spot_img

Zabawa przeciwieństwami – pomysł na zajęcia w bibliotece

Dziś premierę mają dwie niepozorne książeczki dla maluchów autorstwa Meritxella Marti – Dzień dobry i Dobrej nocy. Można je wykorzystać do zabawy i nauki przeciwieństw. Jak takie zajęcia przeprowadzić w bibliotece?

Oczami dwulatka

Na każdej stronie obu książeczek znajdziecie jedną ilustrację przedstawiającą postać/zwierzę/miejsce, które akurat wstało – Dzień dobry – lub szykuje się do snu – Dobrej nocy. Co widzi roczne czy dwuletnie dziecko, gdy rozpoczyna się dzień? Lekko znad horyzontu wyłania się słonko, tata goli brodę, a piekarz otwiera sklep, w którym można kupić świeże pieczywo.

Zabawa przeciwieństwami – pomysł na zajęcia w bibliotece

W przyrodzie i otaczającym dzieci świecie nieustannie zachodzą zmiany, które dziecko usiłuje zrozumieć (moja dwuletnia córka co wieczór, badawczo patrząc przez okno, pyta mnie „Noc jest?”). Meritxell Marti – autor książeczek Dzień dobry i Dobrej nocy – przy pomocy ilustratora Xavier Salomó próbuje te zmiany pokazać najmłodszym w uproszczony sposób.

Rękami dwulatka

Aby to wspólne odkrywanie tajników świata za pomocą książki urozmaicić, autorzy sięgają po formę książki ruchomej. Bardzo estetyczne, wykonane na białym (Dzień dobry) lub czarnym (Dobrej nocy) tle, ilustracje przesuwa się góra-dół. Przeważnie za pomocą jednego suwaka zmienia się jeden obrazek, czasami nawet trzy – za każdym razem jednak liczba bodźców dostarczanych do dziecka jest odpowiednia. Forma tych książeczek nie rozprasza, gdyż całość skomponowana jest naprawdę przejrzyście.

Zabawa przeciwieństwami – pomysł na zajęcia w bibliotece

Samodzielna praca malucha

Na ogół zakup książek ruchomych do biblioteki nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ łatwo się one niszczą, ich elementy często odpadają. Przesuwanki Dzień dobry i Dobrej nocy wydają się jednak być odporne na działanie małych paluszków: książeczki są wykonane solidnie, a grube strony pozwalają maluchów na samodzielną pracę z tekstem. Muszę jednak przyznać, że oba tytuły mnie urzekły i nie mogę sobie odmówić przyjemności oglądania ich – nawet kilka razy w ciągu jednego dnia – razem z dzieckiem.

Zabawa przeciwieństwami – pomysł na zajęcia w bibliotece

Lustrzane inspiracje

Koncepcja Dzień dobry i Dobrej nocy oparta jest w dużej mierze na grze przeciwieństwami. Warto zaproponować nieco starszych 3- 4-letnim dzieciom zajęcia oparte właśnie na tej koncepcji. Oto kilka bibliotecznych propozycji na grę konstrastem:

  • Książka duża czy mała? Chuda czy gruba? – pokażcie maluchom swoje największe/najgrubsze/najmniejsze/najchudsze zbiory;
  • Przygotujcie karty edukacyjne z przeciwieństwami np. „zamknięte – otwarte”, „wypożyczyć – oddać”, „pod stolikiem – na stoliku”. Wykorzystajcie je do przedstawienia zasad funkcjonowania biblioteki;
  • Półki pełne czy puste – pokażcie dzieciom różnice pomiędzy tymi pojęciami, opróżniając jedną wybraną półkę z książkami. Niech dzieci starannie włożą książki na półkę – ustawiając je np. od największych do najmniejszych, ćwicząc tym samym umiejętności porządkowania i kształtowania klasyfikacji.

OBRAZ/słowo/Biblioteka – patronat Lustra Biblioteki


TYTUŁ: Dzień dobry / Dobrej nocy
AUTOR: Meritxell Marti
ILUSTRATOR: Xavier Salomó
TŁUMACZ: Joanna Głębocka
WYDAWNICTWO: Adamada
LICZBA STRON: 18
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Paweł Morawiec