spot_img

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz TY

Jak połączyć młode pokolenie ze starszym? Odpowiedzią na te pytanie jest wspólne i rodzinne czytanie. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu znalazłam projekt „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?”, który jest dobrą okazją do czytania znanych lektur z czasów dzieciństwa. Zachęcam do inspirowania się!

To rodzinny konkurs wiedzy. Odbywa się w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Uczestniczą w nim drużyny rodzinne złożone z dwóch lub trzech osób. W jej skład musi wchodzić co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Drużyny odpowiadają na pytania dotyczące książek. W tym roku pytania konkursowe odnosiły się do tytułów: Akademia pana Kleksa, Podróże pana Kleksa oraz Tryumf pana Kleksa Jana Brzechwy.

W poprzednich latach uczestnicy musieli znać i odpowiedzieć na pytania dotyczące:

  • Tajemniczego ogrodu: Jak daleko od dworu znajdował się dom rodzinny Marty? Jakie zwierzątko znalazł Dick na wrzosowisku i przyniósł do tajemniczego ogrodu? Jak nazywały się wiewiórki Dicka? Co dzieci piekły w głębokiej jamie, którą znalazł Dick? Jakie zwierzęta umiał zaklinać Dick grając na fujarce?
  • Muminki: Kiedy Muminki układają się do snu zimowego? Co pozostawiała za sobą Buka? Kto był najlepszym przyjacielem Muminka?
  • znanych i lubianych bohaterów książek Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek i Ucho od śledzia Hanny Ożogowskiej: Dlaczego Jastrzębscy przenieśli się do Warszawy? Z jakim przedmiotem Witek miał największe problemy w szkole? Jak Michał nazwał pierwszego dnia Grażynę?

Zapraszam również do zapoznania się z projektami Bajki na kliszy i Kopalnia bajek, które znajdziesz w linku poniżej.

Źródło zdjęć: BMM