spot_img

Strefa Otwarta w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska zmieniała swoje oblicze. Teraz użytkownicy w „Strefie Otwartej” mogą przeglądać i czytać książki przed wypożyczeniem, posłuchać audiobooków lub zasiadając w wygodnej kanapie obejrzeć film. W ten sposób od grudnia 2018 roku zwiększyła się liczba nowo zapisanych czytelników oraz wzrosła statystyka wypożyczeń!

Otwarta dla każdego

Kiedy 10 grudnia 2018 roku zainaugurowano działanie „Strefy Otwartej” w budynku przy placu Rady Europy 1 w Katowicach, bibliotekarze na czele z nowym dyrektorem, wiedzieli że szybko zyskają nowych czytelników. Teraz Biblioteka Śląska otwiera swoje magazyny na potrzeby użytkowników przyśpieszając proces wypożyczeń oferując wolny dostęp do literatury.

W holu biblioteki znalazły się regały z najbardziej poczytnymi książkami i nowościami wydawniczymi. Na półkach stoją m.in. beletrystyka, literatura faktu, przewodniki, komiksy, literatura dziecięca i młodzieżowa oraz czasopisma.


– Czytanie, słuchanie, oglądanie jest czynnością laboratoryjną, działaniem na próbę, pracą czasem samotniczą – mówi Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej. – Laboratorium to miejsce poza zgiełkiem, ale jednocześnie teren otwierający się w sposób nieprzewidywalny. „Strefa Otwarta” będzie takim właśnie miejscem laboratoryjnym: cichym, eksperymentalnym i dialogującym. Słowem: strefą „otium”, jak powiedzieliby Rzymianie, obszarem bogatego w różne wrażenia intelektualne i zmysłowe aktywnego odpoczywania czy też lekturowego chilloutu – dodaje.

 Strefa Otwarta w Bibliotece Śląskiej  Strefa Otwarta w Bibliotece Śląskiej

To nie wszystko!

Biblioteka Śląska otwiera się również na rodziców z dziećmi, którzy będą mogli zapewnić swoim pociechom możliwość zabawy w specjalnie wydzielonym miejscu, tzw. „Cieplarni”. Pod nadzorem rodzica najmłodsi czytelnicy będą mogli korzystać np. z książeczek edukacyjnych i kolorowanek.

Na czytelników będą także czekały miejsca z dostępem do wi‑fi oraz stanowiska do pracy grupowej. Utworzono je przede wszystkim z myślą o studentach, którzy pracują wspólnie nad projektami zaliczeniowymi. Na zewnątrz „Strefy Otwartej” do dyspozycji jest punkt wymiany książek oraz urządzenie umożliwiające zdalne drukowanie plików z własnych urządzeń mobilnych.

 Strefa Otwarta w Bibliotece Śląskiej

„Strefa Otwarta” cały czas będzie ewoluowała. Pracownicy będą obserwować zainteresowanie nową ofertą Biblioteki Śląskiej, a pomogą im w tym również wyniki specjalnej ankiety czytelniczej. – Liczymy na wyrażenie opinii, bo zmieniamy się dla czytelników. Będziemy kłaść większy nacisk na te elementy, które spotkają się z największym zainteresowaniem lub tworzyć nowe, by uatrakcyjnić naszą ofertę – twierdzą pracownicy Biblioteki Śląskiej.

Źródło zdjeć: Biblioteka Śląska, Kamila Kotusz, mat.pras.