spot_img

Współczesny Robinson Cruzoe

Powieść Odkrywca przenosi młodego odbiorcę do świata dzikiej amazońskiej dżungli, rozbudzając jego żądzę przygód i ciekawość nowego nieznanego świata. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie kolejny, atrakcyjny pomysł na imprezę tematyczną w bibliotece!

Klasyka literatury jeszcze raz

Jakiś czas temu pisałam o Dachołazach – debiutanckiej powieści Katherine Rundell, utrzymanej z dickensowskim klimacie. Odkrywca jest kolejnym tytułem tej autorki – tym razem pisarka zaprasza młodzież do wędrówki po krainie rodem z powieści Daniela Defoe Robinson Cruzoe oraz Rudyarda Kiplinga Księga Dżungli.

Współczesny Robinson Cruzoe

Przypadkowa zbieranina

Bohaterami Odkrywcy jest czwórka uczestników katastrofy lotniczej, która miała miejsce gdzieś w okolicach Amazonii. Fred, Lila, Maks i Con to dzieci wywodzące się z zupełnie niepodobnych do siebie środowisk, o skrajnie różnych temperamentach. Gdy nagle w tych niezwyczajnych okolicznościach nastolatkowie znajdują się w jednym – jakże niezwykłym – miejscu, bez wsparcia innych, samodzielnie muszą nauczyć się podstawowych technik przetrwania w dziczy. Czy wiedza z tak chętnie przyswajanej przez Freda literatury przygodowej na coś im się przyda? Jak Lila zaopiekuje się kilkuletnim bratem, który jest najmłodszym uczestnikiem wypadku? Czy Con zdana dotychczas tylko na siebie będzie umiała współpracować z grupą?

W klimacie przygodówek

Odkrywca jest powieścią mocno osadzoną w tradycji literatury przygodowej dla młodzieży. Te współczesne, przesiąknięte europejską mentalnością dzieciaki nagle stają przed swojego rodzaju próbą charakterów: muszą przetrwać w ekstremalnych sytuacjach oraz skonfrontować się z mitami i własnymi wyobrażeniami na temat lasów tropikalnych. Dla starszych, bardziej dojrzałych odbiorców książki, autorka rozbudowuje wątek współczesnych kolonizatorów.

Całość uzupełniają proste czarno-białe ilustracje, zamieszczone przeważnie przy początkowych fragmentach poszczególnych rozdziałów. Ten tytuł zainteresuje młodzież i będzie dobrym uzupełnieniem wspomnianych przeze mnie klasyków literatury europejskiej.

Współczesny Robinson Cruzoe

Lustrzane inspiracje

Klimat powieści Rundell inspiruje do zorganizowania bibliotecznej szkoły przetrwania. Pomyślcie o organizacji spotkania z motywem przewodnim „Zagubieni w dżungli”. Podczas jego trwania możecie, np.

  • zaproponować dzieciom/młodzieży naukę rozbijania namiotu/ przygotowywania tratwy;
  • powiesić na suficie zwisające „pnącza”, a wśród sznurów z przyczepionymi liśćmi ukryjcie zagadki/zadania;
  • zorganizować polowanie „na tygrysa” lub ulubione książki czytelników;
  • wykorzystać afrykańskie melodie;
  • zorganizować wiele ruchowych gier z wykorzystaniem piłek.

Organizując takie zajęcia „szkoły przetrwania” warto zaproponować współpracę lokalnym grupom harcerzy, doświadczonym w leśnych zabawach.

Współczesny Robinson Cruzoe


TYTUŁ: Odkrywca
AUTOR: Katherine Rundell
ILUSTRATOR: Hannah Horn
TŁUMACZ: Paweł Łopatka
LICZBA STRON: 368
WYDAWNICTWO: Poradnia K
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec