Jak zaprosić mieszkańców z małych wiejskich miejscowości do odwiedzenia biblioteki? Jak sprawić, by biblioteka postrzegana jest w środowisku lokalnym jako miejsce ciekawe, do którego warto przyjść nie tylko po książki, ale także miło spędzić czas? Swój patent zdradza Katarzyna Pietryńczak, kustosz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Poświętnem.
Decoupage i żywica epoksydowa w bibliotece
Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem to mała biblioteka w niewielkiej wiejskiej gminie. Starając się sprostać oczekiwaniom swoich użytkowników pisane są projekty o dofinansowanie z różnych źródeł. Takim sposobem dzięki darowiźnie od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej w bibliotece zagościły wyjątkowe warsztaty rękodzielnicze-decoupage oraz biżuteria z żywicy epoksydowej.
Oba warsztaty cieszyły się powodzeniem, ponieważ po pierwszej turze, która była zaplanowana w ramach dofinansowanego projektu, odbyły się kolejne. Warto podkreślić, że uczestniczyły w tych warsztatach różne grupy wiekowe: dzieci, młodzież, osoby dorosłe, jak również seniorzy.
Propozycja warsztatów skierowana do lokalnej społeczności pozwoliła pokazać potencjał biblioteki, jak również uczestników. Możliwość doświadczenia czegoś nowego, zdobienia drewnianych przedmiotów, które później staną się elementem wyposażenia domu, cieszyło zarówno organizatorów, jak i warsztatowiczów. Mieszkańcy małych wiejskich miejscowości nie zawsze mają dostęp do takich zajęć rękodzielniczych, dlatego warto jest poszerzać ofertę o takie rzeczy, dzięki czemu biblioteka postrzegana jest w środowisku lokalnym jako miejsce ciekawe, do którego warto przyjść nie tylko po książki, ale także miło spędzić czas na tworzeniu własnych dzieł rękodzielniczych.
Technika decoupage została także wykorzystana do wykonania upominków walentynkowych, a biżuteria z żywicy epoksydowej jako prezent z okazji Dnia Mamy.
Integracja społeczna
Takie projekty udowadniają za każdym razem, że są bardzo potrzebne. Jest to forma spędzania czasu wolnego oraz integracja społeczna. W zabieganym świecie, gdzie technika rozwija się z prędkością światła, warto jest zatrzymać się na moment i spędzić czas razem na twórczej pracy. A dodatkowo jeśli za tym stoi biblioteka to jeszcze lepiej, widać wtedy, jak ważną rolę pełni taka nawet niewielka instytucja kultury w codziennym życiu mieszkańców, małej wiejskiej gminy.
Źródło zdjęć: mat.pras. GBP Poświętne