spot_img

Czytając na wolność – zbiórka książek dla więźniów

Funkcjonariusze kwidzyńskiego więzienia zebrali ponad 2 tys. książek. Wszystkie trafią do cel osób odbywających karę pozbawienia wolności. Oto szczegóły akcji „Czytając na wolność”.

Od 2016 roku trwała akcja „Czytając na wolność”. Jej pomysłodawcą był Jacek Muraszewski, który jest funkcjonariuszem ochrony Zakładu Karnego w Kwidzynie. Do współpracy zachęcił okoliczne instytucje, w tym Gminną Bibliotekę Publiczną w Ryjewie, przedszkole, nadleśnictwo, urząd gminy, a nawet parafię.

W efekcie zebrano 2 238 tytułów. Już 125 książek oraz 500 czasopism, które pozyskano, trafiło do biblioteki więziennej. Reszta na regałach znajdzie się niebawem. Wśród tytułów beletrystyka, atlasy, słowniki i książki historyczne.

Lektura ma wspierać rozwój czytelnictwa wśród osadzonych i pomóc w programie resocjalizacji. W kwietniu planowane jest zorganizowanie Światowego Dnia Książki wraz z więźniami.

– Podarowane tytuły książkowe są pełne pozytywnej energii i motywacji do zmiany. Mogą być szansą na zmianę postrzegania i postępowania. Wszak to właśnie resocjalizacja czyli zmiana jest najistotniejszym z punktu widzenia podmiotowości człowieka zadaniem czy też sensem oddziaływań prowadzonych w jednostkach penitencjarnych. Jestem głęboko przekonany, iż m.in. dzięki zebranym książkom uzyskamy doskonałe narzędzie w tym kontekście – podsumowuje Jacek Muraszewski [źródło].

czytając na wolność
Źródło zdjęć: sw.gov.pl – kpt. Anna Orzechowska-Winnicka