spot_img

Kącik dla dzieci w bibliotece – praktyczna instrukcja

Jak zaaranżować przytulne strefy dla dzieci, przeznaczone do czytania, zabawy i odpoczynku? Wiele prac można przeprowadzić własnym nakładem. Przedstawiamy porady i pomysły. Bonus: prosty przepis na czytelnię pod chmurką i gwiazdami.

Czytam sobie od 5 lat

Etap przygotowawczy

 1. Przygotowanie do realizacji – oceń i przemyśl: Dla kogo ma być kącik? (wiek odbiorców). Z jaką tematyką będzie związany (bajki, przyroda, kosmos, samochody, magia, motyw literacki)? A może ma to być kącik uniwersalny? Co się w nim powinno znaleźć? Jak go zaaranżować? Ile masz miejsca przeznaczonego na tę strefę? Ile miejsca powinien zajmować regał z książkami? Jak zadbać o komfort użytkowania kącika i bezpieczeństwo dzieci?
 2. Inspiracje – poszukaj na stronach internetowych bibliotek i w ich mediach społecznościowych galerii zdjęć podobnych kącików. Inne projekty mogą być inspiracją do stworzenia niepowtarzalnego kącika lub wprowadzenia czegoś nietypowego. Może urządzisz np. kącik w formie zamku z fikuśnymi regałami lub podwieszany pod sufitem namiot?
 3. Przygotowanie projektu – przydadzą się do tego katalogi sklepów meblowych, oferty reklamowe firm zajmujących się wyposażeniem wnętrz, katalogi i wzorniki farb, materiałów itp. Warto skorzystać także z programów do projektowania wnętrz dostępnych online, np. Homestyler lub Ikea, a także aplikacji doboru kolorów, np. Śnieżka z wzornikami odcieni.Kącik dla dzieci w bibliotece – praktyczna instrukcja
 4. Konsultacje – warsztaty plastyczne dla dzieci. Podczas spotkania pod hasłem „Mój magiczny kącik” można poprosić dzieci o namalowanie dowolną techniką obrazu kącika, w którym chciałyby przebywać. Można przeprowadzić także warsztaty rękodzieła, np. wykonanie czegoś z tektury, bibuły lub klocków. Prace należy przejrzeć pod kątem poszukiwania inspiracji oraz wyłonienia najważniejszych oczekiwań dzieci w stosunku do planowanego kącika. Warsztaty oczywiście należy połączyć z rozmowami na temat aranżacji wnętrz (np. zabawa w kolory) lub wyborem książek, jakie powinny się w kąciku znaleźć (rozmowa na temat ulubionych lektur wypożyczanych z biblioteki). Warto zaprosić na spotkanie rodziców, być może także oni podzielą się swoimi pomysłami i sugestiami. A może ktoś zgłosi się do pomocy w realizacji projektu?
 5. Konkurs – można także ogłosić konkurs na projekt kącika dla dzieci, w którym swoje propozycje będą zgłaszać rodzice dzieci uczęszczających do biblioteki.
 6. Opracowanie aranżacji – to zestawienie koncepcji bibliotekarzy z wizją i propozycjami czytelników. Na tym etapie można jeszcze modyfikować wygląd i aranżację kącika. Warto poprosić o poradę, a nawet zaprosić do współpracy, doświadczonego architekta.
 7. Zbiórka materiałów – żeby stworzyć kącik dla dzieci, nie trzeba wszystkiego kupować. Warto ogłosić zbiórkę maskotek, książek, gier, zabawek itp.
 8. Aranżacja kącika – zakup niezbędnych materiałów, przygotowanie powierzchni w bibliotece, malowanie (lub naklejanie fototapety), wyposażanie i rozmieszczanie poszczególnych elementów kącika (puf, siedzisk, maskotek, mebli, dywanu, tablic do malowania lub przypinania, skrzyni skarbów lub zabawek), przygotowanie regału z książkami wybranymi przez najmłodszych, dekorowanie.
 9. Bezpieczeństwo – przed oddaniem kącika do użytku koniecznie sprawdź, czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa i czy jakiś element wyposażenia lub wystroju nie stanowi zagrożenia dla dzieci.

