla dzieci, broszurę o dwujęzyczności, zakładki do książek oraz ulotkę informacyjną brytyjskich bibliotek publicznych. Warto dodać, że corocznie pierwszy paszport dla swojego dziecka odbiera 6-8 tys. rodziców…

Czytaj całość w nr 5 miesięcznika „Biblioteka Publiczna”

Rośnij z biblioteką! – czyli projekty startbookowe