spot_img

Marcowe wydarzenia biblioteczne

Biblioteczny sezon konferencyjny uważam za otwarty! W marcu obchodzimy Tydzień Książki Elektronicznej, ale też Dzień Przytulania Bibliotekarzy. Dużo będzie się działo w Toruniu i Katowicach. Dla miłośników literatury czekają podwójne Targi Książki.

Zaczynamy miłym akcentem, bo dziś jest Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy <przytulbibliotekarza>. Niestety sytuacja sprawiła, że zmieniły się pewne kwestie w zawodzie bibliotekarza. Więcej o nich przeczytacie w tym artykule.

Już w niedzielę rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej. W ubiegłym roku biblioteki nie przyłożyły się do jego organizacji. Mam nadzieję, że w tym roku będzie lepiej. Warto promować i zachęcać do e-czytania. Skorzystajcie m.in. z pomysłów:

Toruń dwa razy

Ostatnio Lustro Biblioteki objęło swoim patronatem wiele konferencji. Wśród nich w marcu organizowana będzie II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Człowiek – Informacja. Książka. Cyberkultura”.

W mieście Mikołaja Kopernika będę gościć na międzynarodowej konferencji naukowej „Wizualizacja informacji w humanistyce” – na pewno zobaczymy się 23.03.2017. Celem wydarzenia jest poszerzenie świadomości o znaczeniu naukowego przekazu w formie graficznej wśród Polskich humanistów, a także zintegrowanie społeczności akademickiej w zakresie wymiany doświadczeń o sztuce wizualizacji.

Z bibliotekarzami spotkam się również m.in. w Stargardzie i Krakowie. A już wkrótce zawitam do bibliotek za pośrednictwem nowego czasopisma „Biblioteka Publiczna” 🙂

Targi Książki

Miłośników książek oraz bibliotekarzy zapraszam do Wielkopolski. To właśnie w Poznaniu miejsce będą mieć równolegle: Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz  Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

  • Targi Książki dla Dzieci poświęcone są promocji czytelnictwa wśród młodszego i dorastającego pokolenia. To ważne spotkanie kulturalne łączy zabawę z popularyzacją literatury kształtującej dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny i wrażliwość.
  • Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej to okazja do poznania oferty wydawnictw akademickich, naukowych i popularnonaukowych. W programie także  inspirujące spotkania autorskie, emocjonujące panele dyskusyjne i prelekcje.

Forum

W ostatnim dniu marca odbędzie się XIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego. Tematem przewodnim spotkania w Katowicach będzie „Biblioteka pomaga w czytaniu”. Poruszone zostaną następujące zagadnienia: biblioteka jako miejsce rozwijania kompetencji czytelniczych, biblioteczne projekty czytelnicze, promocja działalności biblioteki, biblioteka w środowisku lokalnym, specyfika działalności czytelniczej bibliotek naukowych, publicznych, pedagogicznych i szkolnych i inne.

Szczegóły wydarzeń dostępne są w Kalendarium konferencji i wydarzeń bibliotecznych.

Źródło zdjęć: pixabay.com