Etap wdrożeniowy

 1. Przygotowanie informacji prasowych i poinformowanie lokalnych mediów o planowanym otwarciu kącika.
 2. Ogłoszenie powstania kącika dla dzieci w bibliotece i filiach – mogą to być plakaty z zaproszeniem na otwarcie kącika lub plakaty uniwersalne, informujące o nowym pomyśle i korzyściach dla odbiorcy (np. Tu miło spędzisz czas, poczytasz książki, pograsz w gry, pobawisz się maskotkami). Informację wzbogaconą zdjęciami trzeba także zamieścić na stronie internetowej biblioteki, jej blogu i w mediach społecznościowych.
 3. Organizacja wydarzenia otwierającego kącik – impreza dla dzieci i rodziców. Można przygotować także oficjalne otwarcie z przecięciem wstęgi, na której np. zawieszone będą małe książeczki. W miarę możliwości warto przygotować także upominki dla dzieci, np. w postaci zakładek do książek ze zdjęciem kącika.
 4. Przygotowanie i organizacja wydarzeń promocyjnych – w pierwszym miesiącu działalności kącika szczególnie trzeba zadbać o to, by odbywały się w nim spotkania małych czytelników. Mogą to być zajęcia plastyczne, głośne czytanie, gry, konkursy i zabawy, spotkania klubu małych odkrywców.

Etap ewaluacji

 1. Obserwacja zainteresowania dzieci i wykorzystania kącika. Czy dzieci przyprowadzają do kącika kolegów? Ile czasu w nim spędzają i co robią? Warto to zaobserwować, gdyż uzyskane informacje pomogą w dalszym planowaniu rozwoju kącika. Np. jeśli dzieci częściej się bawią, niż czytają książki, to należy zakupić więcej zabawek.
 2. Wywiad – najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z użytkownikami biblioteki (dziećmi i rodzicami).
 3. Statystyka – bibliotekarz dyżurujący może (w miarę możliwości) prowadzić licznik odwiedzin, sprawdzać, w jakich godzinach kącik jest najbardziej oblegany itp.
 4. Zdjęcia dokumentujące popularność kącika – warto zorganizować np. konkurs na sleeveface, zajęcia fotograficzne dla uczniów z pobliskich szkół.

Kącik dla dzieci w bibliotece – praktyczna instrukcja Kącik dla dzieci w bibliotece – praktyczna instrukcja

Czytelnia pod chmurką

Wyposażenie i niezbędne materiały:

 • Lekkie i miękkie pufy (worki) typu sako w dowolnych żywych kolorach i różnych rozmiarach.
 • Poduszki w różnych kształtach, np. gwiazdy, sowy, serca, lub z nadrukiem znanych postaci z książek.
 • Drewniany regał z półkami w kształcie gałęzi – możesz go wykonać z płyt wiórowych lub płyty OSB. Regał musi być solidnie umocowany do ściany, tak aby utrzymały się na nim książki i aby był bezpieczny.
 • Duża wisząca lampa, lampki LED.
 • Chmurki 3D albo gwiazdy – możesz je wykonać ze styropianu, pomalować farbami, doczepić inne elementy itp. Następnie zawieś chmurki (gwiazdy) na przeźroczystych żyłkach przy lampie, suficie, ścianach, regałach.
 • Zielony dywan typu shaggy (z długim włosem), przypominający trawę.
 • Inne: kwiaty, obrazy, skrzynia ze skarbami (umieszczona pod regałem), stoliczek z małymi krzesłami (wyposażony w akcesoria malarskie), maskotki.

Kącik dla dzieci w bibliotece – praktyczna instrukcja

Porada: Jeśli masz mało miejsca do wyznaczenia czytelni, postaw na jasne, odbijające światło kolory i lustra – te zabiegi pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń.

Słoneczna inspiracja: Kącik warto umiejscowić w najbardziej nasłonecznionym miejscu w bibliotece, przy oknie. Jeśli nie dysponujesz takim miejscem, możesz zaaranżować przestrzeń z wiszącą lampą z dużym kloszem i żarówką o ciepłej barwie jako imitacja słońca.

Gwiezdna inspiracja: Wieczorami kącik z łatwością można przekształcić w czytelnię pod gwiazdami. Wystarczy, że na suficie zamontowane zostaną energooszczędne lampki LED, które będą rozmieszczone jak gwiazdozbiory. Prostym rozwiązaniem jest także dopięcie LED-ów do regału w postaci drzewa.

Czytam sobie od 5 lat

Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Biblioteka Publiczna