spot_img

Ilustracje z dreszczykiem i biblioterapia

Chyba każdy przedszkolak zna historię Czerwonego kapturka. A gdyby tak pokazać mu tę baśń jeszcze raz za pomocą teatrzyku kamishibai? Wydawnictwo Tibum opublikowało ten tytuł w wyjątkowo dobrze skomponowanej grafice!

„Babciu droga, skąd wzięłaś te wielkie uszyska?”

O idei teatrzyku kamishibai pisałam już przy okazji recenzji Czułości. Przestrzenne karty, które może bez przeszkód jednocześnie oglądać cała grupa, odsłaniane przez lektora, czytającego zamieszczoną z tyłu opowieść dobrze sprawdzają się w pracy z przedszkolakami i młodszymi klasami szkoły podstawowej. Tym razem specjalizujące się w kartach kamishibai wydawnictwo Tibum zdecydowało się opublikować w tej formie jedną z najbardziej znanych na świecie baśni – historię o Czerwonym Kapturku.

Klasyka zawsze na czasie

Wydawca zdecydował się sięgnąć po tekst baśni według przekładu poetyckiego Juliana Brudzewskiego przygotowany na podstawie oryginału ze zbioru braci Grimm Kinder und Hausmarchen z 1812 roku. Jest to tłumaczenie już nieco archaiczne – znajdziecie tu takie słowa jak „jakby drwa piłował” czy „tyliśmy Kapturka widzieli” – jednakże w mojej ocenie w pełni zrozumiałe. Jego atutem są zabawne rymy, które przypadną do gustu małym słuchaczom.

Ilustracje z dreszczykiem i biblioterapia

Fantastyczne barwy

Przeglądając te karty, zachwyciła mnie przede wszystkim bardzo wyrazista szata graficzna – ilustracje do tego wydania wykonała polska graficzka, Justyna Dłużniewska. Czerwień płaszcza dziewczynki fantastycznie kontrastuje z szarością futra wilka. Każda z kart przypomina mi konwencję historii z dreszczykiem: Czerwony Kapturek, pukający do drzwi babci rzuca czarny cień, a z otworzonej paszczy wilka wystaje jedynie fragment czerwonej wstążki. Grafiki Dłużniewskiej są wyraziste, zadziorne i wykonane „z pazurem”!

Biblioterapia i baśń

Warto w kontekście wyboru wydawcy zwrócić uwagę na wielokrotnie podkreślane w biblioterapeutycznych pozycjach znaczenie baśni. Czerwony kapturek jest klasycznym przykładem oddziaływania na dziecięcą wyobraźnię baśniowych metafor, omawianym wielokrotnie przez literaturoznawców. Cieszy mnie, że wydawnictwo zdecydowało się opublikować na wielkoformatowych kartach narracyjnych tą klasyczną baśń z odświeżonymi, intrygującymi ilustracjami.

Terapia przez książkę i rola biblioterapii

Lustrzane inspiracje

Pokaz teatrzyku kamishibai można wzbogacić czerwono-kapturkowymi inspiracjami:

  • Zabawa „Co kryje koszyczek Kapturka?” – w specjalnym kapturkowym koszyczku możecie ukryć biblioteczne różności.
  • Projektowanie czerwonego płaszczyka – specjalny kapturkowy płaszczyk możecie zaprojektować wraz z dziećmi z rozmaitych elementów: wycinanki, wyszywanki, wyklejanki. Można nawet sięgnąć po eko materiały!
  • Zabawy ruchowe w tematyce „ucieczki przed groźnym wilkiem”.

Warto pamiętać o wykorzystaniu tej baśni przez cały rok.


TYTUŁ: Czerwony Kapturek
PRZEKŁAD POETYCKI: Julian Brudzewski
ILUSTRATOR: Justyna Dłużniewska
WYDAWNICTWO: Tibum
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska