spot_img

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Młodzież to grupa, którą najtrudniej zatrzymać w bibliotece. Czy sposobem na przyciągnięcie młodych jest przestrzeń makerspace lub zajęcia z programowania? Czy powinniśmy tworzyć centra multimedialne? A może zorganizujmy festiwal komiksowy?

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Swoimi doświadczeniami i praktykami na „przyciągnie” i zachęcanie młodzieży do korzystania z bibliotek dzielą się bibliotekarze z całej Polski. Sprawdź, co przygotowaliśmy w najnowszym numerze „Biblioteki Publicznej”. Noworoczny numer to aż 14 artykułów bliskich realiom małych i dużych bibliotek. Każdy z nich zaskakuje, doradza i inspiruje do działania.

Amerykańskie pomysły na miarę polskich bibliotek

Czy wizyta studyjna w amerykańskich bibliotekach może przynieść inspiracje, które można wykorzystać na polskim gruncie? Oto prawdziwa Ameryka w twojej bibliotece oraz masa dobrych praktyk wynikła z programu International Visitor Leadership.

Programowanie w bibliotece

Nowe technologie, cyfryzacja, rosnące zbiory multimedialne – wszystko to sprawia, że biblioteka przyciąga nowych użytkowników i rozszerza jedną ze swoich podstawowych funkcji, jaką jest pośredniczenie w dostępie do informacji. Dlaczego więc nie pójść krok dalej i obok różnorodnych zajęć komputerowych, szkoleń użytkowników nie postawić nauki programowania jako kolejnego elementu zmieniającego bibliotekę w przestrzeń do rozwoju i zabawy?

Komiksowy Kwidzyn

Czy jest możliwe, aby na interiorze udało się zgromadzić tylu chętnych gotowych do zmierzenia się z organizacją trudnego i wielkiego wydarzenia literackiego? I czy prowincja to właściwe miejsce do organizacji festiwali kulturalnych?

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Wielu bibliotekarzy pytanych o najtrudniejszą grupę użytkowników, bez wahania wskazuje młodzież. Czy jest sposób, aby zachęcić ją do przyjścia do biblioteki? Nie ma jednej idealnej recepty, ale są co najmniej trzy elementy, które mogą nam w tym pomóc.

Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?

Więcej praktyki

Ponadto w noworocznym numerze znajdziecie wiele materiałów instrukcyjno-metodycznych, scenariuszy, miniporadników oraz wzorów umów i nie tylko. Nie zabraknie również interesujących bibliotek z ciekawą ofertą oraz pomysłami np. na zostanie współautorem książki.

Konferencje i inne wydarzenia – poradnik organizacyjny

Zapewne wielokrotnie każdy z nas uczestniczył w różnych konferencjach. Ale czy zastanawialiśmy się, co kryje się za ich kulisami? Jak są organizowane? To siła organizacji i promocji napędza całość przedsięwzięcia. Oto pierwsza część poradnika, który pomoże w organizacji konferencji i innych wydarzeń w bibliotece.

Czy istnieje potrzeba gromadzenia zbiorów obcojęzycznych?

Czy Polacy czytają w językach obcych? Według raportów o stanie czytelnictwa w Polsce, czytają mniej. Skoro czytają mniej w języku ojczystym, skąd przekonanie, że będą czytali w językach obcych? Czy rzeczywiście istnieje potrzeba budowania księgozbioru obcojęzycznego w sytuacji, kiedy liczba czytelników bibliotek polsko-języcznych maleje?

Więcej na stronie bibliotekapubliczna.com

Polecam 🙂 Zobacz też poprzedni numer 🙂

Fabryka inspiracji