Seminarium „Wypożyczalnie międzybiblioteczne – jaka przyszłość?”
Celem seminarium jest wymiana dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania i organizacji wypożyczalni międzybibliotecznych.
Celem seminarium jest wymiana dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania i organizacji wypożyczalni międzybibliotecznych.
Technologie cyfrowe przenikają dziś do sal teatralnych, są silnie obecne w kinie, wspomagają codzienną pracę reporterów i dokumentalistów, umożliwiają opowiadanie złożonych historii w muzeach, przenoszą najciekawsze opowieści do świata gier komputerowych. Konferencja Digital Cultures to prezentacja najciekawszych zjawisk w polskiej kulturze cyfrowej, a także okazja do nawiązywania międzynarodowych kontaktów i dzielenia się doświadczeniami.
Tematyka konferencji została podzielona na cztery profile tematyczne - Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jako moderator życia bibliotecznego, dzieje i rozwój bibliotek w Polsce na tle ogólnych tendencji światowych, zawód bibliotekarza z jego profilem wykształcenia i współczesnymi potrzebami, "dom książek" - czyli nowoczesne budownictwo biblioteczne i aranżacja jego wnętrz. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie patronatem.
W ramach konferencji Digital Cultures odbędą się w Bibliotece Narodowej warsztaty poświęcone nowym technologiom związanym z udostępnianiem zdigitalizowanych zbiorów oraz działaniem bibliotek cyfrowych. Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli instytucji kultury, naukowców i studentów działających w kręgu humanistyki cyfrowej, branży IT, deweloperów oprogramowania, kolekcjonerów oraz wszystkich zainteresowanych zastosowaniem nowych technologii w kulturze i nauce.
Lustro Biblioteki zaprasza na Zjazd Sieci Bibliotekarzy LABiB. Jest on organizowany pod hasłem „BiblioLAB”. To propozycja nowej, eksperymentalnej formy skierowanej do środowiska bibliotekarskiego, która łączy w sobie elementy networkingu, warsztatów i wizyty studyjnej. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
Konferencja adresowana jest przede wszystkim do bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych oraz wszystkich osób, które pracują z młodym czytelnikiem.
Tematem tegorocznej konferencji będą wciąż powiększające się zasoby informacyjne, zarówno te tradycyjne przechowywane w takich instytucjach jak biblioteki, jak i te cyfrowe przechowywane w cyberprzestrzeni.
Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania. Dzień ten został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Celem Zjazdu jest prezentacja działań i pomysłów służących zachęceniu uczniów do korzystania z oferty biblioteki szkolnej. Zjazd będzie okazją do wymiany poglądów oraz pokazania dobrych praktyk związanych z twórczą i innowacyjną działalnością bibliotek. Spotkanie ma sprzyjać integracji środowiska nauczycieli bibliotekarzy oraz osób zajmujących się aktywną promocją książki i czytelnictwa. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.
1 października rozpoczyna się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
W popularnym obiegu funkcjonuje myślenie, że bibliotekarze po prostu zaspokajają tylko potrzeby czytelnicze. Warto to ująć inaczej: bibliotekarze mają także, a może przede wszystkim kreować te potrzeby. Idąc z duchem czasu, wzbogacają swoją wiedzę o sposoby wykorzystania nowych technologii w promowaniu czytelnictwa i bibliotek. „Nowy” bibliotekarz to ktoś, kto posiada dużo więcej kompetencji, aby inspirować i […]
Konferencja odbędzie się z okazji 100-lecia działalności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Salon Książki Historycznej w Krakowie to prezentacja dorobku kilkudziesięciu wystawców oraz możliwość zakupu książek i czasopism o tematyce historycznej, niszowych tekstów poświeconych historii, reprintów, a także układanek historycznych.
