spot_img

Transformacja bibliotek – otwarcie Kongresu IFLA 2018 w Malezji

Biblioteki są napędem zmiany – to najważniejsze przesłanie płynące z tegorocznego Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji IFLA. W stolicy Malezji ponad 3,5 tys. bibliotekarzy ze 112 krajów uczestnicy w najważniejszym wydarzeniu w środowisku. Oto relacja z ceremonii otwarcia, która ma dać siłę do transformacji bibliotek i społeczeństwa.

84. Kongres w Malezji

Dokładnie 3516 osób ze 112 krajów bierze udział w 84. Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji IFLA. To największe i najważniejsze wydarzenie związane z bibliotekarstwem i informacją naukową obywa się w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, gdzie przewidziano 250 sesji z udziałem ponad 500 prelegentów.

Dzięki streamingowi każdy bibliotekarz może śledzić na żywo to, co dzieje się w Kuala Lumpur podczas Kongresu Bibliotek. Warto wspomnieć, że transmisję na żywo z kongresu zapoczątkowano w ubiegłym roku we Wrocławiu, dając możliwość śledzenia i uczestnictwa każdemu bez granic. Przed uczestnikami prezentacje projektów wytyczających przyszłość bibliotek, wymiana doświadczeń, opinii i dobrych praktyk, a także kluczowe sesje.

W tym roku Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA przebiega pod hasłem „Transform Libraries, Transform Societies”. Odbywa się on w centrum kongresowym ulokowanym w budynku Petronas Towers – bliźniaczych wieżach o wysokości 452 metrów, które są połączone mostem na poziomie 41. i 42. piętra.

Hasło przewodnie

O godz. 4:30 czasu polskiego, rozpoczęto ceremonię otwarcia Kongresu IFLA. Podczas niej wystąpili najważniejsi przedstawiciele Malezji oraz główni członkowie IFLI i Komitetu Narodowego Malezji. Oto krótka relacja z przemówień, gdzie hasło „Transformacja Bibliotek, Transformacja Społeczeństwa” nabrała pełnego znaczenia.

– W imieniu komitetu WLIC 2018 mam zaszczyt być gospodarzem tego kongresu w Kuala Lumpur i przywitać wszystkich w Malezji. To ogromna przyjemność przywitać uczestników, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Chciałabym serdecznie powitać uczestników z różnych krajów, którzy wezmą udział w sesjach, ale mam nadzieję, że poświęcą także czas na poznanie Malezji. Kongres IFLA to wyjątkowa okazja dla nas wszystkich. Jest on specjalną platformą, gdzie dzielimy się wiedzą, tworzymy sieć współpracy oraz wymieniamy się pomysłami i najlepszymi praktykami – powiedziała w swoim wystąpieniu Dato’ Nafisah Ahmad, dyrektor Biblioteki Narodowej w Malezji, przewodnicząca Komitetu Narodowego, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Malezji.

Dyrektor Biblioteki Narodowej w Malezji podkreśliła również wybór hasła przewodniego akcentując rolę bibliotek, by wychodziły naprzeciw przeciwnościom i temu, co trudnodostępne (Reaching out to the hard to reach).

– Hasło kongresu zostało wybrane w uznaniu kluczowej roli odgrywanej przez biblioteki w rozwoju narodu, w szczególności jako zdolności do przekształcania społeczeństwa. Wszystkie biblioteki, głównie biblioteki publiczne, powinny podjąć kompleksową transformację, aby przyciągnąć czytelników, zwłaszcza młodych. „Transformacja Bibliotek, Transformacja Społeczeństwa” to hasło, które ma zwiększyć świadomość usług świadczonych przez biblioteki. Jedną z wielu funkcji bibliotek i bibliotekarzy jest przekształcanie naszych społeczności. Biblioteki muszą być nadal innowacyjne i angażować się tak, aby jak najlepiej oddziaływać na społeczności.

