spot_img

Biblioteczne Pasmo Informacyjne [37]

W tym wydaniu głównymi tematami będą: jednolita cena książki oraz programy dotacyjne dla bibliotek. Ponadto kilka słów na temat rejestru długów, łączenia bibliotek i szukaniu pracy.

Biblioteka Publiczna nr 1/2017

Jednolita cena książki

Uwagi dot. ustawy o jednolitej cenie książki – komunikat MKiDN

Na spotkaniu w MKiDN 2 marca br. w sprawie przygotowanego przez Polską Izbę Książki projektu ustawy o jednolitej cenie książki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński poprosił zainteresowane środowiska o przekazywanie do MKiDN stanowisk w sprawie projektu ustawy. W związku z licznymi głosami w tej sprawie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje o przedłużeniu terminu przyjmowania stanowisk oraz uwag szczegółowych w sprawie projektu ustawy o jednolitej cenie książki autorstwa Polskiej Izby Książki o dwa tygodnie. Prosimy o wysyłanie stanowisk i uwag do 31 marca br. na adres: ustawaojck@mkidn(dot)gov(dot)pl.

Biblioteki a ustawa o jednolitej cenie książki [aktualizacja 18.03.2017]

Koniec tanich książek z sieci i dyskontu? E-księgarnie namawiają swoich klientów do protestów

Księgarnie internetowe oraz część małych wydawnictw protestują przeciwko propozycji ustawy o stałej cenie książki. Namawiają czytelników do protestów.

Programy dla bibliotek

„Infrastruktura bibliotek”: III nabór wniosków

Instytut Książki ogłasza III nabór wniosków w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” na podstawie regulaminu ze zmianami obowiązującymi od 10 marca 2017 r. Termin naboru wniosków upływa 31 maja 2017 roku.

„Infrastruktura bibliotek”: odwołania w ramach II naboru

Instytut Książki informuje, że odwołania w ramach II naboru zostały rozstrzygnięte. Wszystkie odwołania zostały rozpatrzone negatywnie.

Program „Czasopisma”: rozpatrzenie odwołań

Instytut Książki informuje, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu „Czasopisma”: http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finanse/programy-ministra/programy-mkidn-2017/czasopisma.php. W związku z wyczerpaniem środków finansowych na tryb konkursowy, II nabór wniosków nie będzie realizowany.

Program „Conrad 2017″

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza drugi nabór do programu „Conrad 2017″. Wnioski można składać do 31 marca 2017 r.

Ciekawostki

Nie oddałeś książek do biblioteki? Trafisz do rejestru dłużników!

Tych, którzy przetrzymują książki, koszalińska biblioteka chce zgłaszać do rejestru długów. To pomysł, który Koszalińskiej Bibliotece Publicznej podsunęli bibliotekarze ze szczecińskiej książnicy: jeśli dłużnik zalega z większą niż 200 złotych karą za przetrzymywanie książek, może zostać zgłoszony do Krajowego Rejestru Długów.

Choć czytelnictwo spada, biblioteki idą z duchem czasu

Mniej wypożyczających i spadek czytelnictwa odnotowały częstochowskie filie biblioteki w ciągu ostatniego roku. Wskaźniki są jednak do odrobienia, ocenia dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Grzanka. Placówki doczekały się za licznych remontów i udogodnień dla mieszkańców. Wiele zostało też doposażonych i za sprawą nowoczesnego zaplecza stają się instytucjami o charakterze multimedialnym.

Szukasz pracy? Przyjdź na bezpłatne warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Szukasz pracy? Chcesz zwiększyć swoje kompetencje lub dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby być skutecznym na rynku pracy? Zapisz się na bezpłatne warsztaty i konsultacje organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. W ramach działań „Edukacja – Rozwój – Innowacja” Filia już od 22 kwietnia 2017 r. przeprowadzi spotkania, których celem jest zwiększenie kompetencji społecznych, wzmocnienie świadomości własnego potencjału, wsparcie w określeniu indywidualnych predyspozycji zawodowych oraz zdobycie umiejętności poruszania się po rynku pracy.

Praca w bibliotece na 1/30 etatu kontra praca za 3500 zł

Nowe Brzesko. Centrum z książkami?

Samorząd zamierza połączyć Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Promocji z Biblioteką Publiczną i stworzyć jedną placówkę. Po połączeniu instytucja nosiłaby nazwę Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa. Zasadnicza różnica między stanem obecnym, a planowanym polegałaby na tym, że zniknęłaby funkcja kierownika biblioteki. Jej pracownicy byliby podwładnymi obecnego dyrektora CKiP.