Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu to placówka z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją oraz posiadającą 16 oddziałów i filii w różnych dzielnicach miasta, która poprzez tworzenie swoistej sieci bibliotecznej integruje lokalne społeczności. 31 marca 2025 roku na nowo otwarto Filię nr 14 „Bibliotekę z drugiej strony”. Tekst przesłały Karolina Branicka, kierownik Filii nr 14 i Iga Czernik.

Zachęcam do nadsyłania na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl propozycji tekstów, fotografii, komentarzy i innych materiałów.
- Jeśli zrobiłeś coś ciekawego w swojej bibliotece – podziel się!
- Jeśli wymyśliłeś nietypową akcję – pokaż to!
- Jeśli zorganizowałeś ciekawe wydarzenie w bibliotece – zainspiruj innych!
- Pochwal się inicjatywą, pomysłem i nie tylko.
Jeśli chcesz zwrócić moją uwagę na inny temat, wyślij e-mail na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl.
Biblioteka z drugiej strony
Nowa filia znajduje się w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów przy ulicy Chmielowickiej 2. Nazwa nie wzięła się znikąd! Nawiązuje ona do wejścia, które mieści się z boku budynku. Filia nr 14 powstała już jednak wiele lat temu: początkowo ulokowana była przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jadwigi w Opolu, gdzie przez jakiś czas prowadziła działalność biblioterapeutyczną.
Pomysł przeniesienia filii do budynku DPS-u zrodził się z powodu dynamicznego rozrostu nowych osiedli w dzielnicy Szczepanowice-Wójtowa Wieś w Opolu, których mieszkańcy nie mieli w pobliżu żadnej placówki bibliotecznej, a także niezbyt dużej statystyki wypożyczeń w poprzedniej lokalizacji. Oprócz tych ważnych kwestii, niezwykle istotnym jest też fakt, że umiejscowienie filii w budynku Domu Pomocy Społecznej sprawia, że jego pensjonariusze mają w zasięgu ręki książnicę, miejsce spotkań i ofertę biblioterapeutyczną równocześnie. Dzięki temu Filia nr 14 może w swojej działalności kontynuować swoją tradycję i wychodzić naprzeciw najbardziej potrzebującym wsparcia.








Oferta nowej filii
W Filii każdy znajdzie coś dla siebie – posiadane zbiory są odpowiednie zarówno dla najmłodszych czytelników, jak i dla tych w pełni dojrzałych. Poza książkami, na półkach odnaleźć można także stale rosnący kącik z audiobookami czy świeżą prasę. Różnorodność zbiorów sprawia, że odwiedza nas zróżnicowana grupa odbiorców, w której przodują dzieci oraz pensjonariusze DPS-u. Taka jest właśnie misja tego miejsca: integracja społeczeństwa, ze szczególnym naciskiem na tę międzypokoleniową.
Chcemy ją realizować nie tylko poprzez oferowanie różnych zajęć i zbiorów dostosowanych dla sąsiadujących z nami seniorów, ale też dla dzieci z lokalnego osiedla: w maju będą mogły wziąć udział w cyklu zajęć muzycznych, a podczas wakacji skorzystać z warsztatów i innych atrakcji, przewidzianych na ten okres; grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli mogą umawiać się też na różnorodne lekcje i warsztaty biblioteczne.
Za niedługo ruszy też u nas inicjatywa promująca sztukę: Artoteka, dzięki której każdy chętny będzie miał możliwość wypożyczenia obrazu do swojego domu. Oprócz tego, nieśmiało planujemy zorganizować coś niesamowicie ciekawego na Noc Bibliotek.
Planów nie mamy jeszcze mocno skonkretyzowanych, bowiem najważniejsze jest „wyczucie” swojego odbiorcy i wysłuchanie czego od nas oczekuje. Nasza oferta musi być uszyta na miarę użytkowników, a póki co, tę miarę na razie stopniowo zbieramy. Niezależnie od potrzeb i konkretnego harmonogramu wydarzeń, chcemy działać szeroko i być blisko ludzi, zamawiając książki, które ich zainteresują i organizując eventy, na których będą czuć się dobrze.
Źródło zdjęć: freepik.com, mat.pras. Rafał Mielnik