spot_img

41% Polaków czyta książki. Najnowszy raport o stanie czytelnictwa

Ukazał się najnowszy raport o stanie czytelnictwa książek w 2024 roku. Lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy zadeklarowało 41% ankietowanych. Odsetek osób, które czytały siedem lub więcej książek w ciągu roku, wynosi 7%. Z badań Biblioteki Narodowej płynie jasny wniosek: czytelnictwo książek w Polsce ustabilizowało się na poziomie powyżej 40%.

Polski czytelnik

Z badania dowiadujemy się, że „nadal częściej czytają kobiety (47%) niż mężczyźni (35%). Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15–18 lat (54%), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25%)”. To zazwyczaj wykształceni mieszkańcy dużych miast, którzy są aktywni zawodowo i mają dostęp do ośrodków akademickich.

Polski czytelnik najczęściej dokonuje zakupu książek (zarówno stacjonarnie, jak i online). Młody obywatel preferuje wypożyczenie z biblioteki.

– Wśród źródeł czytanych książek coraz wyraźniej dominują zakupy – dokonywane zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i online. Książki z bibliotek najczęściej pożyczają osoby stosunkowo młode, zwłaszcza uczące się i studiujące. Osoby, które czytają dużo i twierdzą, że lektura sprawia im przyjemność, potrafią znaleźć interesującą je książkę w bardzo różnych miejscach, nawet w supermarkecie czy lokalnym kiosku z prasą – wskazują autorzy raportu.

Najnowszy raport podkreśla, iż książki wciąż czyta się przede wszystkim w formie papierowej, a tylko co dwudziesty czytelnik sięga po książkę na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Zaś czytanie dłuższych tekstów (artykułów prasowych, hasł encyklopedycznych itp.) na ekranach komputerów, tabletów i smartfonów jest częstsze niż lektura książek w każdej grupie wiekowej.

Raport do pobrania

Najpoczytniejsi autorzy

Tutaj sprawdzisz ranking najpoczytniejszych autorów w 2024 roku. Podium rankingu „Najpoczytniejszych autorów w 2024 roku” – po raz szósty – utrzymuje Remigiusz Mróz. Zaszczytne drugie miejsce zajął Harlan Coben, a brąz przyznano Jo Nesbø. Po jakich autorów i autorki najczęściej sięgają Polacy?

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec, BMM