spot_img

Kopalnia bajek – nowe życie skarbów literatury dla dzieci i młodzieży

Dziś postanowiłam zaprezentować Wam trzy projekty z motywem przewodnim retro bajek. Powrót do skarbów literatury dla dzieci i młodzieży zapewnią projekty: Bajki na kliszy oraz Kopalnia bajek. Prawdziwą gratką jest też wrocławska propozycja kolekcji „Dawna Książka Dziecięca” oraz pomysł na warsztaty „Książki naszych rodziców i dziadków”.

Kopalnia bajek

To projekt prowadzony przez redakcję portalu SzczecinCzyta.pl. Choć rekomendacje starych bajek pochodzą z lat 2012-2015, to warto odświeżyć wspomnienia i zaproponować młodym czytelnikom skarby literatury.

W Kopalni bajek dostępne są różne tytuły. Wśród nich m.in.:

  • „Nocne kłopoty zabawek Doroty” z 1962 roku Elżbiety Ostrowskiej zilustrowane przez Janusza Jurjewicza
  • „Apolejka i jej osiołek” z 1963 roku Marii Krüger zilustrowana przez Zdzisława Witwickiego
  • „Była sobie Ruda” z 1991 roku Piotra Wilkonia zilustrowana przez Józefa Wilkonia
  • „Mała zła czarownica” z 19674 roku Vaclava Ctvrteka zilustrowana przez Siulka

Całość opatrzona komentarzem osoby, która odkopała książkę, zdjęciami z wybranych stron oraz fragmentem bajki.

– W Kopalni Bajek uprawiamy kopanie, fedrowanie i odgrzebywanie skarbów literatury dla dzieci i młodzieży. Pragniemy wydobyć je na powierzchnię, otrzepać z pyłu zapomnienia, zanieść do dziecinnego pokoju i zaprosić na rodzinne czytanie. Pomóżmy opowieściom z lat dziecięcych i młodzieńczych wydostać się z podziemnych czeluści na światło dnia. Niech inni je także poznają, przeczytają i pokochają – o zamyśle projektu pisze Wioleta Słoka, asystentka Skarbnika Kopalni Bajek.

Sam portal SzczecinCzyta.pl to miejsce, gdzie znajdziecie informacje o książkach i wydarzeniach literackich w tym mieście. Nie zabraknie również ciekawych pomysłów do naśladowania.

Dawna Książka Dziecięca

Jak zachwycić młodych starymi tytułami? Sposób na to znalazła Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Na dworcu głównym PKP, gdzie ulokowana jest filia, można skorzystać z kolekcji „Dawna Książka Dziecięca”. Znajduje się ona w tzw. Kuchni Literackiej – przestrzeni warsztatowej, a także miejscu spotkań i wymiany doświadczeń. Właśnie tutaj można znaleźć wyeksponowane książki z lat 1945-1980, udostępniane tylko na miejscu (czasem można znaleźć również wydania z lat 30. jak przedwojenne numery „Płomyczka” z roku 1936).

LB_Poczytalnia_wrocław_biblioteka

Dla dorosłych to nostalgiczny powrót do lat dzieciństwa, a dla młodych niesamowite przygody z dawnymi bohaterami bajek i nie tylko.

Stworzenie takiej kolekcji w bibliotece to propozycja, która przyciągnie każdego czytelnika. Warto, aby znalazły się w niej także książki ilustrowane. We wrocławskiej kolekcji znajdziemy np. Bohdana Butenkę, Jana Marcina Szancera, Kazimierza Mikulskiego, Janinę Krzemińską. Można w ramach lekcji bibliotecznej zaproponować warsztaty „Książki naszych rodziców i dziadków”.

Poczytalnia – Twoja stacja do zaczytania

Bajki na kliszy

„Bajki na kliszy” to projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu adresowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym wraz z ich opiekunami. Przekazem wspólnych spotkań jest promocja czytelnictwa, ale także integracja pokoleń. Podczas zajęć czytane są bajki z kliszy. Nie brakuje też układania puzzli o tematyce bajkowej, wyświetlania ilustracji, prezentów i niespodzianek. Szczegóły w linku poniżej.

Bajki na kliszy

Już w nowym tygodniu kolejne inspiracje! W międzyczasie polecam:

Kącik dla dzieci w bibliotece – praktyczna instrukcja