spot_img

10 AKCJI VIRALOWYCH PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO I BIBLIOTEKI

Istotną rolę w promocji marki biblioteki pełnią media społecznościowe. To prosty sposób pozwalający na szybką interakcję z Internautami i rozpowszechnianie różnorodnych informacji. Dziś biblioteki prowadzą jednocześnie kilka profili na których promują swoją działalność, usługi, a także udostępniają intrygujące zdjęcia i zaskakujące filmy.

Wirtualny świat opisywany przez hashtagi pozwala na dotarcie do wielu użytkowników i interakcję w szybkim tempie. To także miejsce na zainicjowanie akcji viralowych powodujących reakcję łańcuchową. Co jakiś czas w social mediach pojawia się nowa moda od nietypowych wyzwań, akcji charytatywnych aż do oscarowych selfie. Oto kilka popularnych akcji viralowych, których celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek.

Ranking bibliotek w social mediach

Celem badania było wskazanie profili bibliotek publicznych w mediach społecznościowych mierzone liczbą osób obserwujących i polubień. Badałam profile bibliotek publicznych w trzech serwisach społecznościowych: Facebook, Twitter oraz Instagram. W wyniku przeprowadzonej analizy udało mi się wyróżnić po 15 profili bibliotek publicznych w każdym z serwisów. Kompletny raport zobaczycie TUTAJ.

Czytelnictwo w social mediach

Użytkownicy mediów społecznościowych coraz częściej deklarują, że czytają książki i uczestniczą w wielu dyskusjach o literaturze. Według analizy przeprowadzonej przez Instytut Monitorowania Mediów liczba deklaracji przeczytanych książek w social mediach cały czas wzrasta. Z danych wynika, że w okresie od stycznia do września w 2016 roku pojawiło się 58 tys. wzmianek świadczących o trwającej, planowanej lub zakończonej lekturze. IMM zbadał także różnego rodzaju interakcje wokół tematu czytelnictwa w social mediach. Wśród interakcji brane były pod uwagę polubienia, komentarze i udostępnienia. W ciągu 9 miesięcy w 2016 roku użytkownicy podjęli prawie 750 tys. interakcji. Z modułu analitycznego IMM wynika, że te interakcje mogły zostać wyświetlone przez innych potencjalnych użytkowników aż 44 mln razy. Dla porównania przez cały rok 2015 Internauci podjęli ponad 1,3 mln wszystkich interakcji, które przyczyniły się do 41 mln wyświetleń. Użytkownicy social mediów chętnie angażują się w dyskusje o książce, rekomendują przeczytane lektury i podejmują wyzwania czytelnicze przyczyniając się do promocji czytelnictwa.

 

 

10 AKCJI VIRALOWYCH PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO I BIBLIOTEKI

#ColourOurCollections

– kampania The New York Academy of Medicine Library. Podczas tej akcji biblioteki, muzea, archiwa i inne instytucje kultury z całego świata udostępniają setki bezbarwnych grafik i ilustracji ze swoich bogatych kolekcji cyfrowych w formie kolorowanek. Są to różnorodne dokumenty, iluminacje, ekslibrisy, ikony, mapy i inne obrazy. Akcja ma na celu promocję bibliotek oraz zaprezentowanie ich interesujących zbiorów wśród szerokiego grona odbiorców. Po ubarwieniu grafik każdy może pochwalić się swoim talentem i opublikować zdjęcie z hashtagiem #ColorOurCollections w social mediach. Materiały z akcji dostępne są W TYM ARTYKULE.

#HarlemShake

– krótki 30-sekundowy film do znanej melodii DJ Baauer z niespodziewanym zakończeniem. Scenariusz takiego filmu jest prosty. W pierwszej części ktoś przebrany zaczyna tańczyć w rytm muzyki. Po 15 sekundach następuje cięcie, a choreografia zmienia się całkowicie w coś co przypomina dziwaczne nieskoordynowane ruchy. Uczestnicy nagrania chętnie przebierają się za różne postacie z bajek, stworzenia nie z tej ziemi, a ich atrybutem są nietypowe przedmioty.

Popularny Harlem Shake wywołuje wiele kontrowersji. Nie wszyscy widzą w tym dobrą zabawę. Przykładem jest film nakręcony w Bibliotece St Hilda’s College Uniwersytetu Oksfordzkiego. The Times informował, że po nakręceniu i udostępnieniu w Sieci tego wideo zwolniono z pracy bibliotekarkę Calypso Nash, która wówczas pełniła dyżur (i nie miała pojęcia o akcji). Co więcej uczestnicy nagrania nie uzyskali zgody od władz uczelni na nagrywanie wideo w bibliotece i zostali ukarani grzywną finansową. W obronie kobiety stanął członek brytyjskiego parlamentu i studenci uzasadniając we wniosku do władz uczelni, że „wydają się cierpieć na poważny brak poczucia humoru”.

