spot_img

5 tytułów dla prawdziwych kociarzy

Z okazji dzisiejszego święta naszych ulubionych futrzaków, chcę polecić pięć lektur dla prawdziwych kociarzy i zaprosić Was do świata, w których słychać ciągłe mruczenie.

Najsłynniejszy i najleniwszy – seria komiksów Garfield

Chyba każdy kojarzy pomarańczowe futerko najbardziej niepoprawnego wśród kotów miłośnika lazanii. Zastraszający wszystkich wokół, wieczny malkontent, skłonny do najwyższych poświęceń jedynie w imię jedzenia… – Garfield nie jest z pewnością wzorem do naśladowania, a jednak nie sposób go nie kochać i nie polecać komiksowej serii o jego przygodach. Wydawnictwo Egmont zebrało kilkaset krótkich scenek w dwóch tomach pod tytułem: Garfield. Tłusty koci trójpak. To naprawdę obszerne wydanie jest gratką dla kolekcjonerów komiksów, kotów i przede wszystkim tego narcystycznego osobnika, który przekonany o swojej wyjątkowości, zaraża innych miłością do niego samego!

TYTUŁ: Garfield. Tłusty koci trójpak. Tom 1/ Tom 2
AUTOR: Jim Davies
TŁUMACZ: Piotr W. Cholewa
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2018


Kocia poezja – Kotostrofy

Drugie wydanie kocich wierszy jednej z najpopularniejszych polskich poetek dla dzieci. We wstępie Agnieszka Frączek tłumaczy się z pomysłu na te teksty, opowiadając o tym, jak podczas pobytu na Mazurach spotkała pewną burą kotkę i jej maluchy. Poetka kończy swoją historię zdaniem:

Tak to niemal z dnia na dzień dostaliśmy kota na punkcie kotów. I wiecie co? Strasznie fajnie mieć takiego kota.

Te dwadzieścia pięć utworów zamieszczonych w Kotostrofach jest poetycką ilustracją właśnie wariacji na punkcie tych zwierzaków. Choć podmiot liryczny wierszy opowiada o wszystkich związanych z futrzakami kłopotach, to nie może bez czworonogich lokatorów żyć. Wierszyki są lekkie, żartobliwe i na wskroś kocie – znajdziecie tu chyba wszystkie typowe i nietypowe przyzwyczajenia kociaków: począwszy od drzemki na grzbiecie psa, a skończywszy na skokach z szafy!

5 tytułów dla prawdziwych kociarzy

TYTUŁ: Kotostrofy czyli o kotach strofy
AUTOR: Agnieszka Frączek
ILUSTRACJE: Iwona Cała
LICZBA STRON: 60
WYDAWNICTWO: Bis
ROK WYDANIA: 2018


Kocie kompendium – Jak wytresować kota 3

Pozycja Dawida Ratajczaka nie jest klasycznym kocim poradnikiem – autor nie przedstawia technik pielęgnacji futerka czy pazurów, nie charakteryzuje poszczególnych kocich ras ani nie przygląda się zbilansowanej diecie. Jak wytresować kota 3 to pewnego rodzaju kompendium, traktujące o tym, jak te sympatyczne futrzaki odbierają otaczający ich świat: Ratajczak z ironią i poczuciem humoru przygląda się poszczególnym zmysłom kotów, przyczynom ich kłopotliwych zachowań oraz sposobom budowania relacji z tymi zwierzętami.

Znakomita większość tej książki napisana jest językiem frywolnym, pasującym bardziej do beletrystyki niż pozycji popularnonaukowej, a mimo to nie można autorowi odmówić doskonałej praktycznej znajomości kociej fizjologii i psychiki. Świetna lektura dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć swojego futrzaka, a przy okazji nieco się pośmiać.

TYTUŁ: Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna
AUTOR: Dawid Ratajczak
ILUSTRACJE: Michał Wójcik
LICZBA STRON: 232
WYDAWNICTWO: Skrzat
ROK WYDANIA: 2018


Nieodłączny towarzysz wiedźm – seria Fatalna czarownica

Mildred Hubble od chwili rozpoczęcia nauki w magicznej Akademii Panny Cackle jest chyba najgorszą uczennicą tej szkoły. Nawet najważniejsza szkolna Ceremonia przydziału kota w wykonaniu młodej wiedźmy wychodzi fatalnie: zamiast czarnego charakterystycznego dla czarownic kociego towarzysza, Mildred wyciąga kota pręgowanego z białymi łapkami. Od tego momentu, Tabby staje się nieodłącznym towarzyszem młodej adeptki czarów i nie opuszcza jej w licznych tarapatach…

Seria Fatalna czarownica liczy trzy tytuły, które są typowymi powieściami przygodowymi dla młodszej grupy nastolatków. Historie Jilla Murphy’ego obfitują w cały szereg przytrafiających się Mildred pechowych incydentów – poszczególne tomy wciągają i przede wszystkim zachęcają dzieci do czytania.

5 tytułów dla prawdziwych kociarzy

TYTUŁ SERII: Fatalna czarownica
AUTOR: Jill Murphy
TŁUMACZ: Michał Zacharzewski
WYDAWNICTWO: RM
ROK WYDANIA: 2018


Autentyczna opowieść – Kot, który zgubił dom

Ostatnia moja propozycja została wydana w serii Poczytaj ze mną, ilustrującej wybrane literackie formy i gatunki. Kot, który zgubił dom jest reportażem, przedstawiającym historię rodziny irańskich uchodźców i ich kota Kumkusha. Podczas przymusowej ucieczki przyzwyczajony do kanapowego trybu życia Kumkush – biały rasowy van turecki – znudzony podróżą w ciasnym kontenerze, ucieka z klatki i gubi swoich opiekunów. Na szczęście „na świecie jest wielu ludzi o wielkich sercach, którzy chcą pomagać innym – ludziom i zwierzętom”…

Reportaż Ewy Nowak zgodnie z założeniami popularyzowanego przez tekst gatunku wzbudza w małym odbiorcy emocje: momentami przygnębia, budzi nadzieję, finalnie wzrusza. Jeżeli chcecie uwrażliwić dzieci na aktualne problemy społeczne, to warto wybrać właśnie ten tytuł.

TYTUŁ: Kot, który zgubił dom
AUTOR: Ewa Nowak
ILUSTRATOR: Adam Pękalski
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2017


Lustrzane inspiracje

Koty są stałymi gośćmi lustrzanych inspiracji. Pomysły na kocie zabawy pojawiały się przy okazji recenzji wielu zeszłorocznych tytułów. Z okazji Światowego Dnia Kota zachęcam do zajrzenia do lustrzanych inspiracji w recenzji fantastycznego futrzastego tytułu Koty na medal – znajdziecie tam przegląd rozmaitych kocich zabaw. Warto także pamiętać o pomyśle wspierania schronisk różnymi akcjami czytelniczymi.

Słynne futrzaki i przegląd kocich zabaw

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec