spot_img

Nowe biblioteki – otwarcia z uśmiechem

Na wygodnej kanapie, przy kawie w sopockiej bibliotece „Koc i książka”, w kolorowym kąciku PiMBP w Kamieniu Pomorskim i po gruntownym remoncie placówka w Czarnym Borze. Swoje podwoje dla mieszkańców otwiera także biblioteka w Cieszynie, rozpoczyna się nowy rozdział w przemyskiej książnicy. We Wrocławiu częściowe otwarcie biblioteki akademickiej za 230 mln zł.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

W Sopocie otwarto filię nr 5 „Koc i Książka”. Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży zaprasza dzieci do czytania książek i czasopism, które można wybrać samodzielnie jak również na chwilę zabawy. Wypożyczalnia dla Dorosłych proponuje beletrystykę i literaturę popularnonaukową. Wolny dostęp do półek pozwala na swobodny wybór lektury, dostępna jest także literatura japońska oraz audiobooki. W ramach projektu Q-eiging dla odwiedzających dostępne są 2 nowoczesne komputery – można korzystać z internetu, skanera, drukarki, a na wygodnej kanapie, przy kawie, przejrzeć prasę codzienną.

biblioteki

Więcej: Strona www biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

Wyremontowane zostały magazyny biblioteczne mieszczące się w piwnicach. Pomalowane zostały Oddział dla Dzieci, Czytelnia Internetowa, Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia dla Dorosłych, biura i korytarz. Pomieszczenia zyskały nowe oświetlenie. Naprawione zostały schody wejściowe, powstał nowy podjazd dla niepełnosprawnych. W Oddziale dla Dzieci powstał kolorowy Kącik Malucha. Ogólny koszt remontu wyniósł 195 199 złotych. Prace rozpoczęły się w styczniu 2014 roku i trwały do sierpnia.

biblioteki

biblioteki

Już 29 października br., po gruntownym remoncie, Biblioteka Miejska w Cieszynie otworzy swoje podwoje dla mieszkańców. Oficjalne otwarcie odbędzie się dzień wcześniej.

biblioteki

Więcej: Strona www biblioteki

Przemyska Biblioteka Publiczna

Tak reprezentacyjnej czytelni, urządzonej w dawnym dominikańskim refektarzu, nie powstydziłaby się niejedna biblioteka uczelniana. Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego w Przemyślu właśnie zaczęła pisać nowy rozdział w swojej bogatej historii. Wróciła na ulicę Grodzką, gdzie działała w początkowym okresie istnienia, chociaż do zupełnie innego budynku. 3 bm. zainaugurowano jej działalność w gruntowanie odrestaurowanych, nowoczesnych wnętrzach.

Więcej: Krasicki byłby dumny z takiej biblioteki, strona www biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze

Pomysł budowy Gminnej Biblioteki Publicznej pojawił się pod koniec 2011 roku. Całkowita wartość inwestycji wraz z wyposażeniem wyniosła ok. 3,8 mln zł. W sobotę 25 października biblioteka zostanie oficjalnie oddana do użytku.

Więcej: W sobotę otwarcie nowej biblioteki w Czarnym Borze, strona www biblioteki

Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego

Inwestycja kosztowała około 230 mln zł. Nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej został otwarty w 2012 roku. Nie był jednak dostępny dla studentów. Od tamtej pory trwało jego wyposażanie i przeprowadzka zbiorów z budynku przy ul. Szajnochy i Biblioteki na Piasku. Na razie czasopisma bieżące i zbiory Kolekcji Śląsko-Łużyckiej udostępniane są wspólnie na drugim piętrze. I na tym na razie koniec przeprowadzki. Na otwarcie wypożyczalni i czytelni ogólnej trzeba będzie jeszcze poczekać. Ile? – Nie potrafię określić daty udostępnienia kolejnych pomieszczeń w nowym budynku – mówi Grażyna Piotrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej. Pozostałe pomieszczenia i piętra dopiero czekają na wyposażenie. Pracownicy przyznają również, że najlepszym terminem na wielkie przeprowadzki są wakacje – wtedy takie akcje na szeroką skalę nie utrudniają studentom, doktorantom i pracownikom korzystania ze zbiorów.

biblioteki

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.