spot_img

Słynne futrzaki i przegląd kocich zabaw

Wśród wielu tegorocznych „kocich” tytułów na rynku literatury dziecięcej na szczególną uwagę zasługuje książka Małgorzaty Kur Kot na medal. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie krótki przegląd kocich zabaw i aktywności, które sprawdzą się na każdych zajęciach.

Futrzak na ratunek

Co mają ze sobą wspólnego brytyjski marynarz, pływający na okręcie „Ametyst”, wracająca z wakacyjnego urlopu rodzina Siniszynów oraz amerykański dziennikarz, który próbował przeprawić się przez Atlantyk? Każdemu z tych bohaterów towarzyszył wyjątkowy kot – szary, tajski lub czarno-biały pupil, który musiał wykazać się ogromną cierpliwością, odwagą oraz sprytem, by zapewnić sobie przetrwanie albo wyciągnąć właścicieli z dużych tarapatów.

Kot na medal

Autentyczni bohaterowie

Kur zebrała w zbiorze Kot na medal pięć autentycznych historii, w których futrzaste czworonogi współuczestniczyły w przełomowych wydarzeniach, dokonały czynów przekraczających kocie możliwości lub ocaliły życie swoich właścicieli.

Sam pomysł na książkę – wyszukanie prawdziwych kocich herosów – bardzo przypadł mi do gustu: z pewnością wymagał od autorki wielu godzin pracy i merytorycznego przygotowania. Historie Kur toczą się w różnych miejscach i czasach: opowieść o Simonie – honolulskim kocie – sięga 1948 roku, z kolei historia Maszy zdarzyła się niecałe cztery lata temu w Obnińsku.

Kot na medal

Z pazurem

Autorka nie kładzie nacisku na historyczno-geograficzny kontekst tych zdarzeń – wspomina o nim, ale nie ma on zasadniczego znaczenia. Futrzaki, które są bohaterami opowiadań Kur zachowują przede wszystkim swój koci charakter. Simon uparcie walczy z pałętającymi się po pokładzie jego statku szczurzymi pasażerami, Masza lubi wygrzewać się na ciepłych kolanach mieszkańców kamienicy, z kolei Rudzielec chętnie pozbyłby się czekoladowego labradora, próbującego zająć miejsce w sercach domowników. Te kociaki są bohaterami, ale przede wszystkim nie tracą swojej, prawdziwej natury – i za to trzeba kochać je najbardziej.

Lustrzane inspiracje

Oto krótki przegląd kocich zabaw, które można zaproponować najmłodszym uczestnikom bibliotecznych zajęć:

  • zabawy taneczne do popularnych „kocich” piosenek (np. do Uciekaj myszko do dziury);
  • zabawy z chustą Klanzy (wybrane dziecko jako kotek poluje nad uciekające pod chustą myszki);
  • zabawy z włóczką;
  • zabawy ortofoniczne i artykulacyjne (kocie nawoływanie, miauczenie);
  • kocie zabawy plastyczne (przygotowanie masek, doklejanie kocich wąsików);
  • literackie portrety kotów.

Kot na medal


TYTUŁ: Kot na medal. Prawdziwe historie bohaterskich kotów
AUTOR: Małgorzata Kur
ILUSTRATOR: Aleksandra Gołębiewska
LICZBA STRON: 104
WYDAWNICTWO: Ezop
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, na zdj. w leadzie jednooka Małkpka słynnej Basi z Lustra 🙂