Trwa nabór wniosków do programu „Literatura” na rok 2025. Wnioski można składać do 16 grudnia 2024 roku. Sprawdź, jak można otrzymać dofinansowanie i jakie projekty zrealizować. Zachęcam do zapoznania się ze wskazówkami (w formie infografiki oraz pytań i odpowiedzi), jakie zawarłam na stronie programu w ramach serwisu „Dofinansowania dla bibliotek”. Po przeanalizowaniu dokumentów programowych wprowadzono sporo zmian.
Literatura
Zasadniczym celem programu jest dofinansowanie wartościowych premier wydawniczych – ze szczególnym uwzględnieniem napisanej po polsku oraz przetłumaczonej na język polski literatury współczesnej. Program ma pomagać zarówno w wydawaniu beletrystyki i poezji, jak i publikacji eseistycznych, problemowych, reportażowych, dramaturgicznych, komiksowych, diarystycznych czy epistolarnych. A także takich, które swobodnie poruszają się pomiędzy gatunkami czy rodzajami literackimi. Program nie określa preferencji co do zastosowania czy charakteru książki (na przykład poprzez priorytet dla książek historycznych czy oczekiwanie walorów edukacyjnych). Nie stawia również, poza jednym wyjątkiem, ograniczeń tematycznych. Program nie określa grupy odbiorczej; mogą być w jego ramach dofinansowane książki przeznaczone dla czytelników w każdym wieku i o dowolnym poziomie kompetencji czytelniczych. Szczególnie cenne dla programu są publikacje przygotowane z ponadprzeciętną dbałością o proces redakcyjny i stawiające na wysoki poziom edytorski. Bardzo ważna dla programu jest także dostępność dofinansowanych publikacji, którą należy wiążąco zadeklarować, opisując model dystrybucji (w tym dystrybucji online) i działania promocyjne, które planuje wydawca.
Wskazówki dla bibliotekarzy
W serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” znajdziesz informacje przydatne do pisania wniosku, najważniejsze dane, sposób oceny wniosków, koszty kwalifikowane i inne pomocne wskazówki.
Regulamin jest dostępny na stronie www.gov.pl/web/kultura.
Źródło zdjęć: freepik.com