spot_img

Futurystyczna Tianjin Binhai Library na oku

1,2 mln książek na kaskadowych półkach wijących się aż po sufit oraz architektura wnętrza przypominająca oko – tak wygląda futurystyczna biblioteka Tianjin Binhai w Chinach. Zajrzyj do niej!

Tianjin Binhai Library została zbudowana w trzy lata, jej powierzchnia to 33,7 tys. m kw. W całej przestrzeni znajdują się pofałdowane regały ciągnące się od podłoża aż po sufit. Łącznie to miejsce na 1,2 mln książek. Niestety nie przewidziano łatwego dostępu do najwyższych półek – na razie ukryto na nich atrapy książek. Wznoszące się półki są niczym schody na których użytkownicy mogą usiąść, czytać i przeglądać wybrane książki.

Swój nieregularny kształt Tianjin Binhai Library zawdzięcza pracowni architektonicznej MVRDV. Zamysł architektów przypomina wnętrze oka, czyli kuliste audytorium „Eye of Binhei”. W centrum przestrzeni znajduje się bowiem wieka biała kula, która ma przypominać źrenicę. Półki ciągnące się dosłownie pod sufit posiadają specjalne zakrzywienia pod różnymi kątami.

Użytkownicy mogą także korzystać ze specjalnych czytelni, sal komputerowych i multimedialnych, sal konferencyjnych oraz archiwum. Ponadto na dachu znajdują się dwa patia, gdzie można poczytać pod chmurką.

Zdjęcia: MVRDV, Ossip van Duivenbode