spot_img

Zobacz skarby Biblioteki Narodowej na żywo! Ruszają darmowe oprowadzania dla grup

W maju tego roku Pałac Rzeczypospolitej został otwarty po raz pierwszy dla zwiedzających. Obiekt od razu stał się atrakcją turystyczną na mapie Warszawy. We wnętrzach barokowego Pałacu udostępniono blisko 200 bezcennych skarbów. Właśnie ruszyły zapisy na darmowe oprowadzania po wystawie stałej dla grup zorganizowanych.

Zachęcam bibliotekarzy, nauczycieli bibliotekarzy, czytelników bibliotek i całe grupy chętnych do zwiedzania wystawy stałej. Biblioteka Narodowa właśnie uruchomiła zapisy na darmowe oprowadzania dla grup zorganizowanych. Wystarczy skorzystać z tego formularza i wybrać dogodny termin w okresie od września do grudnia 2024 roku. Grupa musi liczyć od 10 do 35 osób. Po wysłaniu formularza przesyłany jest e-mail z potwierdzeniem zgłoszenia. Sam wstęp do Pałacu jest również nieodpłatny.

– Już od września zapraszamy grupy zorganizowane do świeżo odrestaurowanego Pałacu Rzeczypospolitej na oprowadzanie po wystawie stałej, na której prezentujemy blisko 200 najcenniejszych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Na gościach z bibliotek – zarówno pracownikach, jak i Państwa czytelnikach – zależy nam szczególnie. Nie mamy wątpliwości, że docenią Państwo zgromadzone w Pałacu bogato iluminowane średniowieczne manuskrypty, dokumenty historyczne takie jak traktat Mikołaja Kopernika oraz możliwość zapoznania się z pismem Jana Kochanowskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza czy rysunkami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podpowiadamy, że wizytę u nas można połączyć z odwiedzinami w pięknym o każdej porze roku Ogrodzie Krasińskich.

Skarby Biblioteki Narodowej

Nowa atrakcja turystyczna na mapie Warszawy stała się przestrzenią życia społeczno-kulturowego. Pozwala każdemu zainteresowanemu na:

  • odkrycie najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, które wcześniej nie były dostępne dla zwiedzających
  • podziwianie ekspozycji stałych z zabytkowymi obiektami
  • zobaczenie czasowych wystaw tematycznych
  • zwiedzanie wnętrz Pałacu
  • poznanie kolekcji Biblioteki Wilanowskiej
  • odkrycie historii barokowego Pałacu wybudowanego według projektu Tylmana z Gameren
  • udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, literackich i innych
  • uczestnictwo w zajęciach i warsztatach, np. kaligrafii, czerpania papieru
  • odwiedzenie pięknego Ogrodu Krasińskich przylegającego do Pałacu
  • miłe spędzenie wolnego czasu.

W salach wystawienniczych są eksponowane zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa. Na wystawie stałej można obejrzeć m.in. Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynną Sforziadę.

Odrębne miejsce zajmują rękopisy literackie, w tym autograf Jana Kochanowskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Oda do młodości Adama Mickiewicza, zbiory rękopisów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza. Są również zabytki kultury muzycznej: rękopisy Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, utwory Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego. Nie zabrakło też dzieł wpisanych na Listę Pamięci Świata UNESCO.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec