spot_img

Architektura dla każdego!

Z pewnością nieraz słyszeliście o najsłynniejszych architektonicznych cudach, takich jak Piramida Cheopsa, Tadż Mahal czy Wielki Mur Chiński. A czy znacie perełki współczesnego budownictwa? Jeżeli chcecie odświeżyć swoją wiedzę na temat spuścizny architektonicznej przodków lub dowiedzieć się czegoś o wyjątkowych, nowoczesnych budowlach, przeczytajcie Archistorię!

Wszystko, co o architekturze chcecie wiedzieć

Jaki rozmiar mają w Polsce standardowe cegły? Która prastara budowla przypomina weselny tort? Co umieszczono na podłodze środkowej nawy Bazyliki Świętego Piotra? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w rewelacyjnie wydanej pozycji Magdaleny Jeleńskiej pod tytułem Archistoria. Opowieść o architekturze. Ten tytuł to swoiste kompendium dla każdego, kto zaczyna interesować się historią tytułowej nauki – Jeleńska pisze o materiałach, z których przez wieki budowano, o tych najbardziej znanych budowlach, zamieszczonych na nich symbolach i ich twórcach.

Nie spis, a opowieść

Pozycja Jeleńskiej nie jest jedynie podręcznym spisem informacji potrzebnych przeciętnemu uczniowi na lekcji wiedzy o kulturze. Kościół w całości znajdujący się pod ziemią, ściany budynku z pędów bambusa, a może most wykonany ze szkła… – autorka wyłuskuje najciekawsze architektoniczne budowle wszechczasów i próbuje pokazać, jak gigantyczną pracę wykonali ich twórcy. Książka faktycznie jest tytułową „opowieścią” – nie katalogiem wytworów architektury, ale historią tej dziedziny, jej przełomów i ewolucji.

Inna niż wszystkie

Co ciekawe i znamienne, Jeleńska, snując „opowieść”, rezygnuje z układu chronologicznego na rzecz podziału ze względu na wykorzystane w budownictwie materiały. I tak, w Archistorii są rozdziały poświęcone budowlom z kamienia, szkła, cegły czy betonu. Autorka zaskakuje także doborem obiektów: w tym tytule znajdziecie zarówno zabytki, muzea, świątynie, jak i pawilony handlowe, centra telewizji oraz… budynki ubezpieczycieli!

Architektura dla każdego!

Bez zdjęć

Inną cechą wyróżniającą tą pozycję na tle innych ilustrowanych atlasów, poświęconych zabytkom architektury jest strona graficzna tego tytułu: nie zobaczycie w tytule Jeleńskiej ani jednego zdjęcia zabytku, a jedynie ich symboliczne, kolorowe, rysunkowe odpowiedniki! Panie z Acapulco Studio, odpowiedzialne za ilustracje do tej książki wykonały kawał dobrej pracy: ilustracje do Archistorii o intensywnych barwach i zestawieniach kolorystycznych są nowoczesne i zabawne.

Za co jeszcze kocham Archistorię?

Oprócz rzetelnej podręcznikowej wiedzy o zabytkach, nieschematycznego myślenia o architekturze i świetnej roboty ilustratorskiej, Archistoria jest także pozycją przedstawiającą wyjątkowe budynki. Perełki, wielokrotnie nagradzane, wykonane w technikach, o których nie śmiałabym pomyśleć – zabudowania, o których wspomina Jeleńska naprawdę zachwycają swoją formą, wykonaniem i koncepcją!

Lustrzane inspiracje

Niestety, autorka pomija w swojej opowieści biblioteki – czego oczywiście nie mam jej za złe, gdyż Archistoria jest subiektywnym spisem. Zachęcam Was tymczasem drodzy bibliotekarze, do zerknięcia na strony internetowych wielu nowoczesnych budowli, o których Jeleńska pisze (między innymi muzeum Swich House), zapoznania się z tymi architektonicznymi cudami i pokazania ich uczestnikom bibliotecznych zajęć. Odsyłam Was również do kategorii „Architektura” w Lustrze Biblioteki – sprawdźcie sami, jakie wyglądają fantastyczne, nowoczesne budynki bibliotek!

Nowe biblioteki – kolej na książki


TYTUŁ: Archistoria. Opowieść o architekturze
AUTOR: Magdalena Jeleńska
ILUSTRATOR: Acapulco Studio
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska