Biblioteki mają moc! Jubileuszowa Noc Bibliotek za nami

W piątek ponad 1500 książnic w całej Polsce świętowało Noc Bibliotek pod hasłem „Moc bibliotek”. Tegoroczna inauguracja odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, reprezentacyjnej siedzibie Biblioteki Narodowej. Na scenie pojawili się organizatorzy, partnerzy i przedstawiciele instytucji oraz współtworzący akcję. Program wydarzenia wypełniły liczne atrakcje.

Moc bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie i integracji. Lustro Biblioteki od początku wspiera akcję i zaprasza wszystkich do promocji czytelnictwa.

Relacje z lokalnych obchodów Nocy Bibliotek można przesyłać na adres redakcja@lustrobiblioteki.pl. Najciekawsze zostaną opublikowane w serwisie!

Do Pałacu Rzeczypospolitej przybyło duże grono uczestników – od tych najmłodszych po starszych – dla których czytanie to chleb powszedni. Celem innych było zwiedzanie Pałacu skarbów, gdzie Biblioteka Narodowa udostępnia swoje najcenniejsze skarby, bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa oraz inne pamiątki kultury. Zwiedzanie wnętrz i wystawy stałej z dyrektorem Biblioteki Narodowej spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Do późnych godzin nocnych w podziemiach pałacu trwało literackie silent disco.

Po przemówieniach inaugurujących Noc Bibliotek i wspólnym odczytaniu wiersza „Moc Bibliotek”, publiczność wysłuchała dyskusji oraz przypomniała sobie, jak wyglądały poprzednie edycje akcji. Po godzinie 21. w sali Kariatyd swoje utwory zagrał Stanisław Soyka. Koncert przyciągnął tłumy. Przez wieczór poprowadziła wszystkich gości Joanna Racewicz.

W programie Nocy Bibliotek znalazło się również jedno z ostatnich oprowadzań kuratorskich po wystawie wystawy czasowej „Miłosz. Powrót”. Dla młodszych przygotowano projekcję filmu „Mój brat ściga dinozaury”.

Podczas wydarzenia zachęcono do wsparcia bibliotek, które ucierpiały w wyniku powodzi. Potrzebne informacje można znaleźć w tym raporcie. Nocy Bibliotek towarzyszyła również akcja „PoMoc bibliotek!”.

Zapraszam do obejrzenia transmisji inauguracji X Nocy Bibliotek.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec