spot_img

Nowe biblioteki – wielkie polskie projekty

Astrobiblioteka, Biblioteka z Pasją, Biblioteka Małych Form Literackich, Centrum Kulturalno-Społeczne w Wieliczce i nowoczesne centrum kultury w Domaniowie – to najnowsze projekty nowych bibliotek. Ponad 16 mln zł dofinansowania otrzymała Biblioteka Narodowa na modernizację czytelń i przestrzeni publicznych.

Biblioteka Narodowa

Dofinansowanie wysokości 16,2 mln zł otrzymała Biblioteka Narodowa na modernizację czytelń i przestrzeni publicznych w gmachu głównym na Polu Mokotowskim. (…) Dzięki modernizacji wnętrza Biblioteki Narodowej zostaną dostosowane do najnowocześniejszych standardów. W odnowionym gmachu głównym znajdować się będą różnorodne przestrzenie, w których każdy znajdzie odpowiednie dla siebie warunki do pracy.

biblioteki

Powstanie przestronna, otwarta sala z wolnym dostępem do książek, jak i mniejsze, specjalistyczne czytelnie o bardziej kameralnym charakterze. Zmodernizowane zostaną także przestrzenie pomocnicze, m.in. szatnie czy umożliwiające odpoczynek ogrody w patiach, każdy o odmiennej stylistyce. Autorzy projektu dużą wagę przykładają nie tylko do użyteczności, ale także do atrakcyjności wizualnej architektury. W planach jest użycie szlachetnych materiałów: miedzi, stali, drewna i kamienia.

Więcej: 16,2 mln zł na modernizację czytelń Biblioteki Narodowej, strona www biblioteki, fot. KONIOR STUDIO + SOKKA

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie

W filii przy ul. Przyjaciół powstanie Biblioteka Małych Form Literackich. Nowa placówka powstanie również w wyniku połączenia filii nr 7 i 11. Astrobiblioteka będzie udostępniać zbiory z zakresu astronomii, fizyki i filozofii i będzie działać we współpracy z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Więcej: Olsztyńskie biblioteki publiczne zostaną połączone, strona www biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaniowie

2 mln złotych na budowę nowoczesnego centrum kultury w Domaniowie i przebudowę biblioteki w Wierzbnie pozyskała Gminna Biblioteka Publiczna. Inwestycja ma się rozpocząć w czerwcu tego roku.

biblioteki

Więcej: Centrum kultury na miarę XXI wieku, fot. UG Domaniów

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

We wrześniu 2017 roku na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego otwarta zostanie Biblioteka z Pasją. Będzie to placówka dedykowana młodzieży szkolnej oraz wszystkim tym, którzy będą chcieli rozwijać swoje zainteresowania literackie, muzyczne, filmowe czy artystyczne.

W tym samym roku planowany jest remont Biblioteki Obłuże. Dzięki środkom pozyskanym z Budżetu Obywatelskiego placówka wyposażona zostanie w windę, a jej wnętrze zostanie odświeżone. Zmiany czekają także Bibliotekę Działki Leśne przy ulicy Warszawskiej. W pierwszej połowie 2017 roku przejdzie ona gruntowną modernizację, dzięki czemu łatwiej będzie korzystać z jej zbiorów. W kolejnych latach planowana jest budowa nowoczesnej Mediateki przy ulicy Starowiejskiej, a także dalsza restrukturyzacja całej sieci bibliotek.

Więcej: Idzie nowe w bibliotece Gdynia, strona www biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce

Centrum Kulturalno-Społeczne, gdzie będzie m.in. nowa siedziba Biblioteki Publicznej, powstaje przy placu Skulimowskiego w Wieliczce od lata 2015 roku. Prace zbliżają się do półmetka. W połowie tego roku nowy obiekt ma być gotowy w stanie surowym. Ten etap prac pochłonie prawie 4,8 mln zł.

Więcej: Rośnie biblioteka. Otwarcie w 2018 roku, strona www biblioteki