spot_img

Bezpłatne materiały i pomysły na Narodowe Czytanie

Szukasz materiałów do organizacji tegorocznej akcji Narodowego Czytania? Zachęcam do skorzystania z nieodpłatnych materiałów do pobrania, które dla Was przygotowałam. Przypomnę tylko, że Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 9 września 2023 roku, a lekturą tej edycji będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Zakładki do książki

Plakaty

Materiały ze strony prezydent.pl

Oryginalne odcinki „Nad Niemnem” z „Tygodnika Illustrowanego”

Jak udostępniać?
1. W mediach społecznościowych, na stronie internetowej biblioteki. Możesz też wydrukować dany odcinek dla uczestników biorących udział w Narodowym Czytaniu w Twojej miejscowości.
2. Najlepiej zaplanować publikację jednego odcinka/odcinków w danym dniu. Każdy post opatrz zajawką zachęcającą do lektury lub komentarzem odnoszącym się do zamieszczanego fragmentu. Notkę rozpoczynającą cykl znajdziesz poniżej.
3. Pobierz pliki JPEG do udostępniania odcinków. Gotowe materiały do pobrania znajdziesz poniżej.
4. Do każdego odcinka dodaj koniecznie grafikę z kodami QR z dostępem do pełnego numeru czasopisma, audiobooka i rękopisu. Uwaga: Skany znajdują się w domenie publicznej, ale na grafice z kodami QR zaznaczono skąd pochodzą. Nie zapomnij o tym.
5. Będzie mi miło, jeśli docenisz moją pracę i oznaczysz w social mediach fanpage Lustro Biblioteki, a na stronie internetowej zamieścisz informację: Materiały przygotowała Barbara Maria Morawiec, Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl).

Notatka
Jest rok 1887. Twoim źródłem informacji jest bieżąca prasa. Jesteś czytelnikiem „Tygodnika Illustrowanego”. Przeczytałeś w noworocznym wydaniu fragment dobrze zapowiadającej się powieści pod tytułem „Nad Niemnem”, jednej z najwybitniejszych powieściopisarek, przyszłej pretendentki do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety na kontynuację lektury musisz czekać tydzień. Wiesz, że będą trzy tomy, ale nie masz pojęcia, jak długo będą ukazywały się kolejne części. Na próżno szukać wydania tradycyjnego do kupienia w księgarni lub egzemplarza do wypożyczenia w bibliotece. Na szczęście dziś masz to wszystko pod ręką, a w zasadzie „kliknięciem”. Jeżeli też chciałbyś poczuć się tak jak czytelnik tamtych czasów, zapraszamy do lektury „Nad Niemnem” w odcinkach, które ukazywały się przez cały 1887 rok w „Tygodniku Illustrowanym”. Codziennie będziemy publikować jeden z nich w towarzystwie kwiatów nadniemeńskich.

Tom I

Tom II

Tom III

Dofinansowania dla bibliotek różnego typu

Jeżeli szukasz środków na remont biblioteki, zakup nowości wydawniczych, nowoczesne komputery, uruchomienie książkomatu, stworzenie półki bookcrossingowej, projekty promujące czytelnictwo, organizację festiwalu literackiego, digitalizację zbiorów, działania animacyjne, kulturalne, edukacyjne, ekologiczne lub wspierające lokalną społeczność, to serwis „Dofinansowania dla bibliotek” wskaże Ci odpowiednią drogę do zdobycia pieniędzy na ich realizację.