Biblioteki są napędem zmiany

W sesji inauguracyjnej nie mogło zabraknąć głosu Glòrii Pérez-Salmerón, przewodniczącej IFLA, która dokonała oficjalnego otwarcia 84. Kongresu i podziękowała organizatorom za wkład.

– Jesteśmy tu by połączyć doświadczenia, pomysły i inspiracje. Chciałabym podziękować, za wybranie hasła kongresu, które jest pozytywną i dającą siłę wiadomością. Te hasło jest również zbliżone do moje motta „Biblioteki są napędem zmiany” (Libraries motors of change). Aby dokonać transformacji, nie możemy pozostawać nietransformowanymi. Zmiana wewnątrz musi nastąpić wraz ze zmianą w naszym środowisku – powiedziała Glòria Pérez-Salmerón.

Przewodnicząca IFLA przytoczyła również przykłady zmian bibliotek, nowych sposobów dostarczania usług, dostępu do informacji, działań politycznych, w tym reformy prawa autorskiego #BibliotecariosAlSenado oraz ciągłej transformacji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich.

Transformacja bibliotek - otwarcie Kongresu IFLA 2018 w Malezji

Siła do transformacji

Do uczestników ceremonii oraz internautów zwrócił się Gerald Leitner, główny sekretarz IFLA. Wspominając 10 ostatnich lat organizacji kongresów IFLA na 5 kontynentach Gerald Leitner podkreślił, że kongresy dają siłę do transformacji, przekształcania bibliotek.

­– Światowy Kongres Bibliotek i Informacji oferuje wyjątkową okazję do rozwoju. Wszyscy, którzy uczestniczą w kongresie, osobiście lub wirtualnie, będą mogli przyłączyć się do nas w promowaniu bibliotek, ich usług i ich wartości, w budowaniu coraz silniejszej społeczności w Azji i we wszystkich częściach świata. Wykorzystajmy tę okazję w nadchodzących dniach – powiedział Gerald Leitner.

Biblioteki wspierające turystykę

W uroczystości Tan Sri Haji Mhd Amin Nordin bin Abd Aziz, burmistrz Kuala Lumpur, przywitał wszystkich zgromadzonych w stolicy Malezji dziękując za przybycie i zapraszając do zwiedzania. Z kolei The Hon. Mohamaddin Ketapi, minister turystyki, sztuki i kultury Malezji zaznaczył, że biblioteki są wykorzystywane jako jeden z filarów turystyki jako rozwoju społeczeństwa.

– Biblioteka może nas wspierać, aby wzmacniać bieżące działania turystyczne, w tym oferując turystom wiedzę. Biblioteka jest oknem na świat – podkreślił The Hon. Mohamaddin Ketapi.

Nagranie z ceremonii otwarcia

Ceremonię uświetnił specjalny występ kulturalny. Podczas sztuki w wykonaniu Istana Budaya, Pałacu Kultury w Kuala Lumpur, zwrócono uwagę na transformację bibliotek, ale i zaprezentowano różnorodność Malezji (hasło „Malaysia Truly Asia” promuje także kraj).

Następnie Tan Sri Dato Sri Ali Hamsa, główny sekretarz rządu Malezji, omówił działalność lokalnych bibliotek oraz drogę do ich transformacji. Na zakończenie odtworzono specjalne przesłanie od The Hon. Tun Dr. Mahathir Bin Mohamad, premiera Malezji.

Bądź na bieżąco

Zapraszam do śledzenia bibliotecznych obrad z Kuala Lumpur na stronie internetowej 2018.ifla.org oraz mediach społecznościowych kongresu i IFLA.

Pełne teksty wystąpienia Glòrii Pérez-Salmerón oraz Geralda Leitnera zostały tradycyjnie udostępnione zaraz po ceremonii otwarcia (kliknij w nazwiska, aby móc przeczytać całość w języku angielskim).

Kongres IFLA – 3 tys. bibliotekarzy na ceremonii otwarcia

Źródło zdjęć: IFLA – youtube.com