Na tegorocznej konferencji, zainspirowanej Światowym Kongresem IFLA 2017, zostaną zaprezentowane problemy rozwoju technologicznego polskich bibliotek w kontekście światowych rozwiązań.
III edycja cyklu będzie poświęcona zagadnieniom związanym z ewaluacją nauki i ustawą 2.0, w kontekście jej wpływu na biblioteki i zarządzanie czasopismami naukowymi. Jedna z sesji jest dedykowana otwartej nauce i będzie dotyczyć repozytoriów instytucjonalnych i zintegrowanych systemów zarządzania informacją naukową.
Konferencja jest kierowana do nauczycieli, pedagogów, terapeutów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej. W jej trakcie odbędą się wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
Szkolenia staną się dobrą okazją do wymiany doświadczeń nad wyrażaniem deskryptorami z jednej strony podstawowych elementów opisu bibliograficznego (osób, instytucji, imprez, tytułu, miejsc i formy), a z drugiej opracowania podstawowych typów publikacji (naukowych, dydaktycznych, fachowych, religijnych i literackich).
Bibliotekarze będą rozmawiać o współpracy w różnych obszarach: społeczno-obywatelskich, świadomości ekologicznej, roli przestrzeni publicznych i miejsca biblioteki, roli edukacji globalnej, przyszłości nowych technologii.
Celem pierwszego dnia konferencji jest uaktualnienie wiedzy uczestników w zakresie książki obrazkowej i jej wykorzystania w praktyce pracy bibliotekarza. W drugim dniu konferencji zwrócimy uwagę bibliotekarzy na powieści graficzne - komiksy. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
Celem konferencji jest analiza przeszłości i teraźniejszości oraz próba dokonania diagnozy przyszłości bibliotek w ogóle, a w szczególności bibliotek Podlasia i Polski północno-wschodniej.
Poznaj sekrety Cyfrowej Biblioteki Narodowej i jej nowe funkcjonalności. Odkryj na nowo zapiski z prasy, poznaj różnorodne kolekcje cyfrowe i dowiedz się jak POLONA może przydać się w codziennej pracy.
Salon Ciekawej Książki jest strefą promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich ze znanymi autorami i ludźmi kultury.
Podczas wydarzenia uczestnicy poznają różne sposoby na odkrycie własnej kreatywności, znalezienie ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego, realizację odważnych pomysłów.
Zakres tematyczny konferencji: – rola dostępu do rzetelnej wiedzy/informacji oraz edukacji we współczesnym świecie (biblioteka jako nowoczesne centrum czytelnicze, informacyjne, edukacyjne, kulturalne i społeczne), – prawne uwarunkowania działalności instytucji edukacyjnych i bibliotek w zakresie organizacji pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz kulturotwórczej, – wielokulturowość polskiej biblioteki i szkoły, – odbiorcy usług instytucji edukacyjnych i bibliotek, – inspiracje czytelnicze […]
Jubileusz 70-lecia to okazja do refleksji nie tylko o przeszłości, ale i przyszłości biblioteki. Dlatego konferencja – poza częścią prelekcji i okolicznościowych przemów – to cztery warsztaty, podczas których chcemy wypracować pomysły na przyszłe funkcje i wygląd biblioteki, cechy zawodowe wyróżniające bibliotekarzy, przyszłość czytelnictwa i miejsce biblioteki z jej filiami na mapie gminy. Pomogą nam […]
Celem konferencji jest krytyczna refleksja nad problemem Big Data, wymiana poglądów, doświadczeń oraz aktualnego stanu badań w tym zakresie.
Celem konferencji jest krytyczna refleksja nad problemem big data, wymiana poglądów, doświadczeń oraz aktualnego stanu badań w tym zakresie.
Poznaj sekrety Cyfrowej Biblioteki Narodowej i jej nowe funkcjonalności. Odkryj na nowo zapiski z prasy, poznaj różnorodne kolekcje cyfrowe i dowiedz się jak POLONA może przydać się w codziennej pracy.
Konferencja jest podsumowaniem programu „Warszawa Lokalnie” realizowanego przez Fundację Civis Polonus na zlecenie m.st Warszawy. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
Wrocławskie Targi Dobrych Książek to wydarzenie z dwudziestosześcioletnią tradycją, które zrodziło się z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki. Organizowane pod koniec roku kalendarzowego, są swoistym podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Najlepsi wydawcy z całej Polski, fantastyczna oferta książek, a także bogaty program spotkań i wydarzeń sprawiają, że WTDK to prawdziwy festiwal literatury.
Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym (odbywa się, co roku) i niekomercyjnym (wstęp na targi jest bezpłatny). Towarzyszą jej liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych.
Celem World Digital Preservation Day jest zwiększanie powszechnej świadomości na temat ochrony zasobów cyfrowych, zapewniania bezpieczeństwa zasobów, ich długotrwałego przechowywania i powszechnego udostępniania.
Funkcjonujemy w świecie będącym odzwierciedleniem rozwoju nowych technologii oraz wciąż ewaluującymi potrzebami społeczeństwa informacyjnego. Wiele zmian obserwujemy też w działalności bibliotek. Dotyczą one procesów bibliotecznych, struktury oraz kadry bibliotecznej. Obserwujemy centralizację niektórych bibliotek, co wiąże się z likwidacją ich części lub reorganizacją. Pojawiły się nowe systemy organizacji i metod pracy, zmieniają się trendy we współpracy […]