spot_img

Biblioteczne pasmo informacyjne [50]

Dziś poruszamy kilka ważnych zagadnień: osób niepełnosprawnych w bibliotekach oraz pozostawiania dzieci w bibliotekach. W tym wydaniu Bibliotecznego pasma informacyjnego także o czterech tonach książek, cenzurze w bibliotece, średniowiecznym i nowożytnym papierze. Na deser piękne słowa: rzęsiście, ancymonek i prażynka.

Tysiące książek dla Polaków na Białorusi i biblioteki NATO

radioszczecin.pl: Około czterech ton książek trafi do Polaków na Białorusi oraz do międzynarodowej biblioteki NATO w belgijskim mieście Mons. To efekt zbiórki, która odbywała się w województwie zachodniopomorskim.

Czytając na wolność – zbiórka książek dla więźniów

 

Na wózku tam nie wjedziesz. Żeby dostać się do biblioteki na Bródnie, potrzebujesz klucza

metrowarszawa.gazeta.pl: Niepełnosprawni nie mają łatwego dostępu do biblioteki przy ul. Suwalskiej. Jeśli chcą skorzystać z windy, muszą wezwać pracownika ze specjalnym kluczem. W ciasnej windzie muszą też obrócić się o 90 stopni.

Platerów: Chcesz spokojnie iść do fryzjera? Zostaw dziecko w Bibliotecznej Strefie Zabaw

slowopodlasia.pl: Pracownicy Biblioteki Publicznej w Platerowie wyszli naprzeciw oczekiwaniom rodziców i stworzyli w placówce Biblioteczną Strefę Zabaw, w której rodzic bezpiecznie może zostawić dziecko, a sam w tym czasie na spokojnie zrobić zakupy czy odwiedzić fryzjera.

RODO w bibliotece

Dyrektor Biblioteki Narodowej: era Guttenberga nie skończy się tak szybko, jak się może wydawać

polskieradio.pl: Gość audycji „Po drugiej stronie lustra” zwrócił uwagę, że wciąż epoka druku jest o wiele krótsza od epoki rękopisu. Zauważył, że proces tworzenia książek związany jest z rozwojem technologii. – W latach 30. XIX wieku zmienia się radykalnie technologia. Ten papier, który my znamy, jest papierem zupełnie innym niż w wieku XVIII czy wcześniej – wskazał.

Wójt Powidza wprowadza cenzurę w bibliotece. Znikają „Newsweek” i inne magazyny niemieckich wydawców

poznan.wyborcza.pl: Prawicowi działacze z Powidza nie chcą, by w gminnej bibliotece były gazety niemieckich wydawców. Wójt częściowo im ustąpił i usunął z oferty m.in. „Newsweeka”. W kontrze wystąpili teraz mieszkańcy, którzy protestują przeciwko cenzurze w wolnej Polsce.

Rzęsiście, ancymonek i prażynka, czyli Mów do mnie pięknie. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Bibliotece Śląskiej

bs.katowice.pl: 21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska, chcąc uczcić to święto, zaprosiła do wspólnej zabawy językowej – Mów do mnie pięknie… Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować słowa i zwroty językowe, które uważają za piękne, a na drugiej szali położyć słowa, których uroda językowa jest kontrowersyjna.

Źródło zdjęć: pixabay.com