#Sleeveface

– to zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące kreatywne i śmieszne połączenie naszej osobowości z ukrytym książkowym alter ego. Pomysł Sleeveface na akcję Stacja do selfie wykorzystali bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Dopiewie. Wykorzystali oni tablet za pomocą którego czytelnicy podczas wakacji mogli robić sobie zdjęcia z wypożyczoną książką w ciekawej pozie. Fotografie następnie trafiały do albumu na Facebooku z hahtagiem #bibliotekadopiewo. Więcej o Sleeveface przeczytasz W TYM ARTYKULE.

#ManequinChallange

– to film, w którym wszyscy zastygają w bezruchu i udają manekiny podczas wykonywania codziennych czynności bibliotecznych lub w konkretnych sytuacjach.

#Flashmob

– tak nazywana jest akcja, gdzie sztuczny tłum ludzi niespodziewanie gromadzi się w miejscu publicznym i wykonuje performance, np. w postaci tańca, śpiewu, walki na poduszki, głośnego czytania, powodując zaskoczenie przypadkowych świadków. Taką akcję trzeba dokładnie zaplanować, najczęściej grupy nieznanych osób o tych samych zainteresowaniach komunikują się przez social media lub sms ustalając szczegóły flshmoba. W środowisku bibliotecznym najczęściej flashmob związany jest z głośnym czytaniem ulubionych książek. Przykładem może być akcja „Czytam, więc jestem!” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, która odbyła się w galerii handlowej (fot. poniżej). Grupy młodych osób czytały w ciszy pod sklepami, na ruchomych schodach i nie tylko. Z czasem grupa stawała się coraz głośniejsza stopniowo czytając na głos dla przechadzających się klientów galerii. Na rynku głównym w Krakowie w 2016 roku także odbył się czytelniczy flash mob. W tym samym czasie tłum miłośników książek czytał na głos swoje ulubione lektury.

flash mob

#NiceBookChallange

– seria filmów zachęcających do sięgnięcia po lekturę. Kampanię zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu. Na kanale YouTube można oglądać krótkie filmy, gdzie sławni i mniej sławni mieszkańcy Świecia czytają fragmenty swoich ulubionych książek. Akcja ta nawiązuje do popularnych i śmiesznych filmów z wyzwania Ice Bucket Challange, gdzie nominowane osoby musiały zmierzyć się z wyzwaniem, aby nie zostać oblanym wiadrem wody.

#BookBrainChallange

– akcja prowadzona przez Whatcom Country Library. Jej celem było zachęcenie czytelników do zapisania się do biblioteki. W ramach wyzwania użytkownicy musieli nagrać film na którym prezentują różne czynności z książką na głowie, np. taniec, pilotowanie samolotu, pracę w bibliotece, łucznictwo itp. Następnie film trzeba było oznaczyć #BookBrainChallenge, #WCLSLibraries i udostępnić na Facebooku lub Instagramie.

#Book4Tat

– w Portland pracownicy Multnomah County Library postanowili wróżyć z tatuaży i na ich podstawie proponować czytelnikom odpowiednią książkę. Kampania #Book4Tat, prowadzona głównie na Twitterze, pokazuje, że czytelnik jest najważniejszy i każdy ma inny gust literacki oraz różny tatuaż. O #Book4Tat pisałam W TYM ARTYKULE.

#ChasseursDeLivres

– to pomysł akcji polowania na książki oparty na popularnej grze Pokemon Go zainicjowany przez Aveline Gregoire, dyrektorkę belgijskiej szkoły podstawowej. Przebieg akcji oraz wskazówki, gdzie szukać ukrytych książek znajdują się w grupie „Chasseurs de livres” na Facebooku. Do akcji dołączyło już ponad 79 tys. osób. Więcej o akcji Łowców książek przeczytasz W TYM ARTYKULE.

#52bookchallengePL

– to akcja motywująca do czytania. Wyzwanie polega na przeczytaniu 52 książek w ciągu roku (1 tytuł na każdy tydzień w roku). Osoby biorące udział w wyzwaniu dzielą się swoimi czytelniczymi dokonaniami głównie na Facebooku udostępniając fotografie, filmy lub opisując wrażenia z lektury dodając przy poście wskaźnik informujący o postępach. W 2015 roku akcja przyciągnęła ponad 102 tys. czytelników.

social media

Możemy mówić o masowym sukcesie wymienionych akcji i ich wielu odpowiedników. Są to spontaniczne, proste i skuteczne działania, których powodzenie zależy głównie od odbioru użytkowników. Jak widać pomysły akcji viralowych są chętnie wykorzystywane przez bibliotekarzy i miłośników książek, a co najważniejsze budzą zainteresowanie oraz pozytywne reakcje ze strony Internautów zachęcając ich do lektury.