Integrują lokalną społeczność i nie boją się wyzwań XXI wieku – takie są najlepsze biblioteki wyłonione w tegorocznym Rankingu Bibliotek. Na podium znalazły się placówki z Sianowa, Barcina i Oświęcimia.
Dziś w Pałacu Rzeczypospolitej, w siedzibie Biblioteki Narodowej, odbyła się Gala Rankingu Bibliotek 2018. Na uroczystości pojawili się bibliotekarze, dyrektorzy bibliotek, samorządowcy, przedstawicielce Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu gości. Gala Rankingu Bibliotek to wydarzenie doceniające małe i duże biblioteki, które mają na swym koncie ogromne osiągnięcia.
Laureaci edycji 2018
Ósma już edycja Rankingu Bibliotek była organizowana przez Instytut Książki oraz „Rzeczpospolitą”. O tytuł najlepszej walczyło 750 placówek (ankiety wysłano do 2300 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast). Ocenie podlegały działania takie jak: promocja czytelnictwa, integracja lokalnej społeczności, świadczenie różnorodnych usług czy zapewnienie dostępu do kultury, podążanie z duchem czasu. Nie można tutaj nie wspomnieć o zaangażowaniu bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy tworzą ofertę i usługi biblioteczne, są przewodnikami po świecie cyfrowym oraz wyznaczają kierunki rozwoju swoich placówek dzięki wsłuchaniu się w potrzeby swoich czytelników. W gronie najlepszej trójki znalazły się biblioteki z Sianowa, Barcina i Oświęcimia.
– Jednym z zadań Instytutu Książki jest łączność z bibliotekami – powiedział Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki – Biblioteki korzystają z ministerialnego programu Infrastruktura Bibliotek, którego jesteśmy operatorem. Infrastruktura jest ważna i pozwala także wzbogacać ducha.
Tegorocznym faworytem okazała się Biblioteka Publiczna w Sianowie. Jest ona ogólnodostępną placówką kultury. Funkcjonuje jako instytucja kultury (w strukturach Centrum Kultury), która ma za zadanie rozwijanie i zaspakajanie potrzeb edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych społeczności lokalnej. Swoim czytelnikom udostępnia e-booki, nowoczesny sprzęt, a także inwestuje w młodych czytelników. Nie brakuje też okołoliterackich działań oraz lekcji bibliotecznych.
Zaszczytne drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin. W tym miejscu jest centrum dla książkoholików, ale mile widziani są tutaj wszyscy. Ci, którzy nie mogą zawitać w progi placówki, mają do dyspozycji bibliotekarza na telefon, który dostarczy książki. Biblioteka udziela się w mediach społecznościowych, prowadzi kury e-learningowe i także stawia na nowe technologie. Priorytetem jest rozwój w mieszkańców i przekazywanie wiedzy. Biblioteka była także liderem Rankingu w 2016 roku.
Brązowy medal otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu. To prężnie działająca instytucja, która zaprasza na każdym kroku – nawet wirtualnie. Tu życie tętni na wiele sposobów: podczas spotkań autorskich, wykładów i prezentacji. Duży nacisk kładziony jest na edukację użytkowników biblioteki – młodych zachęca Biblioteczny Uniwersytet Żaków, działa tu także Akademia Rodzinna. Koniecznie trzeba wspomnieć o organizacji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Alei Pisarzy, które Lustro Biblioteki wspiera jako dumny patron.
W najlepszej 10.
W Rankingu Bibliotek 2018 rywalizacja była zacięta – o miejscu decydowały setne punktów. Zobaczcie, które biblioteki uplasowały się w pierwszej dziesiątce.
- Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu – IV miejsce
- Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach– V miejsce
- Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie – VI miejsce
- Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni – VII miejsce
- Biblioteka Publiczna Gminy Gronowo Elbląskie – VIII miejsce
- Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu – IX miejsce
- Biblioteka Miejska w Cieszynie – X miejsce