spot_img

RODO w bibliotece

Jak przygotować bibliotekę do nowych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (RODO)? To główny temat lutowego numeru „Biblioteki Publicznej”. Ponadto poradnik organizacji konferencji i wydarzeń bibliotecznych, diagnoza potrzeb młodzieży oraz porady na pozostawianie dzieci w bibliotece bez opieki dorosłych.

RODO

Ukazał się drugi numer praktycznego czasopisma dla bibliotekarzy„Biblioteka Publiczna”, a w nim mnóstwo porad, inspiracji oraz dobrych praktyk. Tematem numeru jest RODO. W dziale prawnym znajdziesz kompleksowe zestawienie najważniejszych zmian związanych z przetwarzaniem danych osobowych, które zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 r. Nasz prawnik odpowiada na pytania:

  • Jakie akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych będą obowiązywały po 25 maja 2018 r.?
  • Czy trzeba będzie obowiązkowo powołać inspektora ochrony danych, nawet w małej bibliotece?
  • Jak postąpić, jeżeli w bibliotece już funkcjonuje administrator bezpieczeństwa informacji?
  • Czy należy zatrudnić pracownika na stanowisku inspektora, czy możliwy jest outsourcing usług IOD?
  • Czy dyrektor biblioteki może sam siebie wyznaczyć na inspektora ochrony danych?
  • Jakie kwalifikacje powinien posiadać inspektor ochrony danych? Czy muszą to być studia podyplomowe, czy też wystarczy szkolenie?
  • Co się zmieni w ochronie danych osobowych w bibliotekach?

Konferencje i inne wydarzenia – poradnik organizacyjny

Organizację konferencji można porównać do układania puzzli – każdy element dopełnia całości, a ostateczny efekt budzi wielki podziw. Jeżeli zabraknie jednego elementu, wszystko może obrócić się na naszą niekorzyść, zatem trzeba mieć plan awaryjny. Zaplanowanie konferencji to praca wymagająca współpracy i zaangażowania; jeśli dobrze ją wykonamy, zyskamy wiele wymiernych korzyści oraz uznanie środowiska. Jak się przygotować do sukcesu?

Biblioteka Nowa w Drodze w Republice Czeskiej

10 miast, 10 bibliotek, niemal 100 bibliotekarzy z całej Polski, setki notatek, zdjęć, inspiracji i pomysłów. Tak w liczbach wyglądały dwa wyjazdy do Republiki Czeskiej w ramach seminarium Biblioteka Nowa w Drodze zorganizowanego przez Instytut Książki. Co skrywa się pod tymi liczbami?

Biblioteka jako przedszkole – czy to problem?

Często zdarza się, że rodzice traktują bibliotekę jak przedszkole i pozostawiają swoje pociechy bez opieki. Jak sobie poradzić z tym problemem, szczególnie w sytuacji, gdy w filii pracuje jeden bibliotekarz?

Scenariusze

W tym numerze znajdziesz także scenariusz diagnozy potrzeb młodzieży, dzięki czemu poznasz sposoby spędzania czasu wolnego młodych użytkowników. Autorka artykułu sugeruje wykorzystanie prostego narzędzia oś czasu i wypracowanie nowych rozwiązań, które przydadzą się do tworzenia w bibliotece oferty zajęć skierowanej do młodzieży.

W ramach trwającego Roku Herberta do drugiego numeru dodajemy w prezencie specjalny plakat oraz publikujemy scenariusz „Herbert – kto to taki?” skierowany do grupy młodych odbiorców biblioteki.

Z całą zawartością numeru zapoznasz się na stronie bibliotekapubliczna.com. Zachęcam do lektury!

Zobacz też poprzedni numer 🙂

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?