spot_img

Kącik czytelniczy w bibliotece szkolnej – inspiracja z Sosnowca

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu zmieniła swoją przestrzeń. Starania zaowocowały utworzeniem kącika czytelniczego dla uczniów. Relację z otwarcia i kulisy powstawania tej przestrzeni opisała Katarzyna Kulesa, nauczycielka bibliotekarka.

Otwarcie

W czwartek 11 maja 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie kącika czytelniczego. Po długich przygotowaniach w końcu uczniowie mogą korzystać z tego wyjątkowego miejsca. Wstęgę oficjalnie przecięła dyrektor szkoły. W uroczystości uczestniczyli też wicedyrektor i wszyscy przewodniczący klas. W czasie spotkania odbyło się symboliczne przekazanie książek, które wypełniły wspomniany kącik oraz pierwsze głośne czytanie.

Fragment książki „Tajemnica biblioteki” autorstwa Martina Widmarka został zaprezentowany przez Mistrzynie Województwa Wielkiej Ligi Czytelników Melanię Lupę, Nikolę Świątek oraz Różę Lewandowską. Całość spotkania uświetnił występ Magdaleny Wydrzyńskiej, która przepięknie zaśpiewała piosenkę o wartości czytania. Na zakończenie uczniowie zostali zapoznani z zasadami jakie panują w kąciku i w sposób uroczysty złożyli podpisy w imieniu swoich zespołów klasowych.

Relacja z otwarcia na stronie szkoły.

Czas remontu i przemyślane rozwiązania

Remont w bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego
w Sosnowcu rozpoczął się od udziału szkoły w Narodowym Programie Czytelnictwa 2.0.
na lata 2021-2025. Budżet z programu został przeznaczony w głównej mierze
na wypożyczalnię (zakup nowych regałów, przekładek do książek, prezenterów itp.). Przestrzeń wypożyczalni zaczęła mocno różnić się od czytelni, dlatego podjęto próbę ujednolicenia wystroju biblioteki i tym samym przeprowadzenia remontu czytelni,
by stworzyć kącik czytelniczy dla uczniów. Remont trwał około dwóch miesięcy zaczynając
od marca do maja 2023 – czas ten był tak długi, ponieważ był zależny od wielu czynników zewnętrznych m.in. otrzymania zamówionych materiałów, wypadających przerw świątecznych, wykonywanych usług jak obszycie dywanów itp. Samo przygotowanie ścian, naklejenie paneli filcowych, skręcanie skrzynek, wycięcie wykładziny, przymocowanie linki do zasłon trwało jeden dzień.

Prace nad kącikiem rozpoczęto od poszukiwania inspiracji i ciekawych rozwiązań
na stronach internetowych, m.in. na stronie Lustra Biblioteki, które mogłyby się sprawdzić
na nietypowej ścianie czytelni (ściana jest w formie półokrągłej – przypomina z góry ściętą literę S – po wypukłości jest wklęśnięcie również wygięte w łuk). Po znalezieniu w miarę elastycznego materiału, który sprawdziłby się w tak nietypowej przestrzeni, został przygotowany projekt komputerowy przez nauczyciela matematyki, który w przybliżeniu wyliczył, ile paneli filcowych musimy zakupić i w jakim kolorze. Na tej podstawie dokonano zamówienia, zwiększając odpowiednio liczbę paneli, by uwzględnić ewentualne zniszczenia materiału, których w rzeczywistości prawie nie było. Kolejnym etapem było zamówienie wykładziny, docięcie jej do nieregularnych kształtów ściany i oddanie do obszycia.

W międzyczasie zamówiono drewniane skrzynie, z których przygotowano siedzisko. Skrzynie są połączone ze sobą za pomocą haczyków, by się nie rozsuwały podczas siedzenia. To rozwiązanie umożliwia dodatkowo rozpięcie i wyniesienie wszystkich skrzynek
lub rozstawienie ich w zależności od potrzeb i prowadzonych akcji. Obecnie na skrzynkach
z wykładziny zostały przygotowane długie siedziska, natomiast z pozostałości wykładziny wycięto i dano do obszycia dodatkowe kawałki wielkości pojedynczej skrzynki – umożliwi
to w przyszłości prowadzenie różnego rodzaju spotkań, wieczorów poezji, kina w bibliotece itp. w czasie których skrzynie będzie można ustawić w dowolnych miejscach.

Ponadto w czytelni na ścianie została zamontowana linka, na której zawieszono zasłony – mają one funkcję ozdobną, ale również można je przesuwać, po to by tworzyć tło dla prowadzonych wystaw czy imprez biblioteki szkolnej, takich jak: Czytaniec – konkurs głośnego czytania, Wierszowisko – konkurs recytatorski, zajęć Szkolnego Koła Teatralnego itp. (W najbliższym czasie kącik zostanie wyposażony w ekran, który zawiśnie tuż nad zasłonami). Do kącika dodatkowo wygospodarowano mały regał, który został odświeżony i pomalowany na kolor pasujący do ogólnie przyjętej kolorystyki. Ostatnim elementem dekoracyjnym były poduszki oraz kwiaty, które sprawiły, że miejsce to stało się bardzo przytulne.

Prace i budżet

Budżet na przygotowanie kącika pochodził z zasobów szkoły. Był to koszt około 2200 złotych wliczając w to panele filcowe, klej montażowy, skrzynki, wykładzinę razem
z obszyciem, doniczki, materiał na zasłony, poduszki i poszewki. Głównym wykonawcom wszystkich prac był nauczyciel bibliotekarz przy pomocy najbliższych członków rodziny. Bardzo dużym wsparciem przy projektowaniu przestrzeni byli inni pracownicy szkoły, którzy służyli radą, pomysłami i pomocą w doborze kolorystyki.

Reakcje uczniów

Pierwsze reakcje uczniów na widok kącika są bardzo pozytywne – biblioteka tętni życiem – obecnie nie ma przerwy, by ktoś nie siedział w tym miejscu. Coraz częściej widać uczniów, którzy przychodzą, by poczytać, ale też miło spędzić ze sobą czas. Mając na uwadze, że zbliżamy się do końca roku szkolnego większość akcji związana z tym miejscem będzie realizowana już w nadchodzącym, m.in. planowany jest wieczór poezji, ogólnopolski dzień głośnego czytania, spotkania z literaturą dla dzieci i młodzieży itp.

Na zakończenie przytoczyć należy zasady, jakie panują w naszym kąciku:

Kącik czytelniczy to miejsce w bibliotece,
możecie tu czytać co tylko chcecie.
Ale czy tylko czytanie tutaj obowiązuje?
Nie! Możecie robić wszystko, co Was relaksuje:
siedzieć, rozmawiać, grać w gry czy rachować,
pamiętając tylko, by innych szanować.
Jeden chce ciszę, spokój i wytchnienie,
drugi strefę rozmów – to jego marzenie.
Dlatego wszyscy razem ciszę zachowajmy,
od jedzenia i picia też się powstrzymajmy.
Książki i sprzęty odkładajmy gdzie trzeba,
a stanie się ten kącik przedsionkiem do nieba.
Dbajmy o niego każdego dnia razem,
niech będzie naszej współpracy obrazem.

Źródło zdjęć: mat.pras.