W programie konferencji m.in.: uroczysta prezentacja 2 milionów obiektów w Polonie, wystąpienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawicieli ministerstwa, dyrektora Biblioteki Narodowej oraz innych zaproszonych gości. Ponadto odbędzie się panel dyskusyjny "Osiągnięcia i doświadczenia bibliotek przy tworzeniu narodowego zasobu bibliotecznego". Szczegółowy program na stronie bn.org.pl
Proponowane obszary problemowe: - status książki we współczesnej przestrzeni medialnej – nowe nośniki, nowe obszary, nowi uczestnicy; - problemy metodologiczne i terminologiczne w kontekście badań nad książką w zmediatyzowanej kulturze; - ewolucja książki jako środka przekazu (książka elektroniczna, interaktywna, konwergencyjna, sieciowa, hybrydowa etc.); - wpływ mediów na formę, treść i funkcje książki; - książka w […]
Konferencja składać się będzie z wystąpień badaczy literatury dla dzieci i młodzieży oraz dyskusji, a także spotkań przy tzw. stolikach eksperckich.
Celem konferencji jubileuszowej będzie zaprezentowanie różnorodnej problematyki dotyczącej nie tylko dziejów Zakładu Narodowego, ale także innych polskich instytucji kulturalno-naukowych, powstających od końca XVIII w. do czasów współczesnych. Chcielibyśmy spojrzeć na ich działalność z perspektywy historycznej, historii idei, historii kultury, biografistyki, ale także w aspekcie praktyki bibliotekarskiej, muzealniczej i wydawniczej. Interesuje nas bowiem zarówno tło historyczne […]
Konferencja będzie okazją do zapoznania się z współczesnymi trendami czytelniczymi i działaniami podejmowanymi w odpowiedzi na nie, dostrzeżenia potencjału tkwiącego w literaturze dla dzieci i młodzieży oraz nabycia kompetencji związanych z wykorzystaniem w pracy bibliotekarza gier planszowych, ponieważ – z racji ich coraz lepszej jakości i korelacji z rynkiem czytelniczym – stały się doskonałym środkiem […]
Podczas konferencji podjęte zostaną zagadnienia związane z otwartym dostępem do zasobów nauki, a także zagadnienia związane z prawem autorskim, wolnymi licencjami oraz repozytoriami.
Celem konferencji jest próba odpowiedzi na pytanie, czy biblioteki naukowe są miejscem działań naukowych, przedsięwzięć wspierających naukę, procesy dydaktyczne i badawcze, ukierunkowanymi na pracowników nauki i studentów? Czy może dominuje w nich tendencja do organizowania wydarzeń o charakterze popularyzatorskim i kulturotwórczym dla szerokich grup odbiorców, czy między tymi zadaniami zostaje zachowana równowaga? Jak te dwa […]
Celem konferencji jest pokazanie możliwości tworzenia i realizacji oferty w oparciu o bogactwo form pracy różnych typów bibliotek dla … tego samego użytkownika – ucznia, nauczyciela, rodzica. Podczas konferencji będzie również możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z tematyką spotkania.
Celem Małopolskiego Forum Bibliotek 2017 jest integracja szeroko pojętego środowiska związanego z polskim bibliotekarstwem – pracowników bibliotek, przede wszystkim akademickich i publicznych, bibliotekoznawców i bibliotekarzy, wreszcie przedstawicieli firm oferujących usługi dla bibliotek oraz ich odbiorców. Tegoroczny temat forum to: Kierunek: użytkownik zintegrowany, a wiodące hasła to: Kim jesteś, użytkowniku?, Czego pragniesz i co czujesz?, Ile […]
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to impreza wielopłaszczyznowa i różnorodna: oferta wydawnicza polskich i zagranicznych wydawnictw, warsztaty i panele dedykowane branży wydawniczo-księgarskiej, spotkania z autorami na stoiskach wydawców i w salach seminaryjnych, konkursy, wystawy, formuła święta książki w całym Krakowie (spotkania, happeningi literackie, spektakle teatralne, koncerty odbywające się poza terenami targowymi).
Proponowany zakres zagadnień: • literatura jako forma filozoficznej refleksji; • możliwości i ograniczenia filozofii i literatury w dochodzeniu do prawdy (narzędzia literatury, narzędzia filozofii); • „prawdziwość” dzieła literackiego; • metafizyczność w literaturze; • filozoficzność dzieła objawiającego sacrum; • inspiracje filozofią w literaturze; • filozoficzna interpretacja dzieła literackiego; • filozoficzne wartościowanie dzieła literackiego; • strategie filozofowania […]