spot_img

EKO Ochojec – kreatywny projekt ekologiczny

Fundusz Naturalnej Energii to program popularyzujący działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i edukacji ekologicznej. W tym roku na granty przeznaczono ponad 500 000 zł. Pieniądze na działania dla środowiska i klimatu otrzymało 38 podmiotów. Wśród bibliotek, jako jedyna, na liście laureatów znalazła się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku, która otrzymała ponad 11 tys. zł na realizację projektu „EKO Ochojec”. Polecam jako inspirację innym bibliotekom.

– W moim przekonaniu siłą tego projektu jest to, że udało nam się zaangażować lokalną społeczność z dzielnicy położonej daleko od centrum Rybnika. Widzimy, jak Ochojec się zmienia i chcemy być częścią tych zmian – oczywiście, na lepsze. Bardzo ważne było dla nas również to, że projekt dotyczył ekologii – tak istotnej w dobie transformacji energetycznej – podkreśla Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.

EKO Ochojec

Projekt rozpoczął się w październiku i zakończył w listopadzie. W Filii nr 12 Ochojec PiMP w Rybniku przygotowano warsztaty kreatywne (projektowanie eko-plakatów, wielorazowych toreb na zakupy, ozdób z chrobotka), warsztaty kulinarne (zero waste, wykorzystanie dyni „Dynia jest dobra na wszystko”), a także akcje: „Plant swap” (wymiana roślin), „Książkowe drzewko marzeń” (wypożycz książkę i otrzymaj niespodziankę), „Zasadź z nami tulipanka”. Dzięki grantowi biblioteka kupiła również nowości wydawnicze i gry planszowe o tematyce ekologicznej. W ciągu dwóch miesięcy w warsztatach uczestniczyło aż 145 dzieci i 30 dorosłych.

– Projekt został stworzony z myślą o mieszkańcach Ochojca. Jest to dzielnica Rybnika znacznie oddalona od centrum miasta, a to właśnie w centrum odbywa się najwięcej wydarzeń, w których Ochojczanie zwykle nie biorą udziału. Temat ekologii jest w obecnych czasach ważny, dlatego chcieliśmy opowiedzieć o nim również w społeczności lokalnej. Przygotowując wniosek o dofinansowanie, jasno sprecyzowałyśmy cele, które chcemy osiągnąć i zadania, jakie zamierzamy zrealizować. Zaplanowałyśmy promocję projektu, a także kampanię informacyjną, skierowaną do szerszego grona odbiorców. W wydarzeniach ochoczo wzięli udział dorośli oraz dzieci, które poprzez kreatywną zabawę poszerzały wiedzę ekologiczną. Zainteresowanie projektem ze strony mieszkańców Ochojca pokazało, że warto aktywizować mniejsze społeczności. Wiemy, że możemy organizować podobne wydarzenia w przyszłości – mówi Anna Gawlik, kierowniczka Filii nr 12 w Rybniku – Ochojcu.

Warto dodać, że w ramach akcji w siedzibie biblioteki powstały dwie wystawy i kalendarz z pracami plastycznymi młodych mieszkańców Ochojca. Zachęcam do zobaczenia efektów projektu na Facebooku Odczytajmy Ochojec, gdzie również prezentowane były ciekawostki o ekologii.

Fundusz Naturalnej Energii

Ideą programu jest wsparcie m.in. samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w realizacji autorskich pomysłów na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu. Pełną listę laureatów XIV edycji można znaleźć tutaj.

Źródło zdjęć: mat.pras. PiMBP Rybnik