spot_img

Topograficzna Karta Królestwa Polskiego i jej historia online

Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku udostępniła online jeden z najcenniejszych obiektów, przechowywanych w swoim zasobie. To Topograficzna Karta Królestwa Polskiego z ok. 1863 r.

Topograficzna Karta Królestwa Polskiego

Mapa jest uznawana za najwybitniejsze dzieło polskiej kartografii XIX w. Jest to pierwsza, pełna mapa przedstawiająca terytorium Królestwa Polskiego w granicach ustalonych na kongresie wiedeńskim w 1815 r. Dokument ten stanowi m.in. źródło do badań historycznych w okresie rozbiorów.

Topograficzna Karta Królestwa Polskiego można oglądać na specjalnej stronie internetowej, która jest efektem projektu dotyczącego konserwacji i digitalizacji w ramach funduszy pozyskanych na ten cel z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Topograficzna Karta Królestwa Polskiego

Projekt online

Zdigitalizowana mapa został wzbogacona o szczegółową historię, przebieg prac konserwacyjnych oraz sposób przechowywania w bibliotece.

Egzemplarz mapy, przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej pod sygnaturą K-1748, złożony jest z 59 arkuszy (w egzemplarzu brakuje arkusza kol.V sek.V) i dodatkowego skorowidza. Każdy arkusz ma formę zadrukowanej miedziorytowym rysunkiem tekturowej karty podklejonej na płótnie, dodatkowo zabezpieczonej przed pruciem się podkładu i niszczeniem brzegów przy pomocy specjalnej tasiemki naklejonej na obrzeża arkusza. Egzemplarz przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej – według wyznaczników podanych przez Bogusława Krassowskiego w 1978 r. (B. Krassowski, Topograficzna karta Królestwa Polskiego (1822-1843), Warszawa 1978, s. 24-25) – jest czwartym wydaniem tej mapy, wydrukowanym ok. 1863 r., najpewniej w czasie lub tuż przed powstaniem styczniowym.

Ważnym elementem egzemplarza przechowywanego w Bibliotece Uniwersyteckiej jest drewniane pudło, które jest oryginalnym, pochodzącym z lat 60. XIX w. zabezpieczeniem mapy.

Mapa została zdigitalizowana w dobrej jakości, dzięki czemu można dojrzeć poszczególne detale (najlepiej przeglądać w widoku pełnoekranowym). Do obiektu cyfrowego dodano także szczegółowe metadane opisowe  Co więcej mapę można pobrać na dysk komputera.

Odnowiono mapę Australii sprzed ponad 350 lat

Źródło zdjęć: Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku