spot_img

„Pociąg do literatury” skończył bieg na stacji Kielce

6 września zakończył się w Kielcach „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”. Pięć dni spotkań z autorami, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wycieczek, wieczorów literacko-muzycznych, kiermaszu książek. Niezwykłą kulturalną podróż przygotowała m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Festiwal odbył się pod patronatem Lustra Biblioteki. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń.

Inauguracja Festiwalu

Kulturalno-literacka podróż rozpoczęła się w Poczytalni Na dVoRcu, gdzie w obecności przedstawicieli władz miasta i województwa uroczyście nadano imię Jerzego Pilcha Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie portretu Jerzego Pilcha namalowanego przez Marcina Prusa oraz wystawa „Pasja Pilcha” prezentująca osobiste przedmioty autora, w tym cenną statuetkę Nike, podarowane przez żonę pisarza Kingę Strzelecką-Pilch.

Spotkania autorskie

Zaproszeni goście zaspokoili gusta odbiorców w różnym wieku. Nie zabrakło opowieści o podróżach, sporcie, architekturze, nauce, osobistych pasjach, literackich inspiracjach czy też o kondycji współczesnego czytelnictwa. Autorski wagon wypełnili: Anita Werner i Michał Kołodziejczyk, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Rożek, Grzegorz Kozera, Przemek Dębowski, Agata Passent, Agata Twardoch, Andrzej Stasiuk, Patrycja Zarawska (spotkaniu towarzyszyło „Śniadanie na trawie”), Joanna Olech, Anna Kańtoch, Robert Małecki.

Warsztaty

Podczas festiwalowych dni odbywały się twórcze warsztaty, przygotowane z myślą o najmłodszych: teatralne – prowadzone przez aktorkę Agatę Sobotę i kreatywne – pod okiem Martyny Groth dzieci tworzyły tunelbooki. „Zimno i widowiskowo” było podczas eksperymentów prezentowanych przez Profesora Pytalskiego, a Turniej Rodzinny na podstawie książki „Akademia Superbohaterów” był okazją do poznania osiągnięć polskich naukowców.

Debaty i panele dyskusyjne

Wielu zainteresowanych uczestniczyło w dyskusjach o kulturze i literaturze, sporcie i architekturze. Odbyły się cztery spotkania z udziałem znamienitych gości, wśród nich byli: prof. Wacław Lewandowski, prof. Tadeusz Krzysztof Sucharski, prof. Maciej Jan Urbanowski, Kinga Strzelecka-Pilch, Jerzy Baczyński, Stanisław Maj, Agata Wojda, Anna Żmudzińska, Bartłomiej Zapała, Przemysław Staniek, Stefan Szczepłek, Artur Fortuna, Wojciech Kuczok, Paweł Golański, Andrzej Drobik, Urszula Forczek-Brataniec, Natalia Budnik, Klara Czerniewska-Andryszczyk, Grupa Projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Ewa Perlińska-Kobierzyńska.

Konkursy

Festiwalowi towarzyszyły dwa konkursy literackie, na które wpłynęło w sumie 849 prac. Laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego została Agata Bisiecka, autorka opowiadania „Most do radości”, a zwycięzcą I Konkursu Literackiego na Felieton o „Brzytwę Pilcha” został Antoni Mielcarek, twórca felietonu „Koło codziennego życia”. Oboje otrzymali po 5000 zł. Nagrody ufundowali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Felietony Antoniego Mielcarka oraz Jakuba Zakrzewskiego, który otrzymał wyróżnienie specjalne za tekst „Memy, Instagram i latte na sojowym mleku”, zostaną opublikowane w Tygodniku „Polityka”.

Wieczory literacko-muzyczne

Festiwalowi towarzyszyły nastrojowe, klimatyczne spotkania. Pierwsze z to niezwykły koncert Ygora Przebindowskiego. Artysta wraz z zespołem zaprosili na widowisko „Powidoki / Portrety Miron Białoszewski”. Muzyka przeplatała się z twórczością poety i prozaika, w którego postać wcielił się znany aktor Mariusz Ostrowski. Wydarzeniu towarzyszył pokaz zdjęć nawiązujących do życia i twórczości Białoszewskiego. W tym samym dniu odbył się poetycki wieczór przy świecach nad stawem w Parku Miejskim. W romantycznych okolicznościach przyrody najpiękniejsze wiersze o miłości czytali kieleccy poeci i artyści: Magdalena Brzezińska, Benedykt Kozieł, Agata Sobota, Maria Włodno. Utwory Zdzisława Antolskiego zaprezentowała Agata Sobota, a poezję Stanisława Nyczaja – Marcin Brykczyński. Całość dopełniała muzyka artystki grającej na skrzypcach. Kolejna prezentacja estradowa to utrzymany w konwencji pomiędzy teatrem a kabaretem „Areopag świętokrzyski: Tratwa ocalenia”, cz. 2 „Zatoka przyjaźni”. Na scenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach – tratwie ocalenia zasiedli kieleccy artyści: Grzegorz Rak, Renata Głasek-Kęska, Barbara Wrońska, Paulina Barbara Perczak, Szczęsny Wroński, Włodzimierz Kinior Kiniorski, Michał Baran, Michał Zapała, Marcin Brykczyński i inni.

Wycieczki

Rajd rowerowy „Z Herlingiem do Żeromskiego na imieniny Stefana” Kielce-Ciekoty wystartował w niedzielne popołudnie. Jego organizator – Kielecka Masa Krytyczna – zadbał o doskonały humor i dużą dawkę pozytywnej energii. Chwilę później na imieniny do Stefana wyruszył wypełniony do ostatniego miejsca autokar wielbicieli twórczości Żeromskiego. Ci, którzy woleli bliższe spacery, wybrali wędrówkę z przewodnikiem literackim szlakiem miejskim.

Narodowe Czytanie

Na Placu Artystów zorganizowano Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”. Występ rozpoczęli kieleccy aktorzy Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński. Na scenie najpiękniejsze utwory przedstawili politycy, samorządowcy, dyrektorzy jednostek kultury i uczniowie kieleckich szkół. Występom towarzyszyła świetna atmosfera. Wspólnie bawiła się publiczność i aktorzy.

Spotkania edukacyjne

Uczniowie kieleckich szkół skorzystali z „Lekcji z Herlinga” prowadzonych przez prof. Tadeusza Sucharskiego, zajęć plenerowych z wykorzystaniem wystawy „Od Wincentego do Myśliwskiego”, wzięli także udział w grze miejskiej „na tropie świętokrzyskich literatów”. Odbyły się także warsztaty dla nauczycieli „Motywujemy do czytania wykorzystując nowoczesne technologie”.

Kiermasz książek

Na kieleckim deptaku mieszkańcy z przyjemnością zatrzymywali się przy stoiskach z książkami. Festiwalowi towarzyszył kiermasz z udziałem największych wydawnictw z całej Polski. Na stoiskach swoje książki podpisywali autorzy.

Atmosfera kieleckiego Festiwalu była znakomita, goście rewelacyjni, a odbiór przez uczestników bardzo pozytywny. Do tego jeszcze wspaniała pogoda sprzyjająca spotkaniom odbywającym się w większości pod gołym niebem. Integracja wielu instytucji, pomoc partnerów i sponsorów, czynny udział osób biorących udział w spotkaniach przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Kielczanie mają nadzieję, że za rok serce Krainy Świętokrzyskiej znów mocniej zabije witając po raz trzeci „Pociąg do literatury”.

Źródło zdjęć: mat.pras.