spot_img

Biblioteka Miejska w Cieszynie

Biblioteka Miejska w Cieszynie stanowi centrum kultury w swoim mieście i jest bardzo dobrze wyposażona. Jej siedziba ulokowana jest w zabytkowej kamienicy w centrum, łatwo do niej dotrzeć, gdyż znajduje się w pobliżu rynku głównego oraz obok arterii handlowej.

Na pierwszy rzut oka zobaczyłam wejście do Oddziału dla dzieci, dopiero później dojrzałam wejście obok, które prowadzi do Wypożyczalni dla dorosłych. Po przekroczeniu progu biblioteki znalazłam się w pięknie urządzonym Oddziale dla dzieci. Od tego zaczęła się moja wizyta w cieszyńskiej Bibliotece.

Oddział dziecięcy jest bajecznie kolorowy. Pełno maskotek, gier, wystaw z pracami plastycznymi wykonanymi przez młodych czytelników i pełno miejsca na zabawę. Oddział ten składa się z dwóch pięter, które są świeżo po remoncie.

biblioteki

Na parterze znajduje się księgozbiór podręczny, literatura piękna i popularnonaukowa dla dzieci, wydawnictwa multimedialne, czasopisma, kącik czytelniczy dla dzieci oraz 1 stanowisko komputerowe służące do celów edukacyjnych. Przy ladzie bibliotecznej, oprócz informacji i pomocy można otrzymać szczegółowy miesięczny plan imprez organizowanych przez pracowników biblioteki.

Podczas wizyty trafiłam na przygotowania do zajęć plastycznych „W słonecznych promieniach” organizowanych na pierwszym piętrze Oddziału dla dzieci. Oprócz tych zajęć organizowane są konkursy, zajęcia integracyjne, biblioterapeutyczne skierowane do dzieci specjalnej troski, przyrodnicze, literackie oraz lekcje tematyczne (regionalne), wiele innych gier i zabaw. W czerwcu w ramach ogólnomiejskiego Święta Trzech Braci odbył się konkurs recytatorski. Jego zwycięzcą został wielokrotny medalista Mistrzostw Świata Karate Piotr Szymala- rodowity cieszyniak.

Księgozbiór na piętrze podzielony jest na poziomy według grup wiekowych: do 7 lat, 7-10 lat, 10-12/13 lat oraz dla gimnazjalistów. Dodatkowo czytelnicy mają do dyspozycji regały z lekturami dla szkoły podstawowej (3) i gimnazjum (2).

Pora na ofertę dla dorosłych czytelników. Zatem trzeba wejść na drugie piętro (bardzo dobre oznaczenia znakowe kierujące do wejścia). Po chwili przywita nas przedsionek z gablotami wystawowymi, który rozdziela 2 pomieszczenia: na lewo Wypożyczalnie dla dorosłych, a po stronie prawej Czytelnię Ogólną oraz Czytelnię internetową Ikonk@.

W Wypożyczalni dla dorosłych mamy pokaźny księgozbiór liczący ponad 120 tysięcy książek oraz 350 audiobooków. W okresie od stycznia do czerwca 2012 roku wypożyczalnię odwiedziło 24,5 tys. czytelników, którzy wypożyczyli 60 tys. książek oraz 764 audiobooki.

Z Miejskiej Biblioteki w Cieszynie korzysta prawie 10 tysięcy czytelników (zarejestrowanych na koniec roku 2011). Mogą oni skorzystać z wielu usług, w tym: wypożyczeń międzybibliotecznych (usługa ta kosztuje 7zł za wolumin), „książki na telefon” (10zł cena normalna, 5zł dla emerytów, rencistów, niepełnosprawnych). Obecnie jednak z tych form usługowych korzysta około 100 osób w skali roku, gdyż coraz bardziej powszechne są internetowe biblioteki.

Aktualnie trwają prace nad zmianą systemu bibliotecznego z MAK-a na MATEUSZ-a. Zmiany nastąpią w ciągu 2 tygodni, a do końca wakacji zostanie wdrożony system.

IKONK@ to czytelnia internetowa połączona z czytelnią ogólną. Cieszy się dużym powodzeniem, nie dziw, gdyż jest bardzo dobrze wyposażona. Posiada 12 stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego Internetu, księgozbiór podręczny i czasopisma. Miejska Biblioteka w Cieszynie prenumeruje prawie 100 tytułów czasopism (wszystkie numery są aktualne, a do tego można wypożyczać do domu starsze pozycje). Czytelnia Ikonk@ organizuje także kursy komputerowe dla seniorów dwa razy do roku, na które trzeba się zapisywać z dużym wyprzedzeniem.

Na wyższych piętrach znajdują się pomieszczenia dla pracowników Miejskiej Biblioteki w Cieszynie oraz sala konferencyjna i wystawowa. Oprócz Centrali biblioteka w swojej strukturze posiada także 4 filie. Trzy o o charakterze uniwersalnym i jedną specjalistyczną. Ostatnia placówka jest skierowana dla osób niepełnosprawnych i słabowidzących. Ma w swojej ofercie „książkę mówioną” oraz literaturę pisaną alfabetem Braila. Filia ta współpracuje i mieści się w budynku Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Śląskiego i Koła Cieszyn.

Centrala Miejskiej Biblioteki w Cieszynie funkcjonuje sprawnie, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Cieszynie i panuje w niej bardzo przyjazna atmosfera. Polecam! Kulturalna Bibliotek@

Za udzielone informacje i sympatyczne przyjęcie pragnę podziękować: Bożenie Kłosiewicz- kierownik działu dziecięcego, Annie Ptasińskiej, Magdalenie Strządale- kierownik wypożyczalni dla dorosłych oraz Aleksandrze Kawulok. Dziękuję!