spot_img

Teatr czułości

Znasz koncepcję teatrzyku kamishibai? Szukasz pomysłu, jak opowiedzieć o miłości maluchom? Sięgnij po Czułość i zaproś rodziny do wspólnej zabawy!

Kamishibai – ogromne obrazy, proste słowa

Idea teatrzyku kamishibai od wielu lat dość dobrze funkcjonuje w naszym środowisku. Ta stosunkowo prosta forma jednoosobowego przedstawienia polega na odczytywaniu treści książki wraz z jednoczesnym odsłanianiem kolejnych rysunków i ma swoich wielbicieli wśród bibliotekarzy. Książki używane do przedstawień składają się przeważnie z  wielkoformatowych kart – po jednej stronie zamieszczono pokaźnych rozmiarów ilustracje, po drugiej zapisano tekst opowieści.

Nauka bliskości

Czułość autorstwa Antoine’a Guilloppé to opowieść o tym, jak ważny jest dotyk drugiej osoby. Ta książka jest niejako ilustracją słynnych badań Jane Goodall nad szympansami, w których badaczka udowodniła, że dla prawidłowego rozwoju zwierząt kluczowa jest bliskość. Na każdym obrazku przedstawiono jakiś przejaw czułości: przytulenie wilczków, stadko pingwinów, całus żabek.

Na ilustracjach znajdują się zwierzaki, cieszące się większą i mniejszą popularnością (wszak każdy kocha pingwiny, ale niekoniecznie ubóstwia ślimaki). Ta bliskość, ciepło umożliwia ssakom przetrwanie i umila nieprzyjemną pogodę – słotę czy deszcz. Dzięki tytułowej czułości płatki śniegu przypominają bałwanki. Cykl natury nierozłącznie spleciony jest z cyklem życia i dorastania. Moja ulubiona karta to rysunek przedstawiający stadko kaczek i równanie zapisane na tablicy – to proste przypomnienie, że bliskość jest sztuką, której należy uczyć się przez całe życie…

Teatr czułości

Zrozumiałe dla dzieci

Treść Czułości wyrażono w uniwersalnych prawdach, ponadczasowych i ponadgatunkowych, ubranych na ogół w jednozdaniowe komentarze. Znajdziemy w książce ładne porównania „Padają pieszczotliwe płatki jak tysiące bawełnianych całusów”. Autor nie boi się sięgnąć po żarty językowe – przykładowo rysunek pająków opatrzony jest słowami „Wiosną subtelne pieszczoty jakby wisiały na włosku”.

Książka powstała na podstawie rozmów z dziećmi, dlatego mali odbiorcy bez trudu zrozumieją przedstawioną ideę bliskości. Dobrano wyraziste, kontrastowe kolory – zazwyczaj nie więcej niż trzy-cztery na obrazku. Połączono między innymi biel z czernią i granatem. Dzięki temu dzieci siedzące w dalszej części sali będą dobrze widzieć obrazek.

Lustrzane inspiracje

Czerwiec to miesiąc pod znakiem do rodziny – Dzień Dziecka, Dzień Ojca. Czy Twoja biblioteka jest miejscem przyjaznym rodzinie? Co możesz zrobić, by tak było?

  • Załóż klub rodzin czytających – w wielu bibliotekach takie kluby funkcjonują: rodzice wspólnie z dziećmi spędzają czas przy głośnej lekturze i dobrej zabawie;
  • Zorganizuj warsztaty dla mam z dziećmi – w bibliotekach często odbywają się zajęcia, np. z chustonoszenia;
  • Pomyśl o festynie rodzinnym/pikniku bibliotecznym – wielu czytelników z dziećmi chętnie spędzi popołudnie na wolnym powietrzu: jako atrakcje zaproponuj: malowanie twarzy, dmuchanie balonów, literackie quizy czy przedstawienie kamishibai pod chmurką.

TYTUŁ SERII: Czułość
AUTOR: Antoine Guilloppé
LICZBA STRON: 38
WYDAWNICTWO: Tibum
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska