spot_img

Fabryka inspiracji

Zawirusowani książką, festiwal literacki, zajęcia edukacyjno-rozwojowe promujące czytelnictwo i wiele innych. Sprawdź, czym zaskoczy cię nowy numer czasopisma „Biblioteka Publiczna”! Inspiruj się i działaj!

Fabryka inspiracji

To ostatni numer w tym roku. Stanowi on źródło inspiracji na ciekawe inicjatywy oraz projekty do zrealizowania w bibliotece. Gotowi? Zapraszam do lektury nr 9, a poniżej przegląd wybranych artykułów. W prezencie na Nowy Rok kalendarz z najważniejszymi wydarzeniami, nie tylko bibliotecznymi.

Festiwal literacki – źródło inspiracji dla bibliotekarza

Z roku na rok na mapie Polski i świata pojawia się coraz więcej festiwali literackich. Organizatorzy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie miłośników książek. Spotkania z pisarzami to stały i znany element festiwalowych programów, ale nie mniej interesujące są wydarzenia im towarzyszące. Oto subiektywny przegląd wydarzeń odbywających się podczas festiwali literackich.

Literacka Mapa Piaseczna

Cykl warsztatów literacko-graficznych, zbieranie i przygotowanie materiałów o ludziach książki, druk publikacji oraz organizacja Festiwalu Pięknej Książki to główne elementy projektu Literacka Mapa Piaseczna. Inspirujemy do działania!

Zawirusowani książką w Słupsku

Co zrobić, żeby dzieci częściej odwiedzały bibliotekę? Jak zachęcić młodych ludzi do kontaktu z książką? Jak pokazać, że biblioteka to miejsce, w którym nie można się nudzić? Te i wiele innych pytań zadawaliśmy sobie podczas „burzy mózgów” mającej pomóc w przygotowaniu projektu promującego czytelnictwo. Sezon na przeziębienia właśnie się zaczął, postanowiliśmy zatem… „zarazić” czytaniem zarówno maluchy, jak i młodzież.

Biblioteka Publiczna

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Jak uruchomić Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece? Jakie korzyści przynosi jego prowadzenie? Co zyskują czytelnicy i bibliotekarze? Przedstawiamy doświadczenia filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie.

Fabryka Wyobraźni Młodych – warsztaty dla młodych kreatywnych

Wpadanie na nietypowe pomysły i znajdowanie innowacyjnych rozwiązań to, wydawałoby się, umiejętności, z którymi niektórzy się rodzą. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ kreatywność można pobudzać, prowokować, rozwijać i dobrze jeżeli spotkania w bibliotece mogą się do tego przyczynić.

Przygoda z komiksami

Przedstawiamy prawdziwy trening kreatywności. Celem zajęć jest rozwijanie zdolności twórczych dzieci oraz promocja biblioteki przy pomocy komiksów.

Akademia Przyjaciół Pszczół – czyli o małych wielkich owadach w bibliotekach

Małe owady wprosiły się do Biblioteki Publicznej w Raszówce… i już zostały, zagnieździły się. Tematy przyrodnicze zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci. Aby zachęcić młodego człowieka do odwiedzenia naszych bibliotek, szukamy ciekawych tematów, innowacyjnych działań, które przyniosą pozytywny efekt. Tak bibliotekarze z Raszówki natrafili na program Z Kujawskim pomagamy pszczołom.

Zobacz cała zawartość numeru i wejdź na stronę bibliotekapubliczna.com