Mapa Bibliotek, specjalny program stypendialny oraz Ideas Store, czyli największy zbiór pomysłów na działania. Oto najważniejsze zapowiedzi inspirujących działań skierowanych do bibliotekarzy oraz istotne wnioski z dwóch sesji: IFLA Highlights Session oraz IFLA Global Vision.
IFLA Highlights Session i Global Vision
Ta sesja stanowiła przegląd najważniejszych wydarzeń w ramach odbywającego się kongresu. Miała on na celu zachęcenie uczestników do udziału w sesjach, szkoleniach, spotkaniach biznesowych i innych zgromadzeniach, jak i aktywnościach. Podczas tej sesji zaprezentowano istotne projekty prowadzone przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich.
Gerald Leitner zaznaczył, że #IflaGlobalVision stała się inicjatywą, która dzięki zaangażowaniu bibliotekarzy przerosła najśmielsze oczekiwania. Otrzymała informację zwrotną od wszystkich typów bibliotek ze 190 krajów. W trakcie jej trwania przeprowadzono 185 warsztatów, w których udział wzięło ponad 9 tys. osób. W ramach przeprowadzonego rok temu głosowania online zebrano prawie 22 tys. głosów. Wyniki głosowania oparto o 469 152 lata doświadczeń bibliotekarzy. W ten sposób udało się wysunąć ważne wnioski do rozwijania możliwości zawodowych bibliotekarzy.
Drugą fazą i kontynuacją tych prac jest zdobywanie pomysłów. Aby stało się to możliwe podczas sesji IFLA Global Vision zaprezentowano Ideas Store – największy zbiór pomysłów na działania. Uczestnicy podzielili się spostrzeżeniami na temat tego, w jaki sposób mogą przekształcić swoje pomysły w działania i zgłosili własne inspiracje w głosowaniu online. Ideas Store ma być źródłem inspiracji dla wszystkich bibliotek i dla IFLA w planowaniu przyszłych działań.
Kongres IFLA – czas na głosowanie nad przyszłością bibliotek
Krisitne Paberza, IFLA Member Engagement Officer, podsumowała rok projektu IFLA Library Map of the World oraz zachęciła do odwiedzania strony librarymap.ifla.org.
Z kolei Christine Mackenzie, przewodnicząca-elekt IFLA, zapraszając na swoją sesję, krótko opowiedziała o towarzyszącym jej haśle przewodnim „Let’s work together” jako podsumowania całości #IflaGlobalVision. Mackenzie uważa, że jej realizacja nie będzie możliwa bez wspólnych działań podkreślając w tym przypadku istotę kolaboracji.
Kolejny prelegent Lorcan Dempsey, wiceprezes OCLC, skupił się na działaniu związanym z realizacją dziesiątej przesłanki #IflaGlobalVision, tj. dania młodym bibliotekarzom efektywnych możliwości zawodowych do nauki, rozwoju i kierowania. Strategią do wdrożenia tego postulatu jest „Early Career Development Fellowship Program” – program stypendialny zapewniający możliwość kontynuacji nauki i doskonalenia zawodowego skierowany do młodych bibliotekarzy z krajów o rozwijających się gospodarkach. Pozwala on na czterotygodniowe staże w siedzibie OCLC. Podczas kongresu Dempsey zapowiedział start kolejnej edycji programu i zachęcił do aplikowania.
Transformacja bibliotek – otwarcie Kongresu IFLA 2018 w Malezji