spot_img

Pożar w cieszyńskiej bibliotece

W cieszyńskiej bibliotece wybuchł pożar. Spłonęła wypożyczalnia dla dorosłych i wiele zbiorów, w tym nowości wydawnicze i audiobooki. Dyrekcja biblioteki prosi o pomoc w odnowieniu księgozbioru.

Pożar w bibliotece

W nocy z 29 na 30 stycznia br. w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie wybuchł pożar. Źródło ognia zlokalizowane zostało na I piętrze w pomieszczeniu Wypożyczalni dla dorosłych. Jak wynika z dokonanych oględzin zapaleniu uległ drewniany strop w miejscu, gdzie przewód kominowy stykał się z drewnianym elementem stropu. Ogień rozprzestrzenił się dalej na dwie drewniane belki stropowe pomiędzy I i II piętrem budynku. Kiedy paląca się belka spadła na drewniany parkiet zadziałały czujniki dymu zainstalowane w pomieszczeniach biblioteki. Na miejsce przybyła Straż Pożarna, która niezwłocznie przystąpiła do akcji ratowniczej.

W wyniku zdarzenia największe szkody poniosła funkcjonująca na piętrze Wypożyczalnia dla dorosłych – działa najczęściej odwiedzany przez czytelników.  W pomieszczeniu całkowitemu zniszczeniu uległ sprzęt komputerowy oraz meble biblioteczne. Częściowemu zniszczeniu uległ również księgozbiór. Najbardziej ucierpiały zbiory znajdujące się najbliżej źródła pożaru – nowości wydawnicze i audiobooki. Powstałe straty są szacowane przez rzeczoznawców.

Prośba o książki

Dyrekcja i pracownicy Biblioteki Miejskiej w Cieszynie serdecznie dziękują za ciepłe słowa wsparcia i oferowaną pomoc wszystkim instytucjom, w tym zwłaszcza bibliotekom, organizacjom, firmom i szkołom. W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia największemu zniszczeniu uległy audiobooki i literatura piękna, a szczególnie fantastyka, książki podróżnicze, beletrystyka dla pań oraz lektury dla szkół ponadgimnazjalnych. Stąd w celu odtworzenia księgozbioru Biblioteka chętnie przyjmie pomoc w postaci książek z zakresu literatury pięknej wydanej po roku 2007. Książki i audiobooki można przesyłać na adres: Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, ul. Głęboka 15 lub dostarczać osobiście do Oddziału dla dzieci mieszczącego się na parterze budynku instytucji.

Bibliotekarze liczą na pomoc w odtworzeniu zbiorów bibliotecznych i z góry dziękują za okazane wsparcie.

Lustro Biblioteki pomoże i wysyła specjalną paczkę z książkami. Gorąco zachęcam również Państwa do pomocy. Bibliotekę Miejską odwiedziłam w 2012 roku. To najchętniej odwiedzane miejsce w Cieszynie, gdzie panuje bardzo przyjazna atmosfera. W dwa lata później siedziba biblioteki przeszła gruntowny remont.