W rocznicę pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie solidaryzując się z narodem ukraińskim wywiesiła na swoim budynku biało-czerwone i niebiesko-żółte flagi.
– Jesteśmy zaszczyceni tym, że w ciągu tego długiego i bardzo trudnego roku tak wielu obywateli Ukrainy przebywających w Krakowie i Małopolsce właśnie na Rajskiej znalazło miejsce, w którym może spokojnie i bezpiecznie uczyć się, odpoczywać, korzystać ze źródeł informacji, a także uzyskiwać dostęp do książek zarówno w języku polskim jak i w ukraińskim – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.
– Aby podkreślić nasze wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim i obywatelami Ukrainy przebywającymi w Małopolsce podjęliśmy decyzję by w pierwszą rocznicę wybuchu wojny uruchomić nowy, dwujęzyczny kanał w serwisie Telegram bardzo popularnym wśród naszych gości z Ukrainy – dodaje Woźniakiewicz.
Mamy nadzieję, że ta inicjatywa poprawi dostęp do informacji, literatury i kultury tym wszystkich, dla których jest to najczęściej wybierany sposób komunikacji.
Warto przypomnieć, że Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie samodzielnie oraz we współpracy z Partnerami (Zustricz, SmartOsvita, Folkowisko, DaremDalej) od pierwszych dni inwazji organizuje szereg działań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom uchodźców w terenów Ukrainy, którzy swój nowy dom znaleźli w Krakowie i Małopolsce. I tak:
- realizowany jest zakup materiałów w języku ukraińskim (w chwili obecnej mamy ok. 1400 książek, 102 komiksy),
- pozyskiwane są dary książkowe w języku ukraińskim (współpraca z biblioteką im. Łesi Ukrainki w Kijowie, zbiórka darów w mieście Sumy, akcja Books not Bombs, ZLP UA – Narodowy Związek Pisarzy Ukrainy),
- do dyspozycji jest stanowisko komputerowe do kontaktów z bliskimi (kamery, oprogramowanie, klawiatura z alfabetem ukraińskim),
- organizowane są spotkania klubu dyskusyjnego dla uchodźców,
- organizowane są spotkania z kulturą i językiem angielskim dla młodzieży z Ukrainy,
- do dyspozycji jest kącik cichych zabaw w Czytelni Obcojęzycznej (gry planszowe, puzzle, kolorowanki dla dzieci),
- organizowane są zajęcia integracyjne: cykliczne zajęcia z grami planszowymi, zajęcia z zakresu szeroko pojętej sztuki, teatru,
- zapewniamy pomoc w nauce dla dzieci z Ukrainy,
- organizowane są wystawy oraz spotkania literackie ukraińskich twórców,
- udostępniana jest przestrzeń dla wolontariuszy wyplatających siatki maskujące dla ukraińskiej armii,
- organizowane są szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, BHP, RODO dla wolontariuszy działających na rzecz uchodźców.
Realizujemy pilotażową edycję projektu „Biblioteka Dla Wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, którego celem jest projektu jest zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży oraz opiekunom, przybyłym do Polski z Ukrainy, w kontynuacji nauki w ukraińskiej szkole, a także w adaptacji do polskiej szkoły, korzystaniu z różnych form zajęć rozwojowych w bibliotekach oraz nauce języka polskiego i integracji z młodymi Polkami i Polakami.
Biblioteka (w latach 2020-2022) realizowała także projekt „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”, którego celem było wzmocnienie współpracy polskich i norweskich bibliotek, na rzecz innowacyjnych działań szczególnie ukierunkowanych na migrantów, nieużytkowników i mniejszości oraz pozyskanie nowych kompetencji przez bibliotekarzy. Dzięki projektowi udało się zrealizować m.in. spacery literackie w j. ukraińskim, porady eksperckie z zakresu ochrony zdrowia, prawa pracy, księgowości, umiejętności poszukiwania pracy dla uchodźców, lekcje języka polskiego, spotkania literackie, porady psychologów.
Jako biblioteka wojewódzka pozyskujemy i prowadzimy dystrybucję pozyskanych książek w języku ukraińskim do bibliotek z całej Małopolski.
Źródło zdjęć: mat.pras. WBP Kraków