spot_img

Nowe biblioteki – kolej na książki

W gminie Nurzec-Stacja oraz w Rudzie Śląskiej już niedługo zaczną działać biblioteki na dworcach kolejowych. Zapraszam także na wirtualne zwiedzanie nowej biblioteki w Kwidzynie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej

W grudniu zakończyła się kompleksowa rewitalizacja zabytkowego dworca w Rudzie Śląskiej – Chebziu. W przeszklonej hali dworca powstanie Stacja Biblioteka. Wypożyczalnia książek rozpocznie swoją działalność w czerwcu. Jeden z lokalnych artystów napisał nawet tekst piosenki o nowej bibliotece.

Nowe biblioteki – kolej na książki Nowe biblioteki – kolej na książki

Więcej: strona www biblioteki, fot. Jacek D. Knapik, Adam Hiltawsky, Krystian Gałuszka

Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie

Od 14 grudnia 2018 roku w budynku dworca kolejowego w Kwidzynie swoje podwoje otworzyła biblioteka miejska. W środku zadbano o komfortowe pomieszczenia. Z księgozbioru można korzystać w wolnym dostępie w wypożyczalni naukowej, dla dzieci oraz dorosłych. Jest też mediateka pełniąca funkcję poczekalni multimedialnej. Od niedawna działa tutaj również bookcrossing, więc podróżni mogą adoptować książki na podróż.

– Z jednej strony jest ogromna radość, że mieszkańcy mogą już przyjść na dworzec i z niego korzystać. Z drugiej strony stoi przed nami wyzwanie stworzenia oferty, która wykorzysta potencjał tego miejsca – mówi Piotr Widz, zastępca burmistrza Kwidzyna. – Zrobimy wszystko, żeby ta nowa instytucja kultury tętniła życiem – zapewnia dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej, Karolina Aleksandrowicz [źródło].

Zapraszam do odkrywania wnętrz siedziby biblioteki na poniższym filmie.

Więcej: strona www biblioteki, fot. Piotr Ciecierski (także lead)

Gminna Biblioteka Publiczna w Nurcu-Stacji

Na wiosnę do wyremontowanego dworca w gminie Nurzec-Stacja (pow. siemiatycki) zostanie przeniesiona Gminna Biblioteka Publiczna. Do dyspozycji czytelników i podróżnych będzie czytelnia, bieżąca prasa oraz dostęp do internetu. Inwestycja w odbudowę zrujnowanego dworca PKP wyniosła około 1 mln złotych. Z czasem ma tu też znaleźć się Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury.

Więcej: Remont dworca PKP Nurzec-Stacja zbliża się ku końcowi. Mieszkańcy i podróżni książki wypożyczą na stacji kolejowej

Nowych bibliotek szukajcie także w Lustrze Biblioteki pod tym linkiem.

Poczytalnia – Twoja stacja do zaczytania