spot_img

Miliony na książki i biblioteki – więcej o 20 mln zł na rozwój bibliotek publicznych

Bardzo dobra wiadomość dla bibliotek: Minister kultury ogłosił dziś, że zwiększy budżet Priorytetu 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” aż o 20 milionów złotych. To zdaniem ministra najważniejsza inwestycja ponad podziałami. Co więcej to inwestycja nie tylko w same biblioteki, ale przede wszystkim w przyszłość społeczeństwa.

Dziś w Gminnej Bibliotece Publicznej – Kulturotece w Cegłowie odbyła się konferencja „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – ciąg dalszy. Miliony na książki i biblioteki. Nasza inwestycja w przyszłość!”. Podczas niej rozmawiano o kontynuacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w tym o modernizacji bibliotek, podejmowanych działaniach na rzecz wsparcia tych instytucji oraz stanie czytelnictwa.

Udział w dyskusji wzięli: prof. Piotr Gliński – minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Dariusz Jaworski – dyrektor Instytutu Książki oraz Tadeusz Lempkowski – dyrektor GBP w Cegłowie.

Miliony na książki i biblioteki

W trakcie konferencji minister kultury poinformował o zwiększenia budżetu Priorytetu 2 – „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pula środków przeznaczona na działania związane z remontem, przebudową, rozbudową, budową oraz wyposażeniem bibliotek publicznych wzrosła do 40 milionów rocznie.

– Tak wiele było dobrych projektów, jeśli chodzi o biblioteki, że dołożyliśmy środki. W tym roku się to udało, mamy nadzieję, że w przyszłym będzie podobnie. Jeśli mamy dobre sprawne instytucje, jak Instytut Książki czy Biblioteka Narodowa, potrzeba tylko siły politycznej, żeby więcej pieniędzy przeznaczać na kulturę. To sprawa ponad podziałami. Są to najważniejsze inwestycje – dodał prof. Gliński.

Jak zaznaczył minister kultury „rozwój czytelnictwa w Polsce wymaga znacznego wzrostu liczby nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych użytkownikom bibliotek publicznych”.

– Pieniądze na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to wciąż kropla w morzu potrzeb. Poziom czytelnictwa jest niski, choć spadek się zatrzymał. Kryzys dotknął małe księgarnie, dlatego powołaliśmy program »Partnerstwo dla książki«. Inwestycje w kulturę przynoszą efekty po długim czasie. W ciągu ostatnich trzech lat udało nam się zwiększyć budżet kultury o 20% – powiedział minister Gliński.

Szczegółowa relacja z konferencji dostępna jest na stronach internetowych mkidn.gov.pl oraz instytutksiazki.pl

Infrastruktura Bibliotek

Aktualnie trwa nabór do Priorytetu 2 – „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020”, którego operatorm jest Instytut Książki. Wnioski można składać do 10 maja 2019 r.

Infrastruktura bibliotek 2016–2020 – nabór wniosków

Zakup nowości wydawniczych

Na początku tego miesiąca Biblioteka Narodowa ogłosiła rozpoczęcie realizacji Priorytetu 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych na rok 2019”. Budżet na ten cel wynosi 26,5 mln złotych.

Zdradzę również, że już za kilka dni do waszych bibliotek trafi nowy numer czasopisma „Biblioteka Publiczna”, a w nim kompleksowy poradnik dla bibliotekarzy na temat tego jak skorzystać z dofinansowania, by kupić nowe książki dla czytelników.

Dzięki poradnikowi Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych dowiesz się:

  • jak ubiegać się o dofinansowanie dla biblioteki na zakup książek;
  • jak wygląda proces aplikacji krok po kroku i na co zwrócić uwagę, pisząc wniosek;
  • jak wyliczyć wkład własny w danej grupie „zamożności”;
  • jak przekonać organizatorów do zabezpieczenia wkładu własnego;
  • jakie nowości wydawnicze można kupić, a jakich nie;
  • gdzie szukać wartościowych tytułów;
  • jak rozeznać się na rynku książki;
  • jak zachęcić czytelników do składania propozycji zakupu nowych tytułów;
  • ile nowości zostało zakupionych w ciągu ostatnich lat i ile pieniędzy na nie przeznaczono, oraz
  • poznasz dobre praktyki prezentowane przez bibliotekarzy!

26,5 mln zł na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Inne programy dotacyjne dla bibliotek

5 programów dotacyjnych dla bibliotek